Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Kiedy warto udać się z dzieckiem do alergologa?

W ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się częstotliwość występowania alergii w grupie najmłodszych pacjentów. W 2023 roku Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej podała, że od 4 do 6% dzieci ma alergię pokarmową, 8-10% – astmę, a 15-25% – alergiczny nieżyt nosa. Alergie wieku dziecięcego są powszechne. Część z nich mija wraz z wiekiem dziecka, a inne nie ustają, albo wręcz nasilają się. Kiedy rodzic powinien udać się ze swoją pociechą do alergologa?

Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z alergenem – pokarmowym, wziewnym, kontaktowym. Jej diagnozowaniem zajmują się alergolodzy. Już u niemowląt można dostrzec objawy alergii. Jeśli rodzic przypuszcza, że dziecko zmaga się z tą dolegliwością, powinien skonsultować się z lekarzem. Alergolog dziecięcy zajmuje się pacjentami w wieku od 0 do 18 lat z podejrzewaną lub stwierdzoną alergią i nadwrażliwością różnego rodzaju. 

Ryzyko występowania alergii u dzieci

Badanie ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) wskazuje, że w okresie niemowlęcym najwięcej dzieci reaguje na alergeny pokarmowe. Wywołują one objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz problemy skórne. W późniejszym wieku częściej diagnozuje się uczulenie na alergeny wziewne, które stanowią podstawę do rozwoju alergicznego nieżytu nosa oraz alergii.

Eksperci podkreślają, że ryzyko zachorowania na alergię przez dziecko rośnie w wyniku pojawienia się predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych określonego rodzaju. Skłonność do rozwoju alergii jest dziedziczna. Dlatego, jeśli rodzice są alergikami, istnieje wysokie ryzyko rozwoju tej przypadłości również u dziecka.

Alergia może mieć także charakter nabyty i wynikać z kilku czynników m.in.:

  • nadmiernej higienizacji życia u dzieci,
  • porodu przez cesarskie cięcie,
  • nadużywania antybiotyków,
  • nieprawidłowego stylu życia i odżywiania.

Kiedy można podejrzewać alergię u dziecka?

Dziedziczność alergii to jedno, ale uważny rodzic może podejrzewać takie schorzenie u swojego dziecka na podstawie obserwowanych objawów, nawet jeśli nikt w rodzinie nie jest uczulony. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na objawy, które mogą, choć nie muszą, wskazywać na alergię. Mogą one dotyczyć symptomów ze strony układu pokarmowego, oddechowego i objawów skórnych. Najczęściej zaliczają się do nich:

  • wodnisty katar,
  • łzawienie oczu,
  • kaszel,
  • wysypki, pokrzywki,
  • atopowe zmiany skórne,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • krew w kale,
  • świszczący oddech i problemy z oddychaniem,
  • infekcje górnych dróg oddechowych.

W przypadku powtarzających się i nawracających objawów warto skonsultować się z alergologiem dziecięcym. W pierwszej kolejności rodzic powinien pójść na wizytę do pediatry, który po przeprowadzeniu wywiadu może dać skierowanie do specjalisty.

Zdarza się, że alergie wziewne mylone są z nawracającymi infekcjami, a alergie pokarmowe – z niestrawnością czy tzw. grypą jelitową.

Kiedy wybrać się do alergologa dziecięcego?

Do alergologa dziecięcego warto wybrać się, jeśli u dziecka występują typowe objawy alergiczne, które wymienialiśmy. Problemy z oddychaniem, bóle brzucha i wysypki skórne to tylko przykład takich symptomów. Co ciekawe, objawy alergii u dzieci mogą dotyczyć nie tylko skóry, ale też układów pokarmowego i oddechowego.

Przy skierowaniu do alergologa dziecięcego warto spisać objawy zaobserwowane u pociechy i okoliczności ich występowania. Lekarz zapyta o nie i zleci badania diagnozujące alergię, np. testy skórne lub testy z surowicy krwi, tj. panel alergologiczny. W ten sposób można zidentyfikować alergeny uczulające dziecko, niemniej to rodzicom będzie najłatwiej dotrzeć (na podstawie prowadzonych obserwacji), na co przypuszczalnie ich pociecha ma alergię. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.