Same doule definiują swoją rolę tak:
„Doula to wykształcona i doświadczona, również w swoim macierzyństwie, kobieta zapewniająca ciągłe niemedyczne, emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie”.
Niewątpliwą zaletą współpracy z doulą jest zapewnienie sobie ciągłości opieki, która wpływa korzystnie na przebieg okresu okołoporodowego i sam poród. Rolę douli można rozumieć jako bycie profesjonalną „bliską kobietą”. Ponieważ zaproszenie douli jako towarzyszki porodu wymaga znalezienia konkretnej osoby, warto poświęcić na to nieco czasu i energii.
Czytasz artykuł … i bardzo dobrze
Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i
Po spotkaniu z nowo poznaną doulą można odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą pomocne w podjęciu decyzji o wyborze:
- Czy doula sprawiała na mnie wrażenie kogoś, kto zna się na rzeczy?
- Czy okazała się dobrą słuchaczką?
- Czy szanuje moją wizję opieki okołoporodowej i porodu?
- Czy jej osobowość pasuje do mnie i mojego partnera?
JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
35 PLN Z KODEM “CC10” -10%

Karmienie piersią
34 PLN

Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Dobrze jest mieć świadomość, że doule, choć dobrze znają przebieg porodu, nie mają medycznego wykształcenia, więc będą współpracowały z położną. Dlatego celowe wydaje się, jeśli to tylko możliwe, zorganizowanie wspólnego spotkania przedporodowego lub chociaż omówienie tej kwestii. Należy też wiedzieć, że nie wszystkie szpitale równie chętnie akceptują obecność douli na sali porodowej. Dobrze jest więc zawczasu zorientować się, jak jest w tym wybranym.
Usługi douli nie są w Polsce refundowane.