Mania czy Ania – czyli klasyka w nowej szacie od wydawnictwa Jung-off-ska
Czy znacie Manię czy Anię ze swojego dzieciństwa? Może czytaliście książkę albo widzieliście też film? To klasyczna powieść dla dzieci autorstwa jednego z najpopularniejszych niemieckich pisarzy dla dzieci – Ericha Kästnera. Książka powstała w 1949 roku, ale opowiedziana w niej historia mimo lat nie straciła swojej niezwykłości. Właśnie teraz w wydawnictwie Jung-off-ska ukazało się jej wznowienie.
Wydawnictwo Jung-off-ska, które dało naszym dzieciom absolutnie cudowne audiobooki z dziecięcą klasyką, wkracza na nowe, nieznane lądy i wydaje książkę papierową. Dlaczego?
Edyta Jungowska:
Jestem zdania, że książki Ericha Kästnera zasługują na nowe wydanie w druku, z nowymi rysunkami i w nowej szacie graficznej. Były to książki naszego dzieciństwa i chcieliśmy je przybliżyć również współczesnym dzieciom. Stworzyć łącznik, który mógłby być podstawą do nawiązania dialogu międzypokoleniowego. Chcieliśmy także pokazać dzieciom inny świat, różny od tego, który znają z szeroko reklamowanych kreskówek.
A było to tak: w domu kolonijnym, jakich wiele w całych Niemczech, a pewnie i w innych miejscach, trwały kolonie dla dziewczynek. Czas beztroskiej zabawy, odpoczynku od szkoły, kontaktu z przyrodą. Jedną z kolonistek była dziewięcioletnia Ania Palfy z Wiednia, żywa i wesoła, niesforna dziewczynka z szaloną czupryną. Gdy autobus dowiózł kolejną grupę dzieci, okazało się, że wśród nowo przybyłych jest… sobowtór Ani! Koleżanki i ona sama po prostu się wściekły:
– Ja bym na to nie pozwoliła – mówi Truda, jej koleżanka szkolna z Wiednia. – Przyjeżdża sobie bezczelnie z twoją twarzą!” (…)
– Tak komuś spaskudzić wakacje! – mruczy Ania szczerze rozgoryczona.
Przyjezdna dziewczynka to Mania Körner z Monachium. Jest spokojna, poważna i nosi dwa warkocze. Poza tym rzeczywiście jest identyczna.
Od złości i wściekłości dziewczynki szybko przejdą do akceptacji, sympatii i przyjaźni. Tym bardziej, że odkryją, że są… siostrami.
Jak to możliwe, że nie wiedziały o swoim istnieniu? Dlaczego mieszkają osobno: Ania z tatą w Wiedniu, a Mania z mamą w Monachium? Rezolutne dziewięciolatki czują, że nie mogą zapytać rodziców wprost, ale wiedzą też, że nie potrafią powrócić z kolonii do swoich domów, jak gdyby nic się nie stało. Wpadają więc na karkołomny pomysł zamiany. I tak (po intensywnym przeszkoleniu) Ania jedzie do mamy jako poważna Mania, a Mania do ojca jako szalona Ania.
Perypetie dziewczynek czyta się naprawdę jednym tchem. Jest zabawnie, czasem też trochę smutno – końcu w grę wchodzi rozstanie, rozwód, a także oszustwo i tajemnice dorosłych.
A jak skończyła się cała historia? Było jednak warto, bo ostatecznie dwie rezolutne dziewięciolatki (o, przepraszam, w finale już dziesięciolatki!) doprowadziły do zjednoczenia rozdzielonej rodziny.
Erich Kästner ma fantastyczny stosunek do swoich bohaterów. Traktuje ich lekko ironicznie, szczególnie dorosłych, i stara się nie wybielać, co w przypadku literatury dla dzieci jest zawsze wielką zaletą. Mania i Ania mają rację, zastanawiając się, co by się stało z biednymi rodzicami, gdyby nie dzieci. Najprawdopodobniej dalej byliby samotni, rozdzieleni i nieszczęśliwi. Bliźniaczki to jednak niezwykle rozumne, inteligentne i bystre istoty, które potrafiły odpowiednio pokierować życiem swoim i innych.
Kästner świetnie sportretował także same dziewczynki. Obie mają równie wyraziste charaktery i ciekawe osobowości, ale są zupełnie różne! W tej odmienności tkwi ich siła.
Warto wspomnieć, że tłumaczenie książki ukazuje się w nowym opracowaniu redakcyjnym. Zostało przejrzane, poprawione, uwspółcześnione. Niektóre archaiczne lub niepoprawne wychowawczo fragmenty zostały usunięte. Dzięki temu nie dostajemy uroczej ramotki, ale świetną książkę z trzymającą w napięciu akcją, która mogłaby się dziać tu i teraz.
Twarda oprawa, świetne opracowanie graficzne i piękne ilustracje Joanny Rusinek sprawiają, że to wyjątkowa edycja. Dostępna jest także wersja limitowana – z dołączonym audiobookiem w wykonaniu Edyty Jungowskiej i Piotra Fronczewskiego.
Będziemy wyglądać kolejnych pięknych książek!
Zobacz wszystkie publikacje wydawnictwa Jung-off-ska w Natuli
Autor/ka: Joanna Adamska
Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.