Przyczyny kolek u niemowląt:
- niedojrzałość układu pokarmowego (do 3 miesiąca życia)
- niewłaściwa dieta matki karmiącej
- nadmiar wrażeń w ciągu dnia
- indywidualne potrzeby dziecka
Kiedy dziecko ma kolkę:
- zachowaj spokój! Twoje zdenerwowanie i strach nie pomogą dziecku, które potrzebuje wsparcia
- intensywna zmiana pozycji, czyli kołysanie, noszenie, masowanie, robienie gimnastyki jednocześnie powodują, że dziecko staje się zdezorientowane, co wzmacnia negatywne doznania
- dziecko próbuje sobie pomóc przyciągając i prostując nóżki, przybierając pozycję płodową
- rozmawiaj z dzieckiem i gładź je delikatnie
- wyłącz radio, telewizor…
Co robić, kiedy dziecko ma kolkę:
1. Zapewnij ciepło, połóż na brzuszku dziecka:
- ciepłą rękę, która zapewni mu również poczucie bezpieczeństwa
- ciepły bawełniany woreczek z pestkami np. czereśni
- ciepły termofor (zawsze przed użyciem upewnij się czy jest szczelny i czy ma odpowiednią, przyjemną temperaturę, którą sprawdź na swoim policzku albo szyi)
2. Kładź na brzuszku:
- poprzez ucisk na brzuch dziecku szybciej odejdą gazy
- dziecko położone na brzuchu przyciąga nóżki do siebie i uaktywnia perystaltykę jelit
- chwyć dziecko pleckami do siebie i ułóż jego nóżki w pozycji „kwiatu lotosu”, czyli skrzyżuj je i lekko kołysz bioderkami
- noś dziecko w pozycji „w locie”, czyli:
Jedna ręka jest ułożona pod tułowiem dziecka, od pupy, pod barki i ramiona dziecka, na których opiera się jego główka. Druga ręka asekuruje malucha, jego główkę lub ramiona i nóżki w zależności od tego, jak dziecko się ułoży.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
3. Masuj brzuszek:
- do 5-tego tygodnia życia dziecka, nie masuj brzuszka (masowanie może spowodować przepuklinę pępkową), tylko 1-2 razy dziennie przesuwaj powietrze w brzuszku:
dotykaj delikatnie dookoła pępka, 2 okrążenia, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, za pomocą roztartej w palcach niewielkiej ilości maści z kminkiem, np. Windsalbe N, firmy Tamany (na zamówienie, w aptece) - po ukończeniu 5 tygodnia masuj brzuszek również za pomocą maści z kminkiem
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
4. Podaj ciepłe picie:
- ciepłą, przegotowaną wodę
- lekki roztwór herbatki koperkowej (3 ziarenka kminku na butelkę wody)
2 odpowiedzi na “Kolka u niemowląt”
Bardzo dobry artykuł! Przejrzysty i bardzo jasno podane informacje.
Od siebie dodam, że warto zwrócić uwagę na dobrą oliwkę do masowania i nagrzewać bezpiecznie. Ja nagrzewałam za pomocą MR B i zerkałam na jego ściągawkę przy masowaniu .sposobnakolke.pl/pl/precz-z-kolka.html i objawy bardzo się złagodziły. Pozdrawiam!
zgadzam się, jeden z lepszych artykułów w temacie jaki zdarzyło mi się czytać. tylko co do Viburcolu oponowałabym do 1 czopka na dobę, lek moim zdaniem jest naprawdę skuteczny ale nie można przesadzać, bo mamy jak widzą że pomaga to dają non stop :/ a we wszystkim trzeba mieć umiar, nawet w lekach homeopatycznych.