Dziecko powinno być w tym czasie ogrzane i okryte tak, aby nie utraciło ciepła. Kontakt nie powinien być zakłócony przez dwie godziny po porodzie. Odpępnienie i ocena w skali Apgar mogą odbywać się na brzuchu matki, a wszelkie rutynowe czynności, m.in. ważenie, kąpiel i ubieranie, powinny poczekać do zakończenia wczesnego kontaktu „skóra do skóry”.
Uwaga! Reklama do czytania
Ciąża i poród – poradniki
Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.
Dlaczego ten czas jest tak ważny?
Psychologowie i etolodzy wyróżniają okres krytyczny – to czas chłonności, wdrukowania, gdy utrwalane są wzorce zachowań, czas, w którym określone zachowanie zachodzące w środowisku będzie wpływało na rozwijający się organizm.
Pierwszym okresem krytycznym w życiu człowieka są pierwsze chwile po porodzie. Dwie godziny po urodzeniu się dziecka to czas podwyższonej aktywności u matki i noworodka, kiedy obydwoje są jeszcze pod wpływem hormonów porodowych. Najaktywniejszymi wówczas hormonami są oksytocyna i prolaktyna, hormony mające wpływ na więź z matką, a jednocześnie będące odpowiedzialne za produkcję i wydzielanie mleka u kobiety.
Dziecko urodzone w dobrym stanie, niebędące pod wpływem środków farmakologicznych wykazuje odruch pływaczy w kierunku piersi, tzw. breast crawl, i samo podejmuje ssanie. Ciepło i zapach ciała matki, zapach brodawki, który jest podobny do smaku i zapachu płynu owodniowego, pomagają odszukać noworodkowi pierś. Po odnalezieniu piersi dziecko początkowo liże, wącha i muska brodawkę matki, zapoznaje się z nią, a dopiero potem przystępuje do samodzielnej próby ssania. Jest to czas, w którym powinien być zapewniony kontakt wzrokowy matki z dzieckiem. Warto, by kobieta po porodzie była w takiej pozycji, aby móc zobaczyć twarz dziecka, nie tylko tułów.
Przeczytaj: Breast Crawl, czyli o podróży noworodka do piersi
Zalety wczesnego nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry:
- wczesne rozpoczęcie laktacji,
- podaż siary zawierającej pozytywne bifidobakterie dla układu pokarmowego dziecka oraz przeciwciała odpornościowe,
- ciepło, zapach matki zapewniające dziecku spokój i poczucie bezpieczeństwa,
- zachowanie kontinuum okresu ciąży i porodu,
- budowanie więzi matka–dziecko (również matka–dziecko–ojciec),
- odpowiedni poziom wydzielania prolaktyny i oksytocyny.
Poród zabiegowy, mnogi ani cięcie cesarskie nie powinny być przeciwwskazaniem do podjęcia nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry”. Po takim porodzie kontakt może być opóźniony, powinien być jednak podjęty w ciągu dwóch godzin po narodzinach dziecka.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
W czasie wykonywania niezbędnych procedur – takich jak: poród łożyska, oględziny krocza i łożyska, szycie naciętego lub pękniętego krocza w znieczuleniu miejscowym – nie powinno się dla wygody personelu przerywać kontaktu „ciało do ciała”. Czasowe przerwanie wczesnego kontaktu jest wskazane wyłącznie w trakcie zabiegów położniczych, przeprowadzanych w trybie pilnym, a wymagających krótkotrwałego znieczulenia ogólnego pacjentki. Kontakt „skóra do skóry” powinien być wznowiony i kontynuowany w chwili, gdy matka może ponownie nawiązać świadomie kontakt z dzieckiem.
Uwaga! Reklama do czytania
Smok
Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!
Błoto
Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli