Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Książki o tolerancji. 6 pięknych lektur o wyrozumiałości i szacunku do drugiego człowieka

Tolerancja jest trudną sztuką – zwłaszcza dziś, gdy zewsząd otacza nas mowa nienawiści. Innych nie zmienimy, ale warto pielęgnować szacunek do drugiego człowieka – nawet jeśli wiele nas dzieli – w naszym domu. Książki o tolerancji, które wybraliśmy, poruszają temat inności. Ich autorzy nie boją się trudnych tematów.

Nie wszystko musi nam się podobać, nie ze wszystkimi musimy się zgadzać. Nie oznacza to jednak, że zachowujemy się nie w porządku. Jeśli bowiem szanujemy poglądy, upodobania, wierzenia czy obyczaje drugiego człowieka, jeśli dopuszczamy do siebie inność, jesteśmy tolerancyjni. Tyle wystarczy, naprawdę. Książki, które niżej znajdziecie, to podróż po tolerancji, akceptacji i wyrozumiałości. Nie są łatwe, bo przecież nie o to chodzi. Ale dowiecie się się z nich, że inności – niezależnie od tego, czy dotyczy koloru skóry, orientacji seksualnej czy sprawności fizycznej – nie trzeba się bać.

Książki dla małych dzieci – Książka o tolerancji. Włosy

Nie ma dwóch takich samych osób, wszyscy się różnimy. Jedną z dzielących nas różnic są włosy. Każdy ma inne! Na tę kwestię, z pozoru dość oczywistą, uwagę zwracają Julia Talaga i Agata Królak. Ich „Książka o tolerancji. Włosy” dowodzi, że mamy nie tylko inną fryzurę, ale też inne plany, marzenia i zainteresowania. Mimo tych wszystkich rozbieżności możemy się jednak przyjaźnić, spędzać ze sobą czas, szukać wspólnych tematów. Mistrzami w tej sztuce są dzieci, które nie zwracają uwagi na wygląd innych – razem wchodzą na plac zabaw i po prostu się ze sobą bawią. Możemy się od nich wiele nauczyć!

Książki dla dzieci o tolerancji – Jest wiele wiar. O co pytają dzieci

Wiara powinna łączyć, a nie dzielić. Monique Gilbert, autorka książki „Jest wiele wiar. O co pytają dzieci”, udowadnia, że cztery najczęściej występujące we Francji religie – katolicyzm, islam, protestantyzm i judaizm – mają ze sobą tak naprawdę wiele wspólnego. Unika przy tym teoretyzowania, a wszystkie różnice i podobieństwa ukazuje z perspektywy dziecka, a właściwie – dzieci, które są wychowywane w innych wiarach. Książka zachęca do rozmów o tolerancji, zaprasza też do poznawania świata, który na pierwszy rzut oka często wydaje się nam obcy i niezrozumiały.

Książka o tolerancji – Niebieska niedźwiedzica

Niedźwiedzią Dolinę zamieszkują różne niedźwiedzie – czarne, białe, szare i brunatne. Nigdy nie urodził się tu żaden niebieski niedźwiedź. Aż do dziś. Niebieska Azul spotyka się jednak z dużym niezrozumieniem i brakiem tolerancji, a sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że niedźwiedzica jest bardzo zdolna. Jej rodzice w końcu postanawiają przenieść się z nią do miejsca, w którym każdy może być sobą. Okazuje się jednak, że dolina niedźwiedzi staje się coraz bardziej ponura, a jej mieszkańcy szybko zaczynają żałować pochopnych decyzji i braku tolerancji. „Niebieska niedźwiedzica” Joanny M. Chmielewskiej wprowadzi was do szarego, smutnego świata, w którym nie ma wyrozumiałości, ale nie martwcie się – wszystko wskazuje na to, że Król Niedźwiedzi zadba o to, by Azul wróciła do doliny. Książka pokazuje, że kraina uważności, wyrozumiałości i akceptacji musi być kolorowa i różnorodna. Gdy wszystko ma takie same kolory, jest po prostu smutno.

Książki o szczerości – Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach

Jeśli szukacie książki, w których królują wzruszające historie i kolorowe ilustracje, książki, która uczy empatii, uprzejmości i solidarności, koniecznie sięgnijcie po wspólne dzieło Teresy Blanch, Anny Gasol i Valentiego Gubianasa. „Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach” to pozycja, którą można czytać bez końca. Znajdziecie tu aż szesnaście opowieści, które są najlepszym dowodem na to, że nawet sytuacje bez wyjścia mają zawsze jakieś… wyjście. Dowiecie się również, że w życiu ważne jest nie tylko akceptowanie innych ludzi, ale też akceptowanie samego siebie. Polecamy gorąco!


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Książki dla małych dzieci o tolerancji – Różni, ale tacy sami. Książka o tolerancji

Oto książka, która omawia podobieństwa i różnice między ludźmi, uczy, jak żyć we wspólnocie, zamiast ignorować i odtrącać to, co od nas różne, a także zaznajamia z pojęciami: tolerancja, współistnienie i współczucie. „Różni, ale tacy sami. Książka o tolerancji” Pernilli Stalfelt to lektura obowiązkowa dla wszystkich czytelników, którzy chcą zastąpić wszystkie krzywdzące dowcipy, przesądy i stereotypy akceptacją oraz świadomością, że wszyscy – mimo różnic kulturowych – zamieszkujemy przecież jedną, tę samą planetę. To również książka, którą równo dekadę temu otrzymali w prezencie wszyscy szwedzcy trzecioklasiści. Dzięki temu uczniowie mogli przekonać się, że tolerancja to nasza wspólna, bardzo ważna sprawa, a także zadać sobie pytanie: czy naprawdę jesteśmy tacy różni? To wspaniale, że ten przewodnik od lat mogą czytać inne dzieci na całym świecie, także w Polsce!

Seria książek o akceptacji – Przyjaciele Elmera

Znacie Elmera? To niesamowity, patchworkowy słoń, który bardzo wyróżnia się na tle innych mieszkańców dżungli. Jest taki kolorowy! A poza tym ma jeszcze inną, bardzo ważną zaletę – przyjaciele bardzo często przychodzą do niego po radę. Elmer udowadnia, że odmienność jest piękna i różnorodna. I że wcale nie trzeba się jej bać! Jest przy tym bohaterem dość sporej serii książek, którą proponuje nam David McKee. Czekają nas was tytuły takie jak m.in.: „Przyjaciele Elmera” czy „Elmer i wyjątkowy dzień”. Wszystkie z nich możecie czytać już z najmłodszymi dziećmi. Wspólna lektura może być dobrym punktem wyjścia do rozmów o tolerancji i akceptacji. Bawcie się dobrze!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.