Kategorie
NATULI

Jak zmniejszyć ingerencję medyczną podczas porodu

Przygotowania do porodu

Bądź świadoma, jak wygląda poród

Odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, jak ciało pracuje w czasie porodu, daje kobiecie spokój i większą szansę na to, że jej poród przebiegnie zgodnie z naturą. Wiedza minimalizuje stres, który zakłóca wytwarzanie naturalnych hormonów porodowych w odpowiednich ilościach – szczególnie oksytocyny. Spokojna i świadoma porodu kobieta pozwala, by jej ciało działało, a dziecko rodziło się w zdrowym dla obojga tempie. Odpowiedniemu przygotowaniu służy dobra szkoła rodzenia, w której przyszli rodzice dowiedzą się nie tylko, jak kąpać noworodka, ale również o swoich prawach w czasie porodu, odczuciach kobiety, tym, co się z nią może dziać: odgłosach, przybieranych pozycjach, jak może sobie pomóc itd.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
jak-zmniejszyc-ingerencje-medyczna-podczas-porodu

Wybierz położną

Coraz częściej, również w szpitalach, można umówić się z konkretną położną. Wielu kobietom daje to poczucie bezpieczeństwa, pozwala szybciej i mocniej zaufać osobie wybranej przez siebie niż przypadkowej – przydzielonej z dyżuru. Doświadczona, spokojna i rozumiejąca potrzeby rodzącej położna, która czuwa nad przebiegiem porodu, może w znacznym stopniu przyczynić się do wykorzystania naturalnych zdolności ciała, wesprzeć kobietę psychicznie i fizycznie, zwiększyć komfort rodzenia, a tym samym zmniejszyć potrzebę interweniowania w przebieg porodu. Warto porozmawiać z kilkoma położnymi i zdać się na intuicję, własne odczucia co do osoby, którą wybieramy, by towarzyszyła nam w jednym z najważniejszych wydarzeń naszego życia. 

Wybierz świadomie szpital

Inwestycja w postaci czasu poświęconego na zebranie informacji o miejscach porodu z pewnością się opłaci. Wymagania kobiet co do warunków, standardowych procedur, sposobu traktowania, podejścia do porodu i opieki nad noworodkiem i matką różnią się tak, jak same kobiety. To, że koleżanki chwalą jedno miejsce nie jest gwarancją, że i nam się tam spodoba. Komfortowe warunki i piękne, przyjazne wnętrza również mogą zwieść. Warto pytać o szczegóły, konkretne – istotne dla nas – kwestie. Aby wiedzieć jakie to kwestie…

Napisz plan porodu

A także zweryfikuj możliwość jego realizacji w wybranym przez Ciebie miejscu narodzin. Porodu nie da się zaplanować? Trochę się da. Na pewno można określić własne preferencje i w przypadku fizjologicznego (czyli naturalnego, przebiegającego bez zakłóceń) porodu mieć możliwość wyboru w kwestiach wielu procedur i zachowań wobec rodzącej i dziecka. W planie porodu określ stanowisko w sprawie nacięcia krocza, pozycji porodowej, osób towarzyszących, lewatywy, przebiegu pierwszego kontaktu, przebijania pęcherza płodowego, momentu odcięcia pępowiny, zachowania intymności w czasie porodu i wielu innych istotnych dla Ciebie kwestii (można skorzystać z kreatora planu porodu przygotowanego przez Fundację Rodzić po Ludzku. Pokaż plan porodu położnej, z którą będziesz rodzić albo pracującej w wybranym przez Ciebie miejscu, by dowiedzieć się, czy wszystkie punkty są możliwe do realizacji.

Zapewnij sobie wsparcie

Zapewnij sobie dobrze przygotowane wsparcie w czasie porodu (mąż, doula, przyjaciółka). Ważne jest, by osoba towarzysząca kobiecie w czasie porodu również wiedziała, co ją czeka na sali porodowej: jak wygląda poród, jak może Ci pomóc, jak ulżyć w czasie skurczy. Lęk odczuwany przez osobę towarzyszącą może spowalniać poród, a nawet prowadzić do zatrzymania się akcji – co może skutkować koniecznością interwencji medycznych. Dlatego warto wybrać osobę pewną własnej decyzji i przygotowaną do swej roli.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Poznaj procedury medyczne

Zapoznaj się z procedurami w wybranym przez Ciebie miejscu.  Dowiedz się, jak wygląda przyjęcie, jak wygląda współpraca z położną, kto będzie Ci towarzyszył na sali w poszczególnych fazach porodu, jak często nacina się krocze, goli, czy można rodzić w pozycjach aktywnych i jak często się to dzieje, czy wyprasza się osobę towarzyszącą np. na czas badania lub jakichś procedur medycznych. Obejrzyj sale porodowe. Nawet niewielki stres może zakłócać naturalny przebieg porodu. Im więcej wiesz, im więcej widziałaś przed porodem i im mniej niespodzianek w czasie jego trwania, tym lepiej. 

Dbaj o ciało i psychikę przed porodem

Poród to dla ciała duży wysiłek – zadbaj zatem o kondycję i dobry stan Twojego ciała. Odwdzięczy Ci się w czasie porodu i połogu. Również Twoja psychika ma wielki wpływ na fizjologiczny przebieg porodu. Stres, zmęczenie, niezałatwione sprawy, trudne sytuacje rodzinne, zmartwienia – to wszystko utrudnia wejście w proces narodzin i poświęcenie się w całości temu wydarzeniu.

W czasie porodu

Zapewnij sobie wsparcie w domu, kiedy poród się zacznie

Zanim pojedziesz do szpitala możesz spędzić trochę czasu w domu. Spokojne, pogodne wsparcie w tym czasie bywa bardzo pomocne. Poród wtedy szybciej nabiera tempa, stres jest zredukowany i odczucia bólowe mniejsze. Również jeśli masz rodzić w domu, zadbaj o to, by mieć wsparcie, nim dotrze do Ciebie położna.

Jedź do szpitala w odpowiednim momencie

Do szpitala udaj się, gdy skurcze są regularne co około 4-5 minut, a kąpiel, zmiana pozycji nie zmniejsza ich mocy lub regularności. Więcej wyznaczników rozpoczęcia porodu znajdziesz w artykule: Kiedy zaczyna się poród. Zbyt wczesne pojawienie się w szpitalu może doprowadzić do wyciszenia się akcji porodowej lub jej spowolnienia, a w konsekwencji do konieczności medycznego jej wspomagania. Jeśli pozwolisz porodowi rozhulać się w domu, jazda i przyjęcie do szpitala nie wpłyną w istotny sposób na przebieg porodu.

Upewnij się, że położna zna Twoje preferencje

Najlepiej przeczytajcie plan porodu razem. Jest to szczególnie ważne, jeśli położną poznajesz dopiero na sali porodowej. Poproś położną, żeby na bieżąco informowała Cię, jeśli któryś z punktów planu porodu nie będzie mógł być realizowany. Taki stały kontakt i świadomość sytuacji zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa i zmniejszy stres.

Pytaj o zabiegi

Pytaj o wszystkie zabiegi, którym jesteś poddawana w czasie porodu, tak byś była świadoma i spokojna, że masz w sobie zgodę na poszczególne czynności wykonywane przez personel.

Jeśli proponowane są ingerencje medyczne, pytaj o możliwość skorzystania z naturalnych alternatyw. Często, jeśli rodząca wyraża taką chęć, można skorzystać z naturalnych sposobów przyspieszania porodu, takich jak zmiana pozycji, ruch albo odpoczynek, nawet czekolada zamiast sztucznej oksytocyny, prysznic zamiast znieczulenia itd. Doświadczone położne dysponują całym arsenałem takich pomysłów i często, jeśli rodząca o to prosi, sięgają po swoje sposoby.

Daj sobie czas na podjęcie decyzji w sprawie ingerencji medycznych

Jeśli to możliwe, poproś o czas do namysłu sam na sam z partnerem, by nie czuć presji ze strony personelu medycznego. Kilka spokojnych chwil może pomóc w pogodzeniu się z koniecznością wyboru czegoś innego niż planowałaś lub dodać Ci sił, by zawalczyć o to, czego pragniesz.

Słuchaj swojego ciała

To bardzo czuły instrument – jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki i uszanujesz jego potrzeby, odwzajemni Ci się sprawnym przebiegiem porodu. Pij, jeśli czujesz pragnienie, jedz, jeśli jesteś głodna, odpoczywaj, gdy czujesz zmęczenie, szukaj wygodnej i minimalizującej ból pozycji lub ruchu. Zapewnij sobie komfort i intymną atmosferę: zgaś światło, puść łagodną muzykę, przewietrz pomieszczenie, znajdź miejsce, gdzie nie jesteś wystawiona na widok osoby wchodzącej.

Bądź elastyczna i otwarta na różne niespodzianki

Przygotuj się do naturalnego porodu jak najlepiej potrafisz, a jednocześnie zaakceptuj fakt, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem i wyobrażeniami. Bądź otwarta na współpracę z osobami Ci towarzyszącymi i miej zaufanie, że robią wszystko, by pomóc Tobie i maleństwu przejść przez poród bezpiecznie i zdrowo.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Magdalena Niemyjska

Doula, fotograf rodzinny. Pracuje w niezależnej szkole rodzenia Koala, gdzie prowadzi zajęcia dotyczące bólu porodowego oraz laktacji. Wspomaga kobiety w ciąży, połogu, porodu i laktacji. Ma za sobą doświadczenie porodu aktywnego, naturalnego, długiego karmienia. Mama trzech dziewczynek.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.