Mania czy Ania - czyli klasyka w nowej szacie od wydawnictwa Jung-off-ska
| Mania czy Ania – czyli klasyka w nowej szacie od wydawnictwa Jung-off-ska

Mania czy Ania – czyli klasyka w nowej szacie od wydawnictwa Jung-off-ska

Czy znacie Manię czy Anię ze swojego dzieciństwa? Może czytaliście książkę albo widzieliście też film? To klasyczna powieść dla dzieci autorstwa jednego z najpopularniejszych niemieckich pisarzy dla dzieci – Ericha Kästnera. Książka powstała w 1949 roku, ale opowiedziana w niej historia mimo lat nie straciła swojej niezwykłości. Właśnie teraz w wydawnictwie Jung-off-ska ukazało się jej wznowienie.

Wydawnictwo Jung-off-ska, które dało naszym dzieciom absolutnie cudowne audiobooki z dziecięcą klasyką, wkracza na nowe, nieznane lądy i wydaje książkę papierową. Dlaczego?

Edyta Jungowska:

Jestem zdania, że książki Ericha Kästnera zasługują na nowe wydanie w druku, z nowymi rysunkami i w nowej szacie graficznej. Były to książki naszego dzieciństwa i chcieliśmy je przybliżyć również współczesnym dzieciom. Stworzyć łącznik, który mógłby być podstawą do nawiązania dialogu międzypokoleniowego. Chcieliśmy także pokazać dzieciom inny świat, różny od tego, który znają z szeroko reklamowanych kreskówek.

A było to tak: w domu kolonijnym, jakich wiele w całych Niemczech, a pewnie i w innych miejscach, trwały kolonie dla dziewczynek. Czas beztroskiej zabawy, odpoczynku od szkoły, kontaktu z przyrodą. Jedną z kolonistek była dziewięcioletnia Ania Palfy z Wiednia, żywa i wesoła, niesforna dziewczynka z szaloną czupryną. Gdy autobus dowiózł kolejną grupę dzieci, okazało się, że wśród nowo przybyłych jest… sobowtór Ani! Koleżanki i ona sama po prostu się wściekły:

– Ja bym na to nie pozwoliła – mówi Truda, jej koleżanka szkolna z Wiednia. – Przyjeżdża sobie bezczelnie z twoją twarzą!” (…)

– Tak komuś spaskudzić wakacje! – mruczy Ania szczerze rozgoryczona.

Przyjezdna dziewczynka to Mania Körner z Monachium. Jest spokojna, poważna i nosi dwa warkocze. Poza tym rzeczywiście jest identyczna.

Od złości i wściekłości dziewczynki szybko przejdą do akceptacji, sympatii i przyjaźni. Tym bardziej, że odkryją, że są… siostrami.

Jak to możliwe, że nie wiedziały o swoim istnieniu? Dlaczego mieszkają osobno: Ania z tatą w Wiedniu, a Mania z mamą w Monachium? Rezolutne dziewięciolatki czują, że nie mogą zapytać rodziców wprost, ale wiedzą też, że nie potrafią powrócić z kolonii do swoich domów, jak gdyby nic się nie stało. Wpadają więc na karkołomny pomysł zamiany. I tak (po intensywnym przeszkoleniu) Ania jedzie do mamy jako poważna Mania, a Mania do ojca jako szalona Ania.

Perypetie dziewczynek czyta się naprawdę jednym tchem. Jest zabawnie, czasem też trochę smutno – końcu w grę wchodzi rozstanie, rozwód, a także oszustwo i tajemnice dorosłych.

Kup książkę w Natuli – 32,99 23,09

Kup audiobook w Natuli – 29,74

A jak skończyła się cała historia? Było jednak warto, bo ostatecznie dwie rezolutne dziewięciolatki (o, przepraszam, w finale już dziesięciolatki!) doprowadziły do zjednoczenia rozdzielonej rodziny.

Erich Kästner ma fantastyczny stosunek do swoich bohaterów. Traktuje ich lekko ironicznie, szczególnie dorosłych, i stara się nie wybielać, co w przypadku literatury dla dzieci jest zawsze wielką zaletą. Mania i Ania mają rację, zastanawiając się, co by się stało z biednymi rodzicami, gdyby nie dzieci. Najprawdopodobniej dalej byliby samotni, rozdzieleni i nieszczęśliwi. Bliźniaczki to jednak niezwykle rozumne, inteligentne i bystre istoty, które potrafiły odpowiednio pokierować życiem swoim i innych.

Kästner świetnie sportretował także same dziewczynki. Obie mają równie wyraziste charaktery i ciekawe osobowości, ale są zupełnie różne! W tej odmienności tkwi ich siła.

Warto wspomnieć, że tłumaczenie książki ukazuje się w nowym opracowaniu redakcyjnym. Zostało przejrzane, poprawione, uwspółcześnione. Niektóre archaiczne lub niepoprawne wychowawczo fragmenty zostały usunięte. Dzięki temu nie dostajemy uroczej ramotki, ale świetną książkę z trzymającą w napięciu akcją, która mogłaby się dziać tu i teraz.

Twarda oprawa, świetne opracowanie graficzne i piękne ilustracje Joanny Rusinek sprawiają, że to wyjątkowa edycja. Dostępna jest także wersja limitowana – z dołączonym audiobookiem w wykonaniu Edyty Jungowskiej i Piotra Fronczewskiego.

Będziemy wyglądać kolejnych pięknych książek!

Zobacz wszystkie publikacje wydawnictwa Jung-off-ska w Natuli

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://natuli.pl
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: