Kategorie
Ekowiadomości

Medytacja sposobem na rozładowanie emocji uczniów

W kilku gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w San Francisco uczniowie medytują. W trakcie pobytu w hałaśliwej szkole dzieci dwa razy dziennie wyłączają się, oczyszczają swój umysł. Medytację nazwano „Quiet Time”, czyli “Czas ciszy”, a jej zalety dostrzegają uczniowie i nauczyciele.

Pierwszą szkołą, która już w 2007 roku zaczęła stosować Quiet Time jest gimnazjum zlokalizowane w Visitacion Valley (dzielnica San Francisco). To niebezpieczna okolica, w której nie ma dnia bez strzelaniny. Większość uczniów mieszkających w tych okolicach zna osobę, która została postrzelona lub strzelała. W placówkach oświatowych na stałe są zatrudnieni wysoko wykwalifikowani psycholodzy, którzy pomagają dzieciom i młodzieży.

Przez lata młodzi mieszkańcy tej dzielnicy dawali upust negatywnym emocjom głównie poprzez przemoc i wandalizm. Do szkoły uczęszczali sporadycznie. Szkoły podejmowały wiele prób zmiany sytuacji, od doradztwa, wsparcia rówieśników w nauczaniu po liczne propozycje zajęć pozalekcyjnych. Działania były nieskuteczne. Dzięki medytacji na przestrzeni kilku lat widać ogromne zmiany na lepsze. Frekwencja wzrosła nawet do 98 proc. – znacznie powyżej miejskiej średniej, ok. 20 proc. uczniów gimnazjum dostaje się do elitarnych liceów. Co ciekawe, w corocznej ankiecie, którą przeprowadza Ministerstwo Zdrowia, młodzież z gimnazjum w Visitacion Valley wykazuje najwyższy w San Francisco poziom szczęścia. Równie pozytywne są wyniki w kilku innych szkołach, w których praktykuje się Quiet Time.

Źródło: sfgate.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.