Kategorie
Karmienie piersią

Kryzys laktacyjny – czym jest, kiedy występuje?

Gdy piersi wydają się puste, a dziecko niemal bez przerwy domaga się pokarmu, w naszych głowach często pojawia się jedna myśl – kryzys laktacyjny. Czym wyróżnia się ten szczególny okres w czasie laktacji? Jakie są jego przyczyny?

W pierwszych dwunastu tygodniach życia dziecka występują 3 okresy, które większość karmiących mam określa jako „kryzysy laktacyjne”. To trudny czas dla rodziców – dziecko często płacze, jest niespokojne i drażliwe. Co więcej, najchętniej całe dni spędziłoby przy piersi, która – przez ciągłe opróżnianie – wydaje się być miękka i pusta. Zanim jednak podamy dziecku mleko modyfikowane, sprawdźmy, czym dokładnie jest kryzys laktacyjny i jak go przetrwać, by nie zaszkodzić karmieniu piersią.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Karmienie piersią – jak powstaje pokarm?

Aby zrozumieć, czym jest kryzys laktacyjny, przypomnijmy sobie, jak powstaje pokarm. Produkcja mleka zaczyna się już co prawda w okolicach 16 tygodnia ciąży, jednak dla udanego karmienia piersią najważniejsza jest stymulacja po porodzie. W pierwszych dniach połogu laktacja związana jest ze zmianami hormonalnymi, później natomiast ilość pokarmu zależna jest od stymulacji piersi. Oznacza to, że im częściej karmimy dziecko piersią, tym więcej mleka jest w stanie wyprodukować nasz organizm. Pod wpływem ssania przysadka mózgowa wytwarza bowiem prolaktynę niezbędną do uruchomienia produkcji pokarmu. Do 4-6 tygodni po porodzie laktacja się stabilizuje, mleko nie jest już wytwarzane na zapas – piersi produkują je na bieżąco.

Jak walczyć z kryzysem laktacyjnym?

W pierwszych miesiącach życia dziecko intensywnie rośnie, z każdym dniem zmieniają się również jego potrzeby żywieniowe. To sprawia, że ilość i skład mleka mamy, które jeszcze tydzień temu były dla niemowlęcia optymalne, dziś mogą nie być już wystarczające. Niemowlę, które spędza dużo więcej czasu przy piersi, „zamawia” większą ilość pokarmu na kolejny dzień. O ile laktacja jeszcze się nie ustabilizowała, nasze piersi mogą wydawać się miękkie, wiotkie, puste. Nie ma w tym nic dziwnego – ponieważ przerwy między karmieniami są dużo krótsze, nasze piersi nie są pełne i nabrzmiałe. Czy to jednak oznacza, że nie ma w nich pokarmu? Nie! Mleko mamy zawsze dopasowane jest do potrzeb dziecka. A z uwagi na częstą stymulację, wkrótce zauważymy, że ilość produkowanego mleka znacznie się zwiększy.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Sekrety karmienia piersią – etapy kryzysu laktacyjnego

Kryzysy laktacyjne to okresy występujące średnio w 3, 6 i 12 tygodniu życia. To niezwykle ważne etapy w rozwoju dziecka – doświadcza ono wówczas skoków rozwojowych. Już za niedługo nasze niemowlę (a my razem z nim!) będzie cieszyło się z nowo zdobytej umiejętności. Jednak – zanim do tego dojdzie – czeka nas kilka trudnych dni i jeszcze trudniejszych (bo często nieprzespanych) nocy. Dziecko jest niespokojne, bardziej aktywne, potrzebuje większej ilości pokarmu oraz zwiększonego kontaktu fizycznego. 
Nie oznacza to, że dzieje się coś złego. Wręcz przeciwnie, występowanie kryzysów laktacyjnych wskazuje na prawidłowy rozwój dziecka. Właśnie dlatego, o ile nie istnieją do tego żadne wskazania (dziecko prawidłowo przybiera na wadze, moczy odpowiednią ilość pieluszek dziennie itd.), nie sięgajmy po mleko modyfikowane, tylko jak najczęściej przystawiajmy niemowlę do piersi. To najlepszy sposób na pobudzenie produkcji mleka, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb dziecka.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.