| Kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie

Kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie

Najważniejszą potrzebą nowo narodzonego dziecka jest potrzeba bliskości. Zaspokaja ją pierwszy kontakt „skóra do skóry” („skin to skin”, STS) dziecka i matki zaraz po porodzie.

Zachowanie kontaktu STS polega na położeniu nagiego noworodka z jeszcze zachowaną pępowiną na nagim ciele matki, aby oboje mogli nawiązać kontakt wzrokowy.

Dziecko musi być w tym czasie ogrzane i okryte tak, aby nie utraciło ciepła. Kontakt nie powinien być zakłócony przez dwie godziny po porodzie. Odpępnienie i ocena w skali Apgar powinny odbywać się na brzuchu matki, a wszelkie rutynowe czynności, m.in. ważenie, kąpiel i ubieranie, powinny poczekać do zakończenia wczesnego kontaktu „skóra do skóry”.

Dlaczego ten czas jest tak ważny?

Psychologowie i etolodzy wyróżniają okres krytyczny – to czas chłonności, wdrukowania, gdy utrwalane są wzorce zachowań, czas, w którym określone zachowanie zachodzące w środowisku będzie wpływało na rozwijający się organizm.
Pierwszym okresem krytycznym w życiu człowieka jest pierwsza chwila po porodzie. Dwie godziny po urodzeniu się dziecka to czas podwyższonej aktywności u matki i dziecka, kiedy obydwoje są jeszcze pod wpływem hormonów porodowych. Najaktywniejszymi wówczas hormonami są oksytocyna i prolaktyna, hormony mające wpływ na więź z matką, a jednocześnie będące odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie mleka matki.

Podczas wczesnego kontaktu „skóra do skóry” nie powinno się zmuszać dziecka do ssania piersi. Dziecko urodzone w dobrym stanie, niebędące pod wpływem środków farmakologicznych wykazuje odruch pływaczy w kierunku piersi, tzw. breast crawl, i samo podejmuje ssanie. Ciepło i zapach ciała matki, zapach brodawki, który jest podobny do smaku i zapachu płynu owodniowego, pomagają odszukać noworodkowi pierś matki. Po odnalezieniu piersi dziecko początkowo liże, wącha i muska brodawkę matki, zapoznaje się z nią, a dopiero potem przystępuje do samodzielnej próby ssania. Jest to czas, w którym musi być zapewniony kontakt wzrokowy matki z dzieckiem. Matka powinna być po porodzie w takiej pozycji, aby móc zobaczyć twarz dziecka, nie tylko tułów.

Zalety wczesnego nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry:

  • wczesne rozpoczęcie laktacji
  • podaż siary zawierającej pozytywne bifidobakteriami dla układu pokarmowego dziecka oraz przeciwciała odpornościowe
  • ciepło, zapach matki dające dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa
  • zachowanie kontinuum okresu ciąży i porodu
  • budowanie więzi matka-dziecko (również matka-dziecko-ojciec)
  • odpowiedni poziom wydzielania prolaktyny i oksytocyny.

Poród zabiegowy, mnogi ani cięcie cesarskie nie powinny być przeciwwskazaniem do podjęcia nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry”.

Po takim porodzie kontakt może być opóźniony, powinien być jednak podjęty w ciągu dwóch godzin po narodzinach dziecka.

W czasie wykonywania niezbędnych procedur takich jak: poród łożyska, oględziny krocza i łożyska, szycie naciętego lub pękniętego krocza w znieczuleniu miejscowym nie powinno się dla wygody personelu przerywać kontaktu „ciało do ciała”. Czasowe przerwanie wczesnego kontaktu jest wskazane wyłącznie w trakcie zabiegów położniczych, przeprowadzanych w trybie pilnym, a wymagających krótkotrwałego znieczulenia ogólnego pacjentki. Kontakt „skóra do skóry” wznawiamy i kontynuujemy w chwili, gdy matka może ponownie nawiązać świadomie kontakt z dzieckiem (WHO 2002, 2003).

Warto odwiedzić: breastcrawl.org
Fotofoto2


Izabela Komosa

Spełniona mama 4-letniej Nadii, przyjętej przez babcię, położną. Z wykształcenia psycholog, a obecnie studentka położnictwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jako dyplomowana doula i instruktor ogólnopolskiego programu "Aktywne 9 Miesięcy" współprowadzi z mamą, położną, szkołę rodzenia AKUSZERKA (www.rodzimy.pl) .Fascynatka naturalnych porodów, psychologii prenatalnej i wszystkiego, co wiąże się z tematyką świadomych narodzin, zarówno w aspekcie fizycznym jak i emocjonalnym.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dakini-doula.blogspot.com/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: