Lęk w rodzicielstwie. Dlaczego warto go zrozumieć
| Lęk w rodzicielstwie. Dlaczego warto go zrozumieć

Lęk w rodzicielstwie. Dlaczego warto go zrozumieć

Znasz ją. Gdy wychodzisz z dzieckiem na plac zabaw, widzisz jak biegnie za swoim, wdrapującym się na drabinki i woła: „Uważaj, bo spadniesz!”. Gdy jej dziecko nie ma ochoty na kolejny przecier, z łyżki robi samolocik. Gdy spadnie śnieg bądź kropi deszcz, znikają z twojego pola widzenia, bo „wychodzenie w takie zimnisko, to ryzyko przeziębienia”. Zawsze gotowa do działania, niezwykle ostrożna. Matka lękliwa. Każda z nas, w jakimś sensie, nosi ją w sobie.

To naturalne, że się boimy. Jesteśmy rodzicami

Moment, kiedy zostajemy rodzicami, jest punktem przełomowym, w którym uruchamia się w nas wiele lęków. Powstają, ponieważ znaleźliśmy się w nowej roli życiowej, ponieważ mamy poczucie, że nad wieloma rzeczami nie mamy kontroli. Naturalny lęk o dobro i bezpieczeństwo dziecka towarzyszy rodzicowi zawsze, niezależnie od tego czy ma ono miesiąc, rok, czy kończy liceum (Czy będzie zdrowe; Szczepić czy nie szczepić; Czy może samo oddalać się w sklepie; Czy to bezpieczne, żeby samo wracało ze szkoły do domu…). Z jednej strony to naturalne i wpisane w rolę rodzica, z drugiej może eskalować do poziomu, w którym nasza lękliwość udziela się dziecku.

Skąd biorą się lęki?

Oprócz naturalnych obaw zawsze towarzyszących rodzicielstwu, lęki biorą się także z poczucia braku kompetencji, z nieudanych prób sprostania oczekiwaniom społecznym, z tego, że nie mamy dobrych relacji z sobą samym. Chcemy mieć kontrolę nad wszystkim, chcemy zapobiegać, chronić, kierujemy się wyobrażeniami a nie intuicją. I tak, zagrożeniem dla dziecka może być wszystko – „nie puszczę do sklepu, bo boję się, że nie wróci do domu”, „nie będzie się huśtać, bo spadnie i zedrze sobie kolano”. Rodzic helikopter to taki, który nie daje szansy dorosnąć swojemu dziecku.

Pozbawianie małego człowieka szansy podejmowania wyzwań, mierzenia się z porażkami, stawiania czoła przeciwnościom czy ponoszenia odpowiedzialności, ma poważne konsekwencje w dorosłym życiu. W dzieciństwie chodzi bowiem o beztroskę. O to, że gry upadnę, otrzepię kolana i pobiegnę dalej. Podniosę się, by nauczyć się tego, że porażka nie jest barierą i że jeśli podejmę kolejną próbę, być może osiągnę sukces.

Co może zrobić rodzic, by nie przelewać na dziecko własnych lęków?

Praca z własnymi lękami jest nie do przecenienia. Warto jednocześnie pamiętać, że dzieci nie wychowują się w konfiguracji 1:1, a poprzez rozliczne relacje z innymi ludźmi. To, czego my nie możemy/nie potrafimy im oferować, z powodzeniem mogą dostać od innej osoby – drugiego rodzica, bliskich z rodziny, nauczycieli, instruktorów na obozach czy trenerów. – mówi Małgorzata Musiał, która zawodowo zajmuje się wspieraniem rodziców, autorka bloga Dobrarelacja.pl. Im większy wachlarz postaw i reakcji wobec różnych sytuacji otrzymają, tym częściej będą mogły świadomie wybierać, z czego w danej chwili chcą skorzystać. Jeśli zatem rozpoznajemy gdzieś swoje własne ograniczenie i blokady, warto zrobić w tym miejscu przestrzeń komuś, kto pewnie poprowadzi przez ten obszar nasze dziecko.

Jak wyważyć potrzebę opieki z tym, żeby nie ograniczać dziecka w doświadczaniu świata? Stanąć ze sobą twarzą w twarz i przyjrzeć się temu, co wywołuje nasze lęki. Czy boję się, że jeśli dziecko nie zje obiadu teraz, będzie chodziło głodne? Może lepszą strategią jest zostawić obiad na później bądź spakować go w pojemnik i zaserwować podczas spaceru. Czy boję się, że maluch spadnie z drabinek i zedrze sobie kolano? Zastanowić się, jak wielkie znaczenie dla dziecka ma nasze wsparcie („Czy czujesz się bezpiecznie?”). Powiedzieć sobie i jemu „Wierzę, że potrafisz. Spróbuj!”, „Widzę, jak wysoko wszedłeś”.
Można też oczywiście wyrazić swój lęk w taki sposób, by mówić o sobie i swoich uczuciach, zamiast przelewać lęki na drugą stronę. Powiedzieć: „boję się, że spadniesz”, „boję się, że gdy wyjdziemy – zgłodniejesz”, pozostawiając jednocześnie dziecku miejsce na to, by samo zdecydowało, co z naszym lękiem zrobi.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: