Kategorie
Polecamy

Kurs angielskiego dla dzieci – co warto wiedzieć będąc rodzicem?

Początek września zwiastuje rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Wraz z pierwszym dzwonkiem w głowach rodziców pojawiają się pytania odnośnie dodatkowych lekcji języka angielskiego dla dzieci. Wybrać zajęcia indywidualne czy grupowe? Czym kierować się przy wyborze szkoły językowej? I kiedy właściwie jest najlepszy moment na zapisanie dziecka na kurs języka angielskiego?

Przez blisko 30 lat prowadzenia szkoły języka angielskiego Early Stage, poznaliśmy wielu rodziców, którzy dzielili się z nami swoimi wątpliwościami, pytaniami i dylematami związanymi z nauką języka angielskiego ich dzieci. Lata mijają, a te pytania nadal są aktualne. Postanowiliśmy więc stworzyć mini-przewodnik dla rodziców, w którym opowiadamy o tym, jak podejść do edukacji językowej dziecka, aby stała się ona prawdziwą przygodą!

Kiedy jest najlepszy moment, aby dziecko zaczęło uczyć się języka angielskiego?

Jak wiadomo nauka języka obcego jest procesem, który od rozpoczęcia potrwa co najmniej kilka lat. Im wcześniej zostanie rozpoczęta, tym lepiej – jeśli rozważasz zapisanie dziecka na kurs angielskiego i zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest już w odpowiednim wieku, odpowiadamy – z pewnością jest! 

Najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki drugiego języka jest czas od urodzenia do około 6-8 roku życia. Wtedy dzieci uczą się go najszybciej i najłatwiej. W tym okresie dziecięcy umysł nastawiony jest na przyswajanie języka ojczystego – od swoich pierwszych dni na świecie osłuchuje się z głosem swoich rodziców, z czasem próbuje naśladować wypowiadane przez nich słowa, zapamiętuje znaczenia wyrazów i z wiekiem uczy się tworzyć z nich pełne zdania. Podobne procesy zachodzą, gdy już w dzieciństwie zaczniemy oswajać dziecko z drugim językiem. Nauka staje się wtedy dla dziecka bardzo naturalna. 

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Warto również wiedzieć, że w pierwszych latach życia kształtuje się aparat mowy. Wczesne rozpoczęcie nauki języka angielskiego pozwala więc dzieciom opanować wszystkie dźwięki, które są charakterystyczne dla danego języka. Jeśli jesteś rodzicem przedszkolaka lub pierwszoklasisty, możesz spokojnie już teraz zapisać dziecko na kurs języka angielskiego

A co jeśli dziecko jest starsze? Czy nadal warto zapisać je do szkoły językowej?

Oczywiście! Ważna jest tu jednak odpowiednio dobrana metoda nauki oraz grupa złożona z uczniów w tym samym wieku i na podobnym poziomie znajomości języka. To kluczowe, aby dziecko czuło się komfortowo i wiedziało, że może uczyć się w swoim tempie. Z tego względu w Early Stage dbamy o to, aby tworzyć grupy jednorodne. Jeśli zostaje zapisane do naszej szkoły starsze dziecko, zależy nam na upewnieniu się, w jakim stopniu zna język angielski, aby na tej podstawie móc przydzielić je do rówieśniczej grupy na podobnym poziomie.  

Co warto wziąć pod uwagę zapisując dziecko na angielski?

Angielski dla dzieci to temat rzeka – możesz wybierać spośród kursów indywidualnych, grupowych, przebierać ofertach różnych szkół języka angielskiego i… nadal nie widzieć, która opcja będzie dla Twojego dziecka najlepsza. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. 

1. Angielski w grupie czy indywidualnie? 

Dzieci mają naturalną potrzebę ruchu, zabawy i kontaktu z rówieśnikami. Nauka, która może odbywać się w zgodzie z tymi potrzebami daje ogromne możliwości dydaktyczne, a tym samym bardzo zadowalające efekty. Nauka w grupie jest dla dzieci po prostu ciekawsza niż zajęcia indywidualne. 

Co więcej, aby utrzymać odpowiednią dynamikę zajęć, grupy nie powinny być zbyt małe. Optymalny skład to według naszego doświadczenia 6-12 osób. Mniejsze grupy mogą negatywnie odbijać się na kształcie zajęć oraz wiązać się ze zmianą składu uczniów w ciągu roku, a tym samym skutkować nawet zamknięciem grupy. 

2. Jaki jest optymalny czas trwania zajęć?

Gdy myślisz o długości zajęć, intuicyjnie myślisz zapewne o standardowych 45 minutach. Zgadza się? Pytanie jednak, ile z tych 45 minut zostaje na faktyczną lekcję, gdy odejmie się od tego sprawdzenie obecności, wyjęcie książek, sprawdzenie pracy domowej oraz czas, jaki dzieci potrzebują, aby ich uwaga skierowała się na chłonięcie wiedzy. Aby móc ze spokojem realizować materiał i mieć czas na ćwiczenia z komunikacji, naukę gramatyki, wprowadzanie nowego słownictwa i aktywności grupowe, potrzeba od 50 do 90 minut, w zależności od wieku uczniów. Warto więc sprawdzić, jak długo będą trwały zajęcia w wybranej przez Ciebie szkole języka angielskiego. 

3. Metoda nauczania, program i przygotowanie do egzaminów 

Nauka angielskiego może być prawdziwą przygodą lub nudnym obowiązkiem. Wszystko zależy od metody nauczania, która obowiązuje w danej szkole. Dzieci potrzebują różnorodności, aby nie odpływać myślami i skupić się na przedmiocie. Jeśli nauka będzie polegała na wkuwaniu i nudnym wykładaniu materiału, to nie ma co liczyć na dziecięcy entuzjazm. Jak pokazują badania, pozytywne emocje wzmacniają motywację wewnętrzną, a endorfiny wspomagają proces uczenia się. 

Aby rozbudzić w dziecku pasję do języka, potrzeba więc różnorodności. Metoda nauczania powinna integrować zmysły – oddziaływać na wzrok, słuch, dotyk. W Early Stage wykorzystujemy w tym celu nasze 10 supermocy, wśród których wyróżniamy między innymi naukę poprzez rym, rytm, muzykę czy ruch. Naszą metodę dopasowujemy do wieku dzieci, aby skutecznie uczyć zarówno przedszkolaki, jak i nastolatków. 

Sprawdź więc, w jaki sposób przebiega nauka w szkole, która Cię interesuje. Dopytaj również, z jakich podręczników będzie korzystać Twoje dziecko oraz czy może liczyć na dodatkowe materiały. Warto rozeznać się również, czy szkoła ma zaplanowaną ścieżkę rozwoju dla swoich uczniów – czy program nauczania jest zaplanowany tak, by uczniowie mogli kontynuować naukę na kolejnych poziomach? Czy szkoła zakłada przygotowywanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty, matury i brytyjskich egzaminów Cambridge?

4. Czy zajęcia będą prowadzone po angielsku?

Zdarza się, że zajęcia z języka angielskiego prowadzone są głównie po polsku. Niestety taki sposób nie przekłada się pozytywnie na efekty. Prowadzenie zajęć po angielsku pomaga uczniom w osłuchiwaniu się z językiem, wzmacnia zapamiętywanie słów i zwrotów. Motywuje również umysł do większego skupienia i uczy myślenia w danym języku. To może być doskonała zabawa! Aby wytłumaczyć nowe słownictwo lektorzy stosują pomysłowe techniki – z pomocą przychodzą m.in. gesty i mimika, co samo w sobie dodaje do zajęć dużą dawkę humoru. 

5. Sposób oceniania i informowania o postępach 

To ważne, aby wybrana szkoła uczyła nie tylko angielskiego, ale również wzmacniała w uczniach wewnętrzną motywację do nauki. Motywacja wewnętrzna to taka, która nie jest związana ze strachem przed karą lub dążeniem do nagrody. Wynika z własnej chęci dokonania czegoś – np. w przypadku nauki języka może wynikać z chęci podróżowania i poznawania ludzi z całego świata. Nie pomaga w tym tradycyjny system wystawiania ocen, dlatego sprawdź, w jaki sposób szkoła będzie mierzyć postępy w nauce Twojego dziecka. Może będzie stosować system opisowy? A może procentowy? Pytanie również, w jaki sposób szkoła utrzymuje kontakt z rodzicami – mailowo, a może za pomocą dziennika elektronicznego?

6. Umowy z rodzicami

Umowa między szkołą a rodzicami jest korzyścią dla obu stron – stanowi potwierdzenie utworzenia grupy, daje jasność odnośnie płatności, liczby zajęć, które zostaną przeprowadzone w ciągu roku szkolnego oraz warunków odstąpienia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto więc sprawdzić, czy szkoła zapewnia umowy z rodzicami oraz zapoznać się z warunkami przeprowadzania kursu.

7. Atmosfera i aktywności urozmaicające kurs

Lata szkolne są czasem, który zapadnie w pamięci Twojego dziecka na całe życie. To czas nawiązywania przyjaźni, odkrywania i rozwijania talentów. Warto, aby szkoła językowa, do której zapiszesz dziecko, była przyjaznym miejscem, w którym miło się przebywa. Weź więc pod uwagę, jaka panuje w niej atmosfera, w jaki sposób lektorzy odnoszą się do uczniów. Czy kurs jest urozmaicany dodatkowymi aktywnościami, np. przygotowywaniem przedstawień dla rodziców czy tworzeniem ciekawych projektów? Czy szkoła oferuje półkolonie lub obozy językowe? Są to niezawodne sposoby na pogłębianie relacji między uczniami i wspieranie dziecka w kształtowaniu osobowości. 

8. Gdzie będą odbywać się zajęcia? 

Sprawdź, czy szkoła ma lokal w dogodnej dla Was lokalizacji, aby nie tracić wiele czasu na dojazdy. A może prowadzi zajęcia na terenie szkoły lub przedszkola Twojego dziecka? Niektóre nasze szkoły języka angielskiego oferują również usługę przyprowadzania i odprowadzania dzieci na zajęcia w trakcie pracy rodziców, co stanowi dla nich duże udogodnienie. 

9. Możliwość kontynuowania kursu online 

Choć trzymamy mocno kciuki, aby w tym roku szkolnym dzieci mogły spokojnie kontynuować naukę w formie stacjonarnej, to jesteśmy również dobrze przygotowani na ewentualne przejście do świata online. Zanim zdecydujesz się na zapisanie dziecka na kurs językowy, upewnij się, czy w razie niesprzyjających okoliczności, wybrana szkoła będzie w stanie zaoferować zajęcia online. 

10. Zapytaj znajomych!

Last but not least – wysłuchaj opinii znajomych! Możesz zapytać rodziców z klasy swojego dziecka, czy mają do polecenia szkołę językową. Będziesz mieć możliwość poznania opinii z pierwszej ręki, co może pomóc w podjęciu decyzji. Miej jednak na uwadze to, że dla każdego rodzica mogą być ważne inne aspekty, dlatego na każdą opinię warto spojrzeć z różnych perspektyw. 

Mamy nadzieję, że dzięki zebranym wskazówkom, szukanie wymarzonej szkoły języka angielskiego dla Twojego dziecka przebiegnie sprawnie i da początek prawdziwej językowej przygodzie! Zapraszamy również do poznania bliżej naszej metody, której zaufali rodzice naszych 36 000 uczniów. Uczymy w 800 szkołach w całej Polsce – być może również w dogodnej dla Ciebie lokalizacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.