Kategorie
Dieta naturalna

11 przepisów na lody domowej roboty!

Lato bez lodów? Niemożliwe! Do wyboru mamy dostępne w sklepach spożywczych gotowe produkty popularnych marek oraz sieciowe i niszowe lodziarnie. Nie każdy ma jednak w pobliżu lodziarnię z lodami własnej roboty. W zwykłym spożywczaku znajdziemy wyroby, które najczęściej niestety składają się z mleka w proszku, syropu glukozowo-fruktozowego i sztucznych barwników. Jest jednak na to rada! Możemy pyszne i zdrowe lody zrobić sami.

Jeśli obawiacie się, że to za dużo zachodu, koniecznie zobaczcie łatwe przepisy na najlepsze lody na świecie. Spędźcie czas w kuchni wspólnie z dziećmi (uwielbiają to!), a efektem będą lodowe cuda z owoców, ale także warzyw i… ziół!

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Lody z ogórka, melona i mięty

Te wspaniałe zielone lody mogłyby się też nazywać lody spa. Wyobrażam sobie, że podają mi je po relaksującym, odmładzającym masażu. Pełne subtelnej słodyczy zachwycają delikatną nutą mięty. Ponieważ niczego tu nie miksujemy, a tylko wyciskamy sok, ich konsystencja jest gładka, jednolita. Nie są gęstą pulpą, w której zginęłaby ta prosta kompozycja smaków. Konieczna niestety jest sokowirówka, gdyż miksowanie i odcedzanie składników nie da pożądanej gładkości ani konsystencji. Ze względu na dużą zawartość wody ogórek ma niewiarygodne właściwości nawadniające, podobnie jak melon miodowy, a mięta ochładza i działa łagodząco na żołądek.

Składniki (przepis na 10 lodów):

  • 2 ogórki, obrane i pokrojone na kawałki wielkości kęsa
  • 1 szklanka melona miodowego, obranego i oczyszczonego z pestek
  • ¼ szklanki liści mięty

Przeciskamy ogórki, miąższ melona i miętę przez sokowirówkę. Łączymy soki. Wlewamy płyn do foremek. Wkładamy patyczki. Mrozimy 3–4 godziny, aby lody stężały.

Kremowe lody z orzechów nerkowca w czekoladowej skorupce

Ukłon w stronę tradycyjnych, oblewanych czekoladą lodowych batoników, tym razem jednak z nadzieniem ze śmietanki z nerkowców. Daktyle, masło kokosowe i ekstrakt wanilii dodają ciepła i słodyczy kremowemu wypełnieniu, a czekolada zmieszana z olejem kokosowym tworzy chrupiącą skorupkę. Można je otoczyć prażonymi, pokrojonymi orzeszkami pecan, ale można też użyć drobno posiekanych ziaren kakaowych, prażonych wiórków lub płatków kokosowych lub prażonych, solonych pistacji. Można nawet posypać odrobiną gruboziarnistej soli morskiej.

Składniki (przepis na 6 lodów):

  • 1½ szklanki śmietanki z orzechów nerkowca
  • 4 daktyle Medjool bez pestek
  • 1 łyżeczka czystego ekstraktu wanilii
  • 1 łyżka masła kokosowego
  • 170 g ciemnej czekolady grubo pokrojonej
  • ¼ szklanki oleju kokosowego
  • ¼ szklanki prażonych orzechów pecan drobno posiekanych

Do miksera wlewamy śmietankę z orzechów nerkowca, dodajemy daktyle, wanilię i masło kokosowe i miksujemy, aż masa zrobi się gładka. Wlewamy ją do foremek. Wkładamy patyczki. Mrozimy 3–4 godziny, aby lody stężały.

W naczyniu do gotowania na parze (albo w metalowej misce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą) rozpuszczamy ciemną czekoladę, ciągle mieszając, żeby nie przywarła. Kiedy całkiem się roztopi, zdejmujemy z ognia, dodajemy olej kokosowy i mieszamy do połączenia się wszystkich składników.

Wykładamy pergaminem blachę do pieczenia. Wyciągamy foremki z lodami z zamrażarki, polewamy gorącą wodą i wyjmujemy lody z foremek. Układamy je na pergaminie. Przynosimy miskę z czekoladą i prażone orzeszki.

Obtaczamy każdy lód w czekoladzie, tak żeby powstała gruba warstwa. Masa czekoladowa stwardnieje po zetknięciu z zimnym lodem. Zanurzamy lody w czekoladzie kilka razy, aby całkowicie je pokryć. Na koniec jeszcze raz zanurzamy w czekoladzie czubek loda, a potem szybko obtaczamy go w orzeszkach. Układamy na pergaminie. Identycznie postępujemy z każdym lodem.

Przed podaniem wkładamy blachę do zamrażarki na 5–10 minut, aby czekolada stwardniała. Gotowe lody – każdy zawinięty osobno w pergamin – przechowujemy w szczelnie zamykanym szklanym pojemniku.

Lody z arbuza i limonki

W sezonie arbuz prosto z grządki sam w sobie jest wystarczająco słodki i nie wymaga dosładzania. Trzeba jedynie wycisnąć trochę limonki i odrobinę otartej skórki dla wzmocnienia smaku. To przepis na łatwy do zrobienia letni rarytas. Jeśli serwujemy deser dorosłym, można dodać odrobinę tequili, żeby przypominał mrożoną margaritę.

Składniki (przepis na 6 porcji):

  • 2 szklanki arbuza oczyszczonego z pestek i pokrojonego
  • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z 1 limonki
  • 1 łyżeczka otartej skórki z 1 limonki

Do miksera wkładamy miąższ arbuza, wlewamy sok z limonki i dodajemy otartą skórkę, dokładnie miksujemy. Jeśli zależy nam na gładkiej konsystencji, przecedzamy masę przez gęste sitko do miski, resztki wyrzucamy.

Za pomocą lejka lub pompki napełniamy woreczki. Zamykamy i mrozimy 3–4 godziny.

Mrożony „jogurt” z czeremchy i kawałków gorzkiej czekolady

Podstawę tego mrożonego jogurtu stanowią banany, co oznacza, że jest to deser bezmleczny, ale kremowy – zgodnie z nazwą. Soczyste owoce czeremchy i gorzka czekolada tworzą kombinację o wyrafinowanym smaku. Niestety ten deser wymaga nieco więcej zaangażowania, toteż jeśli chcemy go podać, zaplanujmy jego przygotowanie wcześniej i włóżmy mleko kokosowe do lodówki na noc, żeby śmietanka oddzieliła się od wody.

Składniki (przepis na 1 litr):

  • 2 łyżki śmietanki kokosowej i dodatkowo trochę więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba (z 400-gramowej puszki pełnotłustego mleka kokosowego)
  • 2 banany pokrojone
  • 1½ szklanki owoców czeremchy drylowanych i pokrojonych, w odpowiednich porcjach
  • 85 g słodzonej syropem klonowym czekolady lub gorzkiej czekolady grubo pokrojonej

Schładzamy puszkę mleka kokosowego przez noc, nie poruszając jej, aby śmietanka oddzieliła się od wody kokosowej. Śmietankę zdejmujemy ostrożnie łyżką, tak jak śmietanę ze zwykłego mleka (wodę kokosową zachowujemy na inną okazję).

W kielichu miksera umieszczamy banany, 1 szklankę owoców czeremchy i śmietankę kokosową. Miksujemy, aż masa będzie gładka, zeskrobując co jakiś czas z brzegów. Jeśli zajdzie potrzeba, dodajemy jeszcze odrobinę śmietanki.

Przekładamy masę do miski i wrzucamy pozostałą porcję owoców czeremchy (½ szklanki). Przykrywamy miskę, wstawiamy do w lodówki, schładzamy.

Mrozimy masę w maszynce do lodów zgodnie ze wskazówkami producenta, dodając czekoladę podczas ostatnich 5 minut ubijania. Najlepiej podawać natychmiast. Ze względu na niewielką ilość tłuszczu i zawartość wody w bananach deser bardzo twardnieje podczas zamrażania. Jeśli musimy zamrozić go po ubiciu, trzeba wyjąć go z zamrażarki około 20 minut przed podaniem (po wyjęciu z zamrażarki może stać się odrobinę wodnisty).

Slushy ananasowo-miętowy

Przygotowanie tego kremowego, słodkiego slushy z delikatną nutą mięty zajmuje ledwie kilka sekund. W zamrażarce zawsze czeka zapas mrożonych owoców, więc kiedy mam ochotę na slushy, shake lub smoothie, jestem gotowa. Jeśli nie mamy przygotowanych wcześniej mrożonek, możemy użyć świeżego ananasa – co prawda slushy będzie znacznie mniej zmrożone, ale równie słodkie!

Składniki (przepis na 2 porcje):

  • 1 szklanka śmietanki kokosowej(z 400-gramowej puszki pełnotłustego mleka kokosowego)
  • 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego (z 1 pomarańczy)
  • ¼ szklanki poszatkowanych liści mięty i dodatkowo gałązka mięty do dekoracji
  • 1 szklanka mrożonych kawałków ananasa
  • 1 szklanka kostek lodu

Schładzamy przez noc puszkę mleka kokosowego, nie poruszając jej, tak by śmietanka oddzieliła się od wody kokosowej. Ostrożnie otwieramy puszkę i łyżką zbieramy śmietankę (pozostałą wodę kokosową zachowujemy na inną okazję).

Wyciskamy sok pomarańczowy do szklanej miarki. Wrzucamy poszatkowane liście mięty, mieszamy i zostawiamy na 15 minut.

Podczas gdy sok naciąga miętowym aromatem, wkładamy do miksera kawałki ananasa, wlewamy śmietankę kokosową, wrzucamy kostki lodu i miksujemy na wysokich obrotach, aż płyn się spieni i dokładnie zmiesza. Odcedzamy liście mięty od soku pomarańczowego, wlewamy sok do miksera i znów miksujemy do połączenia się składników.

Wlewamy do dwóch oszronionych szklanek i ozdabiamy gałązkami mięty.

Lody z całymi owocami

Całe owoce zawieszone w kokosowej wodzie tworzą piękne, wytworne lody. Są… zbyt ładne, żeby je zjeść, a jednocześnie prosta, wodnista baza z wody kokosowej jest tak orzeźwiająca, że trudno się im oprzeć w parny letni dzień. Kawałki owoców twardnieją po zamrożeniu, ale topią się, gdy liżemy lody, a wtedy łatwiej je zjeść. Jeśli podajemy je małym dzieciom, najlepiej pokroić owoce na małe kawałeczki, dzięki czemu lody będą trochę przypominały sałatkę owocową, no i dadzą się połknąć.

Składniki (przepis na 10 lodów):

  • 1 kiwi
  • 1 brzoskwinia
  • ¼ szklanki borówek amerykańskich
  • ¼ szklanki malin
  • 3 szklanki wody kokosowej

Zaczynamy od przygotowania owoców: obieramy kiwi i kroimy na cienkie krążki. Brzoskwinie kroimy na małe półksiężyce. Borówki starannie myjemy.

Wlewamy do foremek tyle wody kokosowej, żeby wypełnić je do połowy. W każdej foremce układamy plasterek brzoskwini, borówkę, malinę i krążek kiwi. Jeśli trzeba, dolewamy wody kokosowej, żeby wypełnić foremki. Wkładamy patyczki. Mrozimy 3–4 godziny, aby lody stężały.

Lody z masła migdałowego z czekoladową polewą

Pełnotłusty jogurt dosłodzony miodem i aromatyzowany masłem migdałowym tworzą bazę tych pożywnych, ale też pełnych smaku lodów. Czekoladowa polewa podnosi nie tylko walory estetyczne, ale i smakowe lodów. Lubię je posypane prażonym kokosem, ale prażone, pokruszone orzeszki też są bardzo smaczne.

Składniki (przepis na 12 lodów):

  • ⅓ szklanki masła migdałowego domowego lub kupnego
  • ½ szklanki naturalnego pełnotłustego jogurtu
  • ½ szklanki mleka migdałowego domowego lub kupnego
  • 2 mrożone banany
  • 2 łyżki miodu
  • 170 g ciemnej czekolady grubo pokrojonej
  • ¼ szklanki prażonych kokosów lub orzeszków

Do miksera wkładamy masło migdałowe, jogurt, mleko migdałowe, banany i miód i miksujemy, aż masa będzie gładka.

Wlewamy masę do foremek. Wkładamy patyczki. Mrozimy 3–4 godziny, aby lody stężały. Przygotowujemy czekoladową polewę i posypkę.

W naczyniu do gotowania na parze (albo w metalowej misce ustawionej nad garnkiem z gotującą się wodą) rozpuszczamy czekoladę, ciągle mieszając, żeby nie przywarła. Kiedy całkiem się roztopi, zdejmujemy z ognia i odstawiamy.

Wykładamy pergaminem blachę do pieczenia. Wyciągamy formy z lodami z zamrażarki, polewamy gorącą wodą i wyjmujemy lody z foremek. Układamy je płasko na pergaminie i łyżką delikatnie polewamy czekoladą. Szybko, zanim czekolada stwardnieje, posypujemy lody kokosem lub orzechami. Czekamy chwilę, żeby polewa zastygła, odwracamy lody i powtarzamy całą operację. Wkładamy blachę do zamrażarki na 5–10 minut. Czekolada w tym czasie powinna stwardnieć. Gotowe lody – każdy zawinięty osobno w pergamin – przechowujemy w szczelnie zamykanym szklanym pojemniku.

Lody Czarny Las z wiśniami

Istotą Czarnego Lasu, jeśli mowa jedynie o smaku, jest pyszna kombinacja czekolady, śmietanki waniliowej i ciemnych słodkich wiśni. Doskonałość tych smaków mogą zrujnować warstwy bitej śmietany i zbyt słodkich, jaskrawo barwionych wiśni maraschino, które najczęściej kojarzą się z kupnymi ciastami typu Czarny Las. Ale jeśli pozostaniemy wierni podstawowym smakom i użyjemy najwyższej jakości składników, zwłaszcza ciemnych słodkich wiśni zagotowanych w aromatycznym kompocie, otrzymamy wspaniałe, kremowe lody – czystą rozkosz i prawdziwą rozpustę.

Składniki (przepis na 10 lodów):

  • 400-gramowa puszka pełnego mleka kokosowego
  • ⅓ szklanki niesłodzonego kakao w proszku
  • ½ szklanki i 2 łyżki miodu w odpowiednich porcjach
  • 1 łyżka czystego ekstraktu wanilii
  • 2 szklanki ciemnych słodkich wiśni, drylowanych i pokrojonych
  • 1 łyżka wody

Masa czekoladowa: do małego rondelka wlewamy połowę mleka kokosowego, dodajemy kakao i ¼ szklanki miodu. Stawiamy na średnim ogniu, doprowadzamy do wrzenia i ciągle mieszając, żeby masa się nie przypaliła, gotujemy, aż składniki się połączą. Zdejmujemy z ognia, studzimy.

Masa waniliowa: do małego rondelka wlewamy pozostałe mleko kokosowe z wanilią i ¼ szklanki miodu. Stawiamy na średnim ogniu, doprowadzamy do wrzenia i ciągle mieszając, żeby masa się nie przypaliła, gotujemy, aż składniki się połączą. Zdejmujemy z ognia, studzimy.

Wiśnie: do rondelka wkładamy wiśnie, dodajemy wodę i pozostałe 2 łyżki miodu. Stawiamy na średnim ogniu, doprowadzamy do wrzenia i delikatnie mieszając, gotujemy 3–5 minut, aż wiśnie zmiękną i zaczną puszczać sok. Zdejmujemy z ognia, pozostawiamy do wystygnięcia i zgęstnienia.

Napełniamy foremki w następującej kolejności: wiśnie, masa waniliowa, masa czekoladowa. Po napełnieniu foremek delikatnie mieszamy masy patyczkiem do szaszłyków, ale uważamy, żeby ich całkowicie nie wymieszać. Jeśli chcemy otrzymać paski (jak na zdjęciu), zamrażamy każdą warstwę osobno przez 30 minut. Wsuwamy patyczki i mrozimy 3–4 godziny, aby lody stężały.

Sorbet z jeżyn z estragonem

Estragon jest ziołem o wyraźnym anyżowym aromacie z nutą pieprzu i sosny, co znakomicie współgra ze słodyczą miodu i cierpkością jeżyn. Trzeba pamiętać, że estragon jest mocnym ziołem i łatwo może zdominować smak tego deseru, jeśli użyjemy go zbyt dużo. To sorbet o wyrafinowanym smaku, a jego intensywny śliwkowy kolor nadaje mu niezwykle elegancki wygląd, jeśli podamy go w kieliszkach do szampana.

Składniki (przepis na około 1 litr):

  • ½ szklanki wody
  • 2 szklanki jeżyn
  • ⅓ szklanki miodu
  • 1 gałązka estragonu
  • 1 łyżeczka skrobi arrarutowej

Do małego rondelka wlewamy wodę, wrzucamy jeżyny i stawiamy na średnim ogniu. Doprowadzamy do wrzenia, delikatnie mieszając, aż jeżyny zmiękną i puszczą sok. Rozgniatamy je widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków, następnie zdejmujemy z ognia i przecieramy przez gęste sitko do miski.

Wlewamy sok z powrotem do rondelka, dodajemy miód i podgrzewamy na średnim ogniu, mieszając, aż miód się rozpuści. Odstawiamy, dodajemy estragon, przykrywamy rondelek i czekamy 15 minut, aż zioło się zaparzy. Estragon po tym czasie wyrzucamy, a płyn studzimy. Odlewamy 1 łyżkę ostudzonego płynu do małej miseczki i mieszamy ze skrobią arrarutową. Dodajemy papkę arrarutową do bazy i znów mieszamy, aż wszystko się połączy.

Przekładamy masę do miski, przykrywamy i dobrze schładzamy w lodówce kilka godzin.

Mrozimy masę jeżynową w maszynce do lodów zgodnie ze wskazówkami producenta. Można podawać natychmiast, kiedy sorbet jest jeszcze miękki, lub zamrażać około 2 godzin, aby uzyskać twardszą konsystencję.

Lody truskawkowo-sernikowe

Podstawą tego przepisu jest wegański serek śmietankowy oraz pokruszone sucharki grahamowe i truskawki, które delikatnie gotujemy na wolnym ogniu, aby wzmocnić ich naturalną słodycz. Te śliczne różowe lody smakują jak pełen aromatu kawałek truskawkowego sernika. Jeśli wolimy użyć serka z mleka, zrezygnujmy ze skrobi arrarutowej, ponieważ ta nie łączy się dobrze z produktami mlecznymi.

Składniki (przepis na około 1 litr):

  • ⅔ szklanki pełnotłustego mleka kokosowego (z jednej 400-gramowej puszki)
  • 1 łyżka skrobi arrarutowej
  • 2 szklanki truskawek obranych i pokrojonych
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżeczki soli
  • 1 szklanka syropu klonowego
  • ⅓ wegańskiego serka śmietankowego zmiękczonego
  • 1 szklanka śmietanki z orzechów nerkowca
  • ½ szklanki pokruszonych krakersów grahamowych domowych lub kupionych

Wlewamy 2 łyżki mleka kokosowego do małej miseczki, dodajemy skrobię arrarutową i mieszamy, aż się rozpuści.

Do średniej wielkości rondelka wkładamy truskawki, dodajemy olej kokosowy, sól i syrop klonowy. Stawiamy na średnim ogniu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3–5 minut, mieszając delikatnie, aż truskawki zaczną się rozpadać i puszczać sok. Zdejmujemy z ognia i dodajemy papkę arrarutową oraz pozostałe mleko kokosowe.

Mieszamy, aż składniki się połączą.

Do miksera wlewamy masę truskawkową, dodajemy wegański serek śmietankowy, śmietankę z orzechów i miksujemy, aż masa będzie gładka. Przekładamy masę do miski, przykrywamy i dobrze schładzamy w lodówce kilka godzin.

Dodajemy pokruszone krakersy grahamowe do lodowej bazy i mrozimy w maszynce do lodów zgodnie ze wskazówkami producenta. Można podawać natychmiast, kiedy lody są jeszcze miękkie, lub zamrażać około 2 godzin, aby uzyskać twardszą konsystencję.

Lody z jeżyn, kokosa i szałwii hiszpańskiej (chia)

Nasiona chia (z szałwii hiszpańskiej) uważane są za superfood, co oznacza, że te maleńkie czarne kuleczki zawierają mnóstwo składników odżywczych dzięki obecności kwasów omega-3 i błonnika. Jeśli namoczy się je w wodzie, wierzchnia warstwa nasionek pęcznieje i tworzy galaretkę. W wielu przepisach wegańskich stosuje się nasionka chia zamiast jajek, ale w naszym przepisie celem jest otrzymanie budyniowej konsystencji dzięki wymieszaniu nasionek ze słodzonym mlekiem kokosowym i pozostawieniu do napęcznienia.

Składniki (przepis na 8 lodów):

  • 4 łyżki miodu w odpowiednich porcjach
  • 400-gramowa puszka lekkiego mleka kokosowego
  • 3 łyżki nasionek chia
  • 2 szklanki jeżyn

W małej misce ubijamy 2 łyżki miodu z mlekiem kokosowym i dodajemy nasiona chia. Odstawiamy na 20 minut.

Do małego rondelka wkładamy 2 łyżki miodu i jeżyny. Ustawiamy na średnim ogniu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3–5 minut, aby jeżyny się rozpadły i puściły sok, a miód rozpuścił. Zdejmujemy z ognia i rozgniatamy owoce. Kiedy mieszanina trochę ostygnie, przecieramy ją przez gęste sitko do miski, żeby pozbyć się pestek.

Zaczynamy formowanie lodów od warstwy z nasionkami chia, następnie układamy warstwę jeżynową. Idealne paski uzyskamy, jeśli każdą warstwę będziemy osobno mrozić około 30 minut. Wkładamy patyczki. Całość mrozimy 3–4 godziny, aby lody stężały.

Więcej przepisów znajdziecie w książce Zdrowe lody. 75 łatwych przepisów autorstwa Christine Chitnis – autorki, fotografki, mamy, miłośniczki zdrowej kuchni, pracy w ogrodzie i robienia na drutach. Książka otrzymała tytuł Kulinarnej Książki Roku.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “11 przepisów na lody domowej roboty!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.