Kategorie
Ciąża i narodziny Karmienie piersią

Mleczne mindfulness, czyli jak karmienie piersią pomaga mamie w samoregulacji i wyciszeniu umysłu

Karmienie piersią, przez swoją powtarzalność i nakład czasu (zwłaszcza w pierwszych miesiącach po urodzeniu), otwiera przed mamą nowe perspektywy – możliwość samoregulacji emocjonalnej i wyciszenia umysłu. Dokładnie tak! Bo karmienie piersią to idealny czas na praktykowanie uważności, a korzyści płynących z takiego treningu jest mnóstwo: i dla mamy, i dla dziecka.

Mleczne mindfulness

Mindfulness jest pojęciem wielowymiarowym i wieloaspektowym, rozumianym różnie w zależności od tego, w jakim kontekście zostało użyte. Ogólnie przyjmuje się, że jest to wysokiej jakości uwaga, świadomie skierowana i skupiona na doświadczeniu w konkretnej chwili. To swego rodzaju osobista kompetencja, dzięki której wszystko, co dzieje się wokół nas, nabiera nowej jakości: staje się wartościowe samo przez się i uwalnia spod jarzma nawykowych reakcji i oceniania.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Uważna obecność “tu i teraz” w przypadku karmienia piersią, to świadoma decyzja mamy – wybiera ona pełne zaangażowanie się w tę czynność, bez takich “rozpraszaczy uwagi” jak telefon, serial, gazeta, książka, internet.

Momenty karmienia piersią mogą być okazja do tego, by:

  • zamknąć oczy i wsłuchać się w swoje własne emocje,
  • spoglądać na jedzące dziecko, cieszyć się tym widokiem i uczuciami, jakie wyzwala,
  • skupić się na dźwiękach wydawanych przez maleństwo lub na ciszy wokół.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Ważne, że moment karmienia staje się w ten sposób swego rodzaju pauzą, przerwą w gonitwie dnia codziennego i chwilą pełną czułej uwagi, która jest podstawą budowania trwałych więzi.

Nie każde karmienie w ciągu dnia czy nocy musi być ćwiczeniem mindfulness. Wszystko zależy od osobistych upodobań, chęci, a w głównej mierze od tego, czy karmienie przebiega spokojnie. Jeśli jesteśmy na etapie problemów z przystawianiem, nasze dziecko pręży się przy piersi, nie chwyta prawidłowo brodawki lub pojawiają się inne ważne kwestie niecierpiące zwłoki, to w pierwszej kolejności rozwiązujemy problem. Dopiero wtedy, gdy karmienie przebiega efektywnie i bez zakłóceń, możemy na spokojnie pomyśleć o praktykowaniu uważności. Nie chodzi o to, by podczas karmienia całkowicie zrezygnować z czynności, które sprawiają nam przyjemność czy dają wytchnienie – jak chociażby wspomniane wyżej czytanie książki czy surfowanie po Internecie. Warto próbować wpleść praktyki mindfulness do codziennych rytuałów karmienia, ale z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Tylko tyle i aż tyle.

Bliskość jest uważna

Świadome skoncentrowanie się na karmieniu piersią, daje szansę na głębsze doświadczanie macierzyństwa. Poszerza pole działania na płaszczyźnie, którą niektórzy nazywają „budowaniem uważnej więzi”. W tym kontekście podróż po mlecznej drodze jest dla matki potężnym narzędziem transformacyjnym, ponieważ wspiera wykształcenie osobistej kompetencji, polegającej na świadomym zarządzaniu swoim potencjałem emocjonalnym i umysłowym w kontakcie z dzieckiem. Umożliwia tym samym intensywniejsze doświadczanie interakcji zachodzącej między mamą a potomstwem, a także w każdej innej relacji społecznej.

Bliskość jest uważna. Fundamentem bliskości jest umiejętność bycia w pełni zanurzonym we wspólnym doświadczaniu. Zdolność ta nie jest czymś oczywistym. Wymaga regularnej praktyki i systematycznego treningu – karmienie piersią jest nieocenioną okazją do pracy w tym obszarze. Efekty systematycznego praktykowania uważności, to przede wszystkim samoobserwacja, samopoznanie i samoregulacja. Wspaniałe trio, na bazie którego można budować świadome rodzicielstwo bliskości.

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Karmienie piersią to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu dziecka. To wyjątkowe doświadczenie, które może na zawsze zmienić podejście do świata i innych. Daje matce szansę na rozwijanie samoświadomości i otwiera drogę do spełnionego życia pełnego trwałych, czułych i bliskich więzi.

Avatar photo

Autor/ka: Aneta Zychma

Przede wszystkim spełniona żona i mama.
Polonistka, pedagożka, konsultantka kryzysowa w nurcie pozytywnej terapii kryzysu, trenerka umiejętności społecznych, trenerka funkcji poznawczych. Założycielka Tulistacji - miejsca, w którym wspiera rodziców i dzieci na drodze do dobrego życia.
W obszarze jej zainteresowań znajduje się przede wszystkim dziecięce rozumienie śmierci oraz wsparcie dzieci w sytuacji choroby terminalnej i żałoby. Współtworzy Instytut Dobrej Śmierci: przestrzeń dialogu i edukacji o przemijaniu, śmiertelności i sprawach ostatecznych.
Autorka książek: „Tadzik i rak” o chłopcu chorym terminalnie oraz „Droga do domu” o tym, co jest ważne w życiu, które przecież nie trwa wiecznie.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.