fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Na co warto wydawać zaoszczędzone pieniądze?

Na co warto wydawać zaoszczędzone pieniądze?

Rządowy program „500 plus” oznacza dla wielu rodzin zastrzyk dodatkowej gotówki. Ale nawet bez niego łatwo jest wpaść w wir bieżącej, czasem nie do końca przemyślanej konsumpcji. Tymczasem systematyczne oszczędzanie przyniesie twojemu dziecku większe korzyści niż kolejna zabawka. Po kilku latach możesz zgromadzić całkiem pokaźną kwotę!

Przygotowaliśmy dla was 5 pomysłów na to, jak wykorzystać nadwyżki finansowe z pożytkiem dla przyszłości dziecka (i całej rodziny).

1. Edukacja prywatna i alternatywna

Jeśli w twojej okolicy brakuje dobrej publicznej szkoły czy przedszkola (bo nie twierdzimy, że takie nie istnieją), a tradycyjny system przyprawia cię o zawroty głowy, zainwestuj w alternatywną ścieżkę edukacji. Rodzice często rozważają wybór prywatnej szkoły, która oferuje naukę kilku języków, a dzieci uczą się w kilkunastoosobowych klasach. Możesz też zapisać dziecko np. do leśnego przedszkola, w którym większość czasu spędzać będzie w otoczeniu przyrody. Inne możliwości to przedszkola Montessori, waldorfskie, albo też szkoły demokratyczne. Możesz też postawić na edukację domową (homeschooling), samodzielnie prowadząc naukę dziecka zgodnie z jego potrzebami.

2. Podróże

A może warto pokazać dzieciom świat, zaszczepić w nich globtrotterskiego bakcyla i zarazić wędrowaniem? Odkładając 500 złotych miesięcznie, zyskujesz 6 tys. zł w skali roku, co przekłada się już na całkiem pokaźną sumę. Możesz ją przeznaczyć na rodzinne wakacje –krajowe, ale też zagraniczne, jeśli jesteście wytrawnymi tropicielami lotniczych okazji. Za 6 tys. zł da się zorganizować już całkiem sporo i dotrzeć wszędzie tam, gdzie chcielibyście być z najbliższymi. Podróżowanie z dziećmi to świetne doświadczenie, do tego rozwijające i pokazujące otaczającą nas różnorodność. A od tego już krótka droga do akceptacji świata z całą jego paletą barw i uroków.

3. Oszczędzanie (na coś dużego)

Oszczędzanie to w dzisiejszych czasach słowo-klucz. Jeśli gromadzisz 500 zł miesięcznie, w ciągu kilku lat nazbiera się naprawdę spora suma. Z badań przeprowadzonych przez Deutsche Bank wynika, że większość Polaków chciałaby, aby ich dzieci w przyszłości stać było na własne mieszkanie. Szczególnie dotyczy to rodziców z dużych miast, którzy mają świadomość jaką wartość ma posiadanie własnego lokum. Gdy myślimy o przyszłości dzieci, przychodzi nam do głowy naprawdę sporo pomysłów: zagraniczne studia, kursy i egzaminy na prawo jazdy… W ostatnich latach za naszą zachodnią granicą panuje trend, że po maturze (a przed rozpoczęciem studiów) młodzi ludzie robią sobie rok przerwy, który poświęcają na podróżowanie. To prawdziwa szkoła życia, na którą jednak trzeba mieć pieniądze. Może właśnie z oszczędności?

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
500 zł premii rocznie za oszczędzanie na dziecko

DB Plan 500+Premia – to nowy program systematycznego oszczędzania z myślą o dzieciach. Po roku, oprócz oprocentowania, możesz otrzymać premię do 500 zł.

Zobacz więcej

4. Rozwój pasji

Zajęcia taneczne, klub piłkarski, basen… Wiele rodzin planuje spożytkować nadwyżki finansowe przeznaczając je właśnie na rozwój hobby dziecka. W ten sposób można sfinansować zajęcia niemal z każdej dziedziny. Jeśli więc twoje dziecko kocha rysunek, pasjonuje go tenis, lubi jazdę konną – możesz wspierać jego pasje, posyłając je na profesjonalne lekcje, treningi i wyjazdy dla pasjonatów. Warunek jest tylko jeden – niech to będzie prawdziwa pasja dziecka, nie rodzica. Z przyzwoleniem na to, że czasem coś, co wydaje się wielkim hobby, po kilku tygodniach, miesiącach bądź latach, po prostu znika.

5. Pomoc domową, by móc spędzać więcej czasu z dzieckiem

Żyjemy w świecie, który wymaga od nas bycia w gotowości niemal przez 24 godziny na dobę (bo praca, dom, dzieci), ale też świecie olbrzymich możliwości, z których warto korzystać. Szczególnie, gdy domowy budżet zasila dodatkowa gotówka. Jeśli więc obowiązki domowe (np. sprzątanie) zajmują ci zbyt dużo czasu, który wolałabyś/ wolałbyś poświęcić dzieciom – po prostu zatrudnij od czasu do czasu pomoc domową i wyjdź z dziećmi na spacer. Wspólny czas jest wart najwięcej!

 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Nie dajmy się zadaniom domowym! Czego dzieci naprawdę potrzebują po wyjściu ze szkoły?

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

rodzina
“Jeśli nie działasz razem z dzieckiem, ono nie będzie działać z tobą”, czyli na czym dokładnie polega współdziałanie?

wychowanie
5 fundamentów dobrej relacji z dzieckiem

odżywianie naturalne
10 wyjątkowo bogatych superfoods prosto z… Polski!

edukacja alternatywna
4 warunki efektywnej nauki języka w szkole

rodzina
Rodzice potrzebują kontaktu z naturą i… z innymi dorosłymi

wychowanie
5 rzeczy, których nie można zmienić u dzieci