Kategorie
Ekowiadomości

Kobiety ciężarne coraz częściej rezygnują z pracy

Polki uważają, że ciąża jest okresem, w którym należy bezwzględnie unikać stresu, prowadzić spokojny tryb życia i korzystać z każdej okazji do odpoczynku

W grudniu ubiegłego roku TNS OBOP przeprowadziła badania, w których wzięło udział 750 kobiet w wieku 25-55 lat. Kobiety pytano o pracę w okresie ciąży. Polki uważają, że ciąża jest okresem, w którym należy bezwzględnie unikać stresu, prowadzić spokojny tryb życia i korzystać z każdej okazji do odpoczynku.

Jak to wygląda w praktyce? Gazetapraca.pl podaje, że 7 procent kobiet zmniejszyło w tym czasie ilość wysiłku fizycznego, natomiast 6 procent zrezygnowało z pracy lub ograniczyło ilość obowiązków. To wysoki wynik, biorąc pod uwagę, że zaledwie 3 proc. ankietowanych kobiet zaczęło dbać o siebie poprzez zdrowe odżywianie lub spędzanie czasu na spacerach. Zmartwień, zwłaszcza w III trymestrze ciąży, dostarcza co czwartej kobiecie ciężarnej obawa o zdrowie dziecka, niektóre kobiety niepokoi także wizja bolesnego porodu (co dziesiątą ciężarną).

Natomiast wśród kobiet, które dopiero planują posiadanie dzieci, aż jedna czwarta zapowiada, że będzie unikała stresu. Ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z wysiłku fizycznego planuje 15 procent, a 13 proc. zrezygnuje z pracy lub ją ograniczy.

Kierownik kliniki położnictwa i ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie, prof. Mirosław Wielgoś, zwrócił uwagę na dość duży odsetek kobiet zapowiadających ograniczenie pracy w czasie ciąży. – Nadal pokutuje mit, że kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny tylko leżeć i odpoczywać, tymczasem umiarkowana aktywność fizyczna jest bardzo wskazana – podkreślił.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.