Kategorie
ekowiadomości

Zaproszenie na spotkanie entuzjastów edukacyjnych! OSEA 2016 w Krakowie

Już po raz czwarty w Polsce, a pierwszy w Krakowie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej. OSEA to miejsce spotkań dla wszystkich związanych z procesem edukacji – zarówno rodziców, nauczycieli, jak i młodzieży. To czas rozmów, wymiany doświadczeń, prezentacji różnych wizji. Spotkanie odbędzie się 22–23 października 2016 r. w gościnnych progach Centrum Sztuki “Solvay” w Krakowie.

Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej po raz pierwszy odbyło się jesienią 2015 roku we Wrocławiu. Zjechali na nie entuzjaści z całej Polski, dla których głównym obiektem troski w tak zwanym procesie edukacyjnym nie są oceny i wyniki, a dziecko oraz jego indywidualny potencjał i wyjątkowość. Byli tam przedstawiciele różnych nurtów – metody Marii Montessori, pedagogiki waldorfskiej, gospodarze szkół demokratycznych i leśnych przedszkoli, edukatorzy domowi, a także nauczyciele z klasycznych szkół powszechnych.

osea

Współczesna szkoła opiera swoje działania na XIX-wiecznym systemie, którego celem było nauczenie takich podstawowych umiejętności jak czytanie i pisanie, niedostępnych powszechnie wśród ubogiej warstwy społecznej. Przez lata podstawa programowa, czyli to, czego uczą się dzieci, wielokrotnie ulegała zmianom, starając się przystosowywać do potrzeb i poziomu współczesnego świata. Jednak wiedza to nie wszystko. Coraz więcej osób widzi potrzebę zmiany w podejściu, metodzie i relacjach występujących w szkole. W ostatnich latach można zaobserwować znaczący wzrost różnorodnych placówek niepublicznych, które szukają innych sposobów na budowanie szkolnych współzależności w oparciu o empatię, partnerstwo, wzajemny szacunek i potrzeby.

Na krakowskim OSEA chcemy trochę spojrzeć w przyszłość – mówi Kinga Pukowska, Fundacja Polekont, współorganizator spotkania. – Zaprosiliśmy ekspertów do rozmów o tym, jakie kompetencje powinien mieć nauczyciel przyszłości, czy edukacja, jaką obecnie otrzymują nasze dzieci i młodzież, wyposaża je w umiejętności poszukiwane przez pracodawców oraz w jaki sposób zmiany w edukacji wpływają na większą zmianę, zmianę społeczną. Chcieliśmy również przypomnieć, że proces nauczania w szkole to nie tylko relacja uczeń – nauczyciel. Dlatego serdecznie zapraszamy rodziców, których rola w edukacji dzieci i młodzieży jest nie do przecenienia. Przygotowaliśmy liczne dyskusje, warsztaty i inne wystąpienia.

OSEA to przede wszystkim czas swobodnych rozmów i nawiązywania kontaktów. Nowością krakowskiego spotkania jest Strefa Młodzieży. To przestrzeń przygotowana z myślą o uczniach różnych szkół, którą organizuje i wspiera młodzież z warszawskiej szkoły demokratycznej. Przygotowana zostanie również przestrzeń dla rozmaitych nurtów w edukacji, aby osoby w nie zaangażowane miały możliwość spotkać się i wymienić doświadczeniami. Rodzice i nauczyciele zainteresowani różnymi formami prowadzenia szkół czy przedszkoli będą mieli okazję spotkać organizatorów i pracowników takich placówek, dowiedzieć się, czym się charakteryzują i jak wyglądają na co dzień. Odbędzie się również spotkanie dotyczące popularnie nazywanej edukacji domowej, czyli edukacji pozaszkolnej.

Spotkania w ramach OSEA to miejsce dla ludzi z pasją i dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań w edukacji. Różnorodność potrzeb każdego ucznia, rodzica i nauczyciela sprawia, że „dobra szkoła” oznacza zazwyczaj coś innego. OSEA to właśnie miejsce na dyskusje o tej różnorodności oraz o sposobach godzenia oczekiwań, szukania rozwiązań przyjaznych i odpowiednich do sytuacji.

Więcej informacji:

Kontakt:

  • Kinga Pukowska
  • +48 603 905 605
  • fundacja@fundacjapolekont.pl

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *