fbpx
| Zielona Wieża – warszawskie przedszkole dla wychowujących w bliskości

Zielona Wieża – warszawskie przedszkole dla wychowujących w bliskości

Rozmowa z Moniką Janiak, współzałożycielką Zielonej Wieży – nowego przedszkola i żłobka na warszawskich Bielanach.

zielona-wieza

Czy to w ogóle może iść w parze – rodzicielstwo bliskości i żłobek lub przedszkole?

Monika Janiak: Posłanie dziecka do placówki zawsze jest pewnym kompromisem. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że żłobek lub przedszkole nigdy nie zapewnią takiego poziomu opieki i emocjonalnego komfortu, jak może dać dziecku jego własna rodzina. Z drugiej jednak strony w czasach, gdy żyjemy w małych rodzinach w samotności wielkich miast, często okazuje się, że tylko posłanie dziecka do jakiejś placówki zapewni mu odpowiednio szeroki kontakt z innymi dziećmi i dorosłymi. Nie bez znaczenia jest też konieczność zapewnienia odpowiedniej przestrzeni dla samorealizacji rodziców – nie wszyscy mają to szczęście, by móc pracować jednocześnie opiekując się dzieckiem. W takich sytuacjach ważne jednak, by wybrane przedszkole działało spójnie z zasadami, którymi kierują się w wychowaniu rodzice.

Jak więc powinno wyglądać przedszkole dla dzieci wychowywanych w duchu rodzicielstwa bliskości?

Monika Janiak: Tworząc Zieloną Wieżę powiedzieliśmy sobie: „Dzieci są po prostu ludźmi”. Rodzicielstwo bliskości to przede wszystkim właśnie dostrzeżenie w dziecku człowieka i uszanowanie jego godności i wolności. Uszanowanie podmiotowości i wolności dzieci powinno być punktem wyjścia wszystkich rozwiązań przyjętych w przedszkolu. Ważne jest, by wychowawcy nie traktowali swojej relacji z dziećmi w kategoriach władzy i podległości, a komunikowali się z nimi w duchu porozumienia bez przemocy. Rolą wychowawców powinno być wspieranie i podążanie za naturalnym rozwojem i potrzebami dziecka, nie zaś realizowanie programu zakładającego kształtowanie dziecka według jakichś z góry przyjętych wyobrażeń.

Wasze przedszkole czerpie z pedagogiki Montessori. Czego jeszcze?

Monika Janiak: Pedagogika Marii Montessori zrobiła bardzo dużo dla przesunięcia instytucjonalnej opieki nad dziećmi w stronę bardziej podmiotowego podejścia. Gdy tworzyliśmy Zieloną Wieżę, uzbrojeni w katalog ważnych dla nas wartości, przeanalizowaliśmy dorobek wszystkich nowoczesnych nurtów pedagogicznych wybierając z nich to, co jest  z tymi wartościami spójne. Wiele zaczerpnęliśmy z pedagogiki Montessori, ale bez uzupełnienia ich o elementy właśnie nurtu rodzicielstwa bliskości, bez porozumienia bez przemocy (NVC) i dorobku edukacji demokratycznej to ciągle nie byłoby to. Ponadto bardzo ważny element stanowi działanie w duchu odpowiedzialności za siebie i swoje środowisko, a więc podejście ekologiczne.

Przedszkole jest ekologiczne? Co to dla was znaczy?

Monika Janiak: W Zielonej Wieży wyszliśmy z założenia, że przedszkole naprawdę kładące nacisk na zdrowie i odpowiedzialne podejście do środowiska  to takie, w którym w żywieniu unika się produktów mocno przetworzonych i cukru i sprząta się wyłącznie środkami ekologicznymi.  Tu nie ma miejsca na pozorowane ruchy. Dzieci bardzo szybko wyczuwają fałsz – nie nauczą się ekologicznej postawy na podstawie pogadanek o segregacji śmieci, jeśli nie zobaczą, że całe przedszkole i wszystkie działania wychowawców oparte są o poszanowanie środowiska. Spójność i przykład dorosłych są zresztą najważniejsze we wszystkich elementach wychowania w żłobku i przedszkolu.

Dlaczego jeszcze Zielona Wieża jest inne niż pozostałe przedszkola?

Monika Janiak: Nie chcemy robić z dzieci małych geniuszy! Nadmierne skupienie na programie edukacyjnym prowadzi do przemęczenia i przestymulowania dzieci, przesuwa na dalszy plan ich zrównoważony rozwój emocjonalny, który na tym etapie jest najważniejszy. W naszym przedszkolu niezmiernie ważne jest to, że nauczyciele kładą nacisk na budowanie dobrej relacji z dziećmi, na poszanowanie ich podmiotowości i wolności. Naszym zdaniem w opiece przedszkolnej i żłobkowej jesteśmy dopiero przed rewolucją podobną do tej, jaka dokonuje się w wychowaniu domowym dzięki rodzicielstwu bliskości. Potrzeba nam radykalnej zmiany podejścia do dzieci w instytucjach wychowawczych, zupełnej zmiany priorytetów. Mamy nadzieję, że Zielona Wieża, jako jedno z pierwszych przedszkoli i żłobków budowanych od podstaw w duchu rodzicielstwa bliskości, stanie się dla innych placówek przykładem i katalizatorem tej rewolucji.

zielona-wieza.jpg1


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

rodzina
5 ważnych rzeczy, które ojciec może zrobić dla córki

rodzina
Przestrzeń dla dziecka, czyli letnie inspiracje na balkon, do ogrodu i… na drzewo

wychowanie
Kim jest współczesny ojciec? (fragment książki Jespera Juula)

edukacja alternatywna
Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

edukacja alternatywna
Czy oglądając bajki po angielsku, można nauczyć się języka?

wychowanie
Dzieci potrzebują naszego zaufania! (Krótki tekst o nadmiernej kontroli)

wychowanie
Seksualność trzylatki. Historia jednego popołudnia

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

POLECAMY
Dom nad Morzem – wakacyjne marzenie

odżywianie naturalne
3 pomysły na quinoę w kuchni