Kategorie
Ciąża i narodziny Intuicja i wsparcie

Kim jest doula i czym się zajmuje?

Jeszcze nie tak dawno pojęcie „douli” nie było obecne w świadomości społecznej. Od jakiegoś czasu także w Polsce istnieje możliwość skorzystania z opieki kobiet wykonujących ten zawód, mający tradycje nieformalne, a od 2015 roku zarejestrowany w Polsce jako zawód.

Same doule definiują swoją rolę tak:

Doula to wykształcona i doświadczona, również w swoim macierzyństwie, kobieta zapewniająca ciągłe niemedyczne, emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie”.

seria rodzicielska

Poród naturalny

Zaufaj sobie i swojemu ciału. Przygotuj się, oddychaj, zaufaj. Książka, która umożliwia świadome przygotowanie siebie, partnera oraz środowiska, w którym będziesz rodzić.

Niewątpliwą zaletą współpracy z doulą jest zapewnienie sobie ciągłości opieki, która wpływa korzystnie na przebieg okresu okołoporodowego i sam poród. Rolę douli można rozumieć jako bycie profesjonalną „bliską kobietą”. Ponieważ zaproszenie douli jako towarzyszki porodu wymaga znalezienia konkretnej osoby, warto poświęcić na to nieco czasu i energii.

Po spotkaniu z nowo poznaną doulą można odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą pomocne w podjęciu decyzji o wyborze:

  • Czy doula sprawiała na mnie wrażenie kogoś, kto zna się na rzeczy?
  • Czy okazała się dobrą słuchaczką?
  • Czy szanuje moją wizję opieki okołoporodowej i porodu?
  • Czy jej osobowość pasuje do mnie i mojego partnera?
Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim 
Karmienie piersią 
Jak zrozumieć małe dziecko 

Dobrze jest mieć świadomość, że doule, choć dobrze znają przebieg porodu, nie mają medycznego wykształcenia, więc będą współpracowały z położną. Dlatego celowe wydaje się, jeśli to tylko możliwe, zorganizowanie wspólnego spotkania przedporodowego lub chociaż omówienie tej kwestii. Należy też wiedzieć, że nie wszystkie szpitale równie chętnie akceptują obecność douli na sali porodowej. Dobrze jest więc zawczasu zorientować się, jak jest w tym wybranym.

Usługi douli nie są w Polsce refundowane.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *