Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Mother power w sieci, czyli platforma komunikacji dla mam

Macierzyństwo to fantastyczne doświadczenie, ale – szczególnie w większych miastach – coraz częściej samotne. Poza partnerem czy dziadkami, którzy wspierają, niezbędna jest wspólnota kobiet – przeżywających to samo w tym samym czasie. Ta wspólnota pozwala dzielić się troskami, emocjami i budować wewnętrzne poczucie siły. To właśnie z myślą o budowaniu takiej wspólnoty powstał serwis MyMamy.pl.

MyMamy to nowoczesna platforma komunikacji dla mam, które mogą wyszukiwać inne mamy zarówno po lokalizacji, jak i wieku dzieci. Dzięki temu mogą umawiać się na spacery, wspólne kawy czy wyjścia na zabawy z dziećmi. Za pomocą zainstalowanej wyszukiwarki można znaleźć mamę na tym samym osiedlu czy w tym samym mieście. MyMamy oprócz ułatwienia komunikacji postawiło sobie za cel promowanie aktywnego macierzyństwa.

Dlaczego warto?

Poród i początek macierzyństwa to wielkie etapy w życiu kobiety, które wymagają od niej ogromnych nakładów energii potrzebnej do stopniowego oswajania się z nową sytuacją. Na skali określającej poziom stresu, wywołany przez określone zdarzenia życiowe (tzw. Skala Ponownego Przystosowania Społecznego, T.Holmes), poród ma 39 punktów na 100, czas po narodzinach – 40. Dla porównania, zmiana stanu zdrowia jednego z członków rodziny ma 44 punkty.

Macierzyństwo jest ogromną zmianą, która dokonuje się w nas, kobietach, na wielu płaszczyznach życiowych. Podczas ciąży i porodu zmienia się nasze ciało. Wraz z pojawieniem się dziecka zmienia się też hierarchia naszych dotychczasowych relacji z ludźmi. Związek, składający się z dorosłych, niezależnych osób, przekształca się w rodzinę: układ witający osobę trzecią, początkowo całkowicie od nich zależną. Zmiany obejmują też naszą relację z własnymi rodzicami: od teraz są babcią i dziadkiem, ale nie przestają być dla nas mamą i tatą. Dużą zmianę przeżywają także przyjaciele, którzy poznają nas w nowej roli. Dochodzi do tego przerwa w pracy, która dla wielu mam jest źródłem dodatkowych trudności w określeniu własnej tożsamości.

MyMamy to wyjątkowe miejsce dla mam dzieci w pierwszym roku życia, na których znajdziesz przestrzeń do rozmowy o swoim macierzyństwie i zdobędziesz umiejętności, które ułatwiają wchodzenie w nową rolę życiową.

mymamy2

8 kroków w kierunku bardziej świadomego macierzyństwa

1. Przygotuj się do połogu

Czas po porodzie jest szczególnie trudny dla kobiety. Ciało potrzebuje intensywnej regeneracji, czemu nie sprzyjają nieprzespane noce i dużo nowych zadań do opanowania. Warto pomyśleć odpowiednio wcześniej, czy jest ktoś, kto mógłby pomóc młodym rodzicom, np. dostarczając obiady (bezcenne!).

2. Podziel się obowiązkami

Ważne jest, abyście z partnerem znaleźli czas na wspólne ustalenie tego, kto i co jest w stanie robić w czasie pierwszych tygodni adaptacji do nowej sytuacji. To pozwala zmniejszyć liczbę nerwowych momentów czy też zawiedzionych wzajemnie oczekiwań.

3. Pomiń to, co niezbędne

Opieka nad niemowlakiem wprowadzi w waszą codzienność mnóstwo nowych czynności do wykonania. Niewykluczone, że warto na czas połogu zadecydować, z jakich innych prac domowych możecie zrezygnować, aby oszczędzić siły i znaleźć czas na odpoczynek.

4. Pozwól sobie na błędy

Nie od razu po wyjściu ze szpitala będziesz wiedzieć, jak być mamą i jaką mamą chcesz być. Trening czyni mistrza, a w proces nauki wliczone są błędy. Daj sobie czas.

5. Dbaj o związek

Zanim pojawiło się w waszym życiu dziecko, mieliście dla siebie nawzajem więcej czasu i sił, a także możliwości na spontaniczne wspólne działania, które były źródłem przyjemnych chwil i relaksu. W rodzicielstwie tworzenie takich momentów wymaga więcej wysiłku. A jednak warto!

6. Odpoczywaj

Bardzo ważną umiejętność, którą warto wykształcić w sobie w ramach wchodzenia w rolę rodzica niemowlaka, to skuteczne i szybkie (np. 15 minutowe) sposoby na relaksowanie się i „wyłączenie” myślenia o dziecku.

7. Poznaj inne mamy

Wszystkie badania na temat profilaktyki depresji poporodowej pokazują, że kontakt z kobietami w podobnej sytuacji, co ty, przynosi młodej mamie ulgę. Spotkania w grupie  młodych mam, prowadzone pod okiem specjalisty, tworzą bezpieczne warunki do wymiany doświadczeń, ćwiczenia nowych umiejętności i wzajemnej inspiracji.

8. Pamiętaj o sobie

Zaufaj sobie i szukaj własnego sposobu na łączenie macierzyństwa ze swoimi aspiracjami, pasjami i marzeniami. Poradniki mogą podpowiadać, oczekiwania wpływać na twoje zachowanie – ale to ty podejmujesz decyzję, jaką mamą chcesz być!

Zapraszamy na platformę komunikacyjną MyMamy.pl.

mymamy

Foto: flikr.com/iamkat

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.