Kategorie
Ekowiadomości

Mamy nie powinny spieszyć się z powrotem do pracy, ponieważ… są niewyspane

Połowa młodych mam 18 tygodni po porodzie jest nadmiernie senna – to główny wniosek z badania naukowców z australijskiego Queensland University of Technology. Dr Ashleigh Filtness studiowała sen i zmęczenie grupki kobiet, które nagrywały swoje drzemki oraz sen w nocy w 6., 12. i 18. tygodniu po porodzie. Okazało się, że mimo iż sen kobiet 4 miesiące po porodzie jest dość stabilny, tzn. już unormowały się jego godziny, to młode mamy nadal często są zmęczone w ciągu dnia.

sen-mlodej-mamy

Jak długo śpią mamy? Obliczono, że średni czas snu mamy w ciągu doby to 7 godzin i 20 minut. Warto zaznaczyć, że czas ten to suma kilku drzemek, przecież kobiety wstają do budzącego się w nocy dziecka nawet kilkakrotnie.

Senność może negatywnie wpływać na kondycje mamy i dziecka, wyobraźmy sobie, że niewyspana mama musi iść do pracy. Istnieje duża szansa, że będzie mniej angażowała się w wykonywanie obowiązków, co może być początkiem problemów czy konfliktów.

Czemu ma służyć badanie? Jego wyniki to sugestia głównie dla pracodawców, ale i samych kobiet, że szybki powrót do pracy nie jest dobrym pomysłem. To również podstawa do wprowadzenia zmian w prawie w wielu krajach, w których mamy nie mają wyboru i muszą wrócić szybko do pracy. Warto przypomnieć, że w Polsce do niedawna kobiety wracały do pracy po pół roku po porodzie. Obecnie mogą wrócić później, z korzyścią dla mamy i dziecka.

Badania przeprowadzone na zlecenie magazynu „Mother and Baby” z 2009 r. wskazywały, że wiele matek nie umie się odprężyć na tyle, by zasnąć, nawet gdy ich dzieci śpią. Trzy czwarte matek mówi, że tak martwi się zespołem śmierci łóżeczkowej, że zagląda w nocy do łóżeczka dziecka. Jedna trzecia ankietowanych mam nie śpi przez dźwięki wydawane przez śpiącego malucha i przekazywane przez „alarm”. Badania wykazały także, że matki zamartwiające się o sen swoich dzieci wydają sporo pieniędzy na nocne zabawki: dwie trzecie rodziców kupuje karuzele mocowane nad łóżeczkiem, połowa ma lampki, grające kołysanki, zaś jedna trzecia kołyski. Jeden na dziesięciu rodziców dysponuje muzyką, która ma imitować dźwięki słyszane w łonie matki – to także ma pomóc w usypianiu maluchów.

Źródło: nzherald.co.nz
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Mamy nie powinny spieszyć się z powrotem do pracy, ponieważ… są niewyspane”

My się baaardzo wysypiamy, bo: 1. trafił nam się „dzieciowy egzemplarz” przesypiający właściwie całą noc, 2. Zawsze spałam około 6 godzin i to mi w zupełności wystarcza :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.