Kategorie
Recenzje

Kubeczek menstruacyjny

Sklep EkoKobieta.com.pl podarował nam wspaniały wynalazek, przydatny każdej kobiecie – wielorazowy kubeczek menstruacyjny Mooncup

Sklep EkoKobieta.com.pl podarował nam wspaniały wynalazek, przydatny każdej kobiecie – wielorazowy kubeczek menstruacyjny Mooncup.

Zamiast tamponów

Kubeczek wymyśliła w latach 30. XX w. anonimowa kobieta. Od 2001 roku popularyzuje go Brytyjka – Su Hardy. Jego zadanie polega na zbieraniu krwi miesiączkowej. Zastępuje podpaski  i tampony. Mooncup jest wykonany z hipoalergicznego silikonu medycznego i może służyć kobiecie kilka lat. Każdy kubeczek zapakowany jest w biodegradowalne kartonowe pudełeczko, zadrukowane warzywnym tuszem i wyposażony w torebeczkę do przechowywania z bawełny organicznej. Mooncup to w całości eko-firma – jej ekologiczność jest widoczna na każdym etapie produkcji, promocji, zarządzania, dystrybucji i używania kubeczka.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jak używać kubeczka menstruacyjnego Mooncup?

Mooncup otwiera się wewnątrz waginy. Powinien znajdować się nieco niżej niż tampon, ale z drugiej strony baza kubeczka nie powinna wystawać poza waginę (ani tym bardziej nóżka, nawet jeśli jest nieco przycięta). Mooncup nie przesuwa się dzięki działaniu kobiecych mięśni dna miednicy.

Jak utrzymać kubeczek w czystości?

To proste. Wystarczy go umyć ciepłą wodą z mydłem mniej więcej co 4-8 godzin podczas trwania miesiączki. Kiedy krwawienie się skończy, dokładnie myjemy Mooncup, osuszamy delikatnie chusteczką i przechowujemy w bawełnianym, estetycznym woreczku. Można bez obaw używać go w nocy, podczas podróży, na basenie czy na areobiku. Kilka prób „zainstalowania” Mooncup wystarczy, by w pełni cieszyć się jego właściwościami przy każdym cyklu. Wystarczy się zrelaksować, przyjąć odpowiednią pozycję w celu umiejscowienia kubeczka w pochwie (najlepiej siedzieć bądź kucać). Podobnie przystępujemy do usunięcia kubeczka. Wydaje się niełatwe, ale trochę cierpliwości i praktyki, a sukces gwarantowany.

Jak jest w praktyce?

Po dokładnym przestudiowaniu ulotki informacyjnej dołączonej do kubeczka miałam kilka wątpliwości, tym bardziej, że wcześniej nie stosowałam tamponów. Największą trudność miałam ze złożeniem Mooncup w odpowiednią pozycję, aby wprowadzić go do pochwy. Stosowałam się do instrukcji, ale to niewiele dawało… Jednak praktyka czyni cuda i po kilku a może nawet kilkunastu próbach – udało się. Przed wkładaniem Mooncup warto go zwilżyć. Łatwiej wtedy umiejscowić go odpowiednio głęboko. Przez pierwsze kilka godzin użytkowania kubeczka towarzyszyła mi myśl, że on „tam” jest. Podczas pierwszej nocy cyklu, kiedy spałam w Mooncup, także dziwnie się czułam. Ale nie przeciekał. Kolejnego dnia było lepiej, niemal całkowicie zapomniałam, że go używam. Czułam się bardzo komfortowo nawet w obcisłych jasnych spodniach. Teraz leży w bawełnianym woreczku i czeka na kolejny cykl, a ja bez obaw mogę planować w tym czasie wizytę na basenie. Podpaski zniknęły z łazienki.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zalety Mooncup:

 • ekologia, ekologia i jeszcze raz ekologia – na każdym etapie od produkcji po użytkowanie;
 • nie zawiera rakotwórczych dioksyn, farb, plastiku, pestycydów, ani wybielaczy i nie zostawia szkodliwych włókien na ściance pochwy;
 • jest „zbierający” (w przeciwieństwie do „absorbujących” tamponów), co oznacza, że naturalna równowaga w pochwie zostaje zachowana;
 • po kilku próbach (cyklach) „obsługa” Mooncup jest bardzo prosta;
 • silikon, z którego wykonany jest kubeczek, jest doskonały dla kobiet z wrażliwą skórą i alergiami;
 • można używać kubeczka w każdej sytuacji, także podczas pływania w basenie;
 • jest ekonomiczny – oszczędzasz czas i pieniądze (przy średnim wydatku około 10 zł. miesięcznie na podpaski i tampony, po roku używania koszt Mooncupa się zwraca);
 • Mooncup jest w pełni bezpieczny dla zdrowia kobiety;
 • ważne: jest wygodny! Dobrze założony sprawia, że zapominasz, że masz okres, a do tego z łatwością zmieścisz go nawet w najmniejszej torebce. Jest też łatwy w utrzymaniu czystości – nie wymaga dużych nakładów energii ani własnej pracy.

Decydując się na kubeczek menstruacyjny, musimy wybrać spośród jego dwóch rozmiarów. Kubeczek menstruacyjny rozmiar A (46 mm. średnicy i 50 mm. długości + 21 mm. nóżka, którą można przyciąć ) jest przeznaczony dla kobiet po 30 roku życia oraz takich, które rodziły naturalnie. Natomiast w rozmiarze B (43 mm średnicy i 50 mm. długości + 21 mm. nóżka, którą można przyciąć) jest przeznaczony dla kobiet do 30 roku życia, które nie rodziły naturalnie.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Uwagi dotyczące Mooncup:

 • nie chroni przed ciążą oraz chorobami przenoszonymi droga płciową,
 • nie należy dzielić kubeczka  z inna kobietą,
 • nie trzeba wyciągać kubeczka podczas oddawania moczu i wypróżniania się,
 • jest nieodpowiedni dla kobiet, które kiedykolwiek przechodziły TSS (Syndrom Szoku Toksycznego).

Sklep EkoKobieta.pl ma w swojej ofercie Mooncup wraz z dołączoną obszerną, bardzo rzeczową instrukcją użytkowania. Jeżeli kobieta się z nią zapozna, wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, problemy (np. z przeciekającym kubeczkiem) znikną, pozostanie tylko ekologiczne i bezpieczne użytkowanie.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.