Kategorie
Ekowiadomości

Koncerny wpływają na spadek liczby kobiet karmiących piersią

Międzynarodowa organizacja non-profit Save the Children opublikowała raport dotyczący pożywienia dla niemowląt. Dokument wskazuje na działania producentów, którzy stosują liczne praktyki marketingowe w celu odejścia od naturalnego karmienia na rzecz sztucznego. Autorzy raportu pragną pomóc w odkryciu na nowo karmienia piersią i wspierać matki, zwłaszcza żyjące w krajach uboższych takich jak Ghana czy Nepal. Jednak problem ten nie dotyczy jedynie krajów trzeciego świata. Przykładowo, w USA tylko ⅓ matek karmi piersią.

Co utrudnia karmienie piersią?

Raport wskazuje na bariery, które utrudniają matce karmienie piersią (m.in.):

  • presja wywoływana przez społeczeństwo;;
  • krótki urlop macierzyński;
  • kampanie promujące sztuczne karmienie.

Save the Children zauważa, że praktyki promocyjne, z którymi matka styka się tuż po urodzeniu dziecka (bardzo często mama dostaje paczki, w których znajdzie próbki mleka modyfikowanego, kaszek, kosmetyków, a nawet akcesoriów do karmienia, butelek), stanowią pogwałcenie zasad zawartych w międzynarodowym kodeksie dotyczącym żywienia niemowląt wydanym w 1981 roku przez WHO w odpowiedzi na spadek liczby dzieci karmionych piersią na świecie. Organizacja zauważa, że wiele praktyk promowanych przez firmy nie znajduje żadnego poparcia w badaniach naukowych. Co gorsza, praktyki te stanowią istotną barierę w karmieniu piersią przez debiutujące w roli mamy kobiety.

Korzyści z karmienia piersią od pierwszej godziny po urodzeniu – “Ważna pierwsza godzina”

Prócz wskazania niepokojących zjawisk, raport wymienia korzyści płynące z karmienia piersią. W ciągu ostatniej dekady znacząco zmniejszyła się liczba zgonów niemowląt, w porównaniu z okresem wcześniejszym, z 12 milionów do 6,9 miliona. Niestety, nadal niedożywienie jest przyczyną ⅓ zgonów niemowląt na świecie.

Raport mówi o szczególnej „mocy pierwszej godziny”:

  • jeśli karmienie piersią rozpocznie się w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu, można zapobiec 22% zgonów noworodków.
  • jeśli karmienie rozpocznie się w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu, można zapobiec 16% zgonów noworodków.

W czasie pierwszych sześciu miesięcy życia, niemowlęta niekarmione piersią są o 15% bardziej narażone na śmierć z powodu zapalenia płuc i o 11%. bardziej narażone na śmierć z powodu biegunki niż te, które są karmione wyłącznie przez cały ten okres (wg UNICEF).

Źródło: inhabitots.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Koncerny wpływają na spadek liczby kobiet karmiących piersią”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.