Kategorie
Rozwój dziecka Rozwój seksualny

Moonka – kurs dla rodziców, który oswaja dojrzewanie

Dojrzewaliśmy, dojrzeliśmy i teraz jesteśmy dorośli. Czy te kilkanaście lat temu, gdy nasze mózgi się przebudowywały, a nami targały silne emocje, otrzymaliśmy wsparcie, jakiego potrzebowaliśmy? Jeśli tak, to znaczy, że należymy do mniejszości. Jeśli nie, prawdopodobnie sami czujemy, że tego wsparcia do dzisiaj nam brakuje. Mimo to możemy podarować je swoim dzieciom. Z pomocą przychodzi moonka – kurs dla rodziców. Po nim wiele się zmieni.

To nie jest łatwe. Nikt nie powiedział, że będzie. Dziś jako rodzice dorastających dzieci stajemy przed wieloma wyzwaniami. Szkolne problemy i motywacje, seks, polucje, masturbacja, depresja, bunt, niebezpieczne zachowania. Chcemy dowiedzieć się więcej i w pewnym sensie sami robimy to od podstaw, bo nasi rodzice często nie umieli o tych wszystkich sprawach rozmawiać. Ich rodzice pewnie też nie wiedzieli, jak to zrobić. „Zostaw to! Uspokój się! Ubierz się jak człowiek! Kiedy ty w końcu dorośniesz!” A przecież młody człowiek chce dorosnąć. Powtarza wciąż „Kiedy dorosnę…”. A kiedy dorośnie, byłoby cudownie, gdyby miał za sobą cenne doświadczenia dojrzewania i świadomość, że w tym wymagającym czasie towarzyszył mu ktoś bliski. I że wspierał go mimo trudności.

Możesz dowiedzieć się więcej. Możesz być wsparciem. Tylko jak się do tego zabrać?

Nasze dziecko dorasta. Stało się. A właściwie staje się na naszych oczach. I choć chcielibyśmy być zaangażowanym uczestnikiem tego całego przedsięwzięcia, zdarza się, że kompletnie nie wiemy, jak płynnie wejść w taką rolę. Sprawa nie jest wcale taka łatwa, zwłaszcza wtedy, gdy nasze dziecko – jeszcze niedawno tak do nas przywiązane, bawiące się z nami o każdej porze dnia i nocy – teraz nie chce nawet oderwać oczu od telefonu. Nie wiemy nawet, kiedy to się stało, ale nagle obcy ludzie na TikToku są mu bliżsi niż my. A przynajmniej tak to wygląda z naszej perspektywy. Czy to już uzależnienie? Poza tym dlaczego nasze dziecko już nie chce się uczyć, dlaczego prośbę o odniesienie naczyń do zmywarki kwituje głośnym trzaśnięciem drzwi do swojego pokoju? I dlaczego nie możemy tam wejść? O co w tym wszystkim chodzi?

Jak zrozumieć dziecko? O emocjach i potrzebach, które często są schowane pod poduszką

Martwimy się i wkurzamy. Jesteśmy smutni i rozzłoszczeni jednocześnie. Ale wtedy, kiedy nasze emocje sięgają zenitu i już wydaje nam się, że nad niczym nie mamy kontroli, światła reflektorów padają na nasze dziecko. Zbuntowane, krzyczące, eksperymentujące z wyglądem i nowymi znajomościami, nielubiące swojego ciała, wciągnięte w sieć TikToka i Netflixa. Wydaje nam się, że wszystko, co robi, jest skierowane w nas, ale nie jest to prawda. Jego kora mózgowa wciąż dojrzewa, neurony wymierają, połączenia w mózgu się wzmacniają, a układ limbiczny przechodzi gruntowny remont. Dzieje się mnóstwo ważnych rzeczy, a wszystkie niepokojące, docierające do nas sygnały świadczą o tym, że mózg naszego dziecka się przebudowuje. Z ust dziecka wypadają krzywdzące słowa, nie liczy się z naszymi uczuciami. Świat jego emocji z kolei trzęsie się w posadach.

kurs online moonka
Chcesz, żeby Twoje dziecko wiedziało, że ma w Tobie wsparcie podczas przechodzenia przez okres dojrzewania?

Zapisz się na kurs, podczas którego oswoisz się z dojrzewaniem i zbudujesz  prawdziwą relację z dzieckiem.

Moonka – kurs dla rodziców, którzy chcą wspierać, ale nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać

Z myślą o was powstał internetowy kurs dla rodziców „Oswajamy dojrzewanie. Budujemy relacje”. Jeśli już wcześniej interesował was temat wsparcia w dojrzewaniu, rozwoju seksualności i ciałopozytywności, prawdopodobnie wiecie już, czym jest moonka. Jeśli nie, wyjaśniamy – to oddolna, pełna empatii i wsparcia inicjatywa, która pomaga dzieciom (i ich rodzicom) w oswajaniu dojrzewania i budowaniu pozytywnej relacji z własnym ciałem. „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie – przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności” Barbary Pietruszczak skupia się na stereotypach związanych z cielesnością, by po chwili zastąpić je pozytywnym obrazem ciała i wiedzą o dojrzewaniu i miesiączce. Teraz moonka zaprasza was na pierwszą edycję specjalnego kursu, którego rozpoczęcie planuje na 15 maja 2023 roku. To już za chwilę! Opowiemy wam jeszcze trochę, dlaczego warto wziąć w nim udział. Bo to, że warto, wiemy najlepiej.

Kurs „Oswajamy dojrzewanie. Budujemy relacje”, czyli osiem tygodni życzliwego wsparcia i narzędzia w użyciu

8 tygodni, 4 bloki tematyczne, 6 ekspertów i 360 godzin nagranych z nimi rozmów, 4 e-booki pełne wiedzy, konsultacje psychologiczne, ćwiczenia, zadania, dostęp do moderowanej grupy wsparcia. Platforma kursowa, do której będziecie mogli się bezpiecznie zalogować i z której będziecie mogli wygodnie korzystać. To wszystko? Nie! O wszystkim przeczytacie na stronie internetowej moonkowego kursu dla rodziców. W czasie niego dowiecie się, jak z czułością i bez zawstydzania rozmawiać z dzieckiem o wszystkich zmianach, które właśnie w nim zachodzą. Ten kurs pomoże wam zadbać o wasze emocje i potrzeby – tak, także wasze, gdy też macie ochotę trzasnąć drzwiami i wypuścić z siebie parę niecenzuralnych słów. Niezależnie od tego, czy wasze dziecko ma siedem lat, czy piętnaście, z tego kursu wyciągnięcie bagaż wiedzy. Ale wcale nie będzie wam ciężej. Będzie wam lżej. Wszyscy potrzebujemy dobrej edukacji.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.