fbpx
| Zaproszenie na spotkanie entuzjastów edukacyjnych! OSEA 2016 w Krakowie

Zaproszenie na spotkanie entuzjastów edukacyjnych! OSEA 2016 w Krakowie

Już po raz czwarty w Polsce, a pierwszy w Krakowie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej. OSEA to miejsce spotkań dla wszystkich związanych z procesem edukacji – zarówno rodziców, nauczycieli, jak i młodzieży. To czas rozmów, wymiany doświadczeń, prezentacji różnych wizji. Spotkanie odbędzie się 22–23 października 2016 r. w gościnnych progach Centrum Sztuki "Solvay" w Krakowie.

Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej po raz pierwszy odbyło się jesienią 2015 roku we Wrocławiu. Zjechali na nie entuzjaści z całej Polski, dla których głównym obiektem troski w tak zwanym procesie edukacyjnym nie są oceny i wyniki, a dziecko oraz jego indywidualny potencjał i wyjątkowość. Byli tam przedstawiciele różnych nurtów – metody Marii Montessori, pedagogiki waldorfskiej, gospodarze szkół demokratycznych i leśnych przedszkoli, edukatorzy domowi, a także nauczyciele z klasycznych szkół powszechnych.

osea

Współczesna szkoła opiera swoje działania na XIX-wiecznym systemie, którego celem było nauczenie takich podstawowych umiejętności jak czytanie i pisanie, niedostępnych powszechnie wśród ubogiej warstwy społecznej. Przez lata podstawa programowa, czyli to, czego uczą się dzieci, wielokrotnie ulegała zmianom, starając się przystosowywać do potrzeb i poziomu współczesnego świata. Jednak wiedza to nie wszystko. Coraz więcej osób widzi potrzebę zmiany w podejściu, metodzie i relacjach występujących w szkole. W ostatnich latach można zaobserwować znaczący wzrost różnorodnych placówek niepublicznych, które szukają innych sposobów na budowanie szkolnych współzależności w oparciu o empatię, partnerstwo, wzajemny szacunek i potrzeby.

Na krakowskim OSEA chcemy trochę spojrzeć w przyszłość – mówi Kinga Pukowska, Fundacja Polekont, współorganizator spotkania. – Zaprosiliśmy ekspertów do rozmów o tym, jakie kompetencje powinien mieć nauczyciel przyszłości, czy edukacja, jaką obecnie otrzymują nasze dzieci i młodzież, wyposaża je w umiejętności poszukiwane przez pracodawców oraz w jaki sposób zmiany w edukacji wpływają na większą zmianę, zmianę społeczną. Chcieliśmy również przypomnieć, że proces nauczania w szkole to nie tylko relacja uczeń – nauczyciel. Dlatego serdecznie zapraszamy rodziców, których rola w edukacji dzieci i młodzieży jest nie do przecenienia. Przygotowaliśmy liczne dyskusje, warsztaty i inne wystąpienia.

OSEA to przede wszystkim czas swobodnych rozmów i nawiązywania kontaktów. Nowością krakowskiego spotkania jest Strefa Młodzieży. To przestrzeń przygotowana z myślą o uczniach różnych szkół, którą organizuje i wspiera młodzież z warszawskiej szkoły demokratycznej. Przygotowana zostanie również przestrzeń dla rozmaitych nurtów w edukacji, aby osoby w nie zaangażowane miały możliwość spotkać się i wymienić doświadczeniami. Rodzice i nauczyciele zainteresowani różnymi formami prowadzenia szkół czy przedszkoli będą mieli okazję spotkać organizatorów i pracowników takich placówek, dowiedzieć się, czym się charakteryzują i jak wyglądają na co dzień. Odbędzie się również spotkanie dotyczące popularnie nazywanej edukacji domowej, czyli edukacji pozaszkolnej.

Spotkania w ramach OSEA to miejsce dla ludzi z pasją i dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań w edukacji. Różnorodność potrzeb każdego ucznia, rodzica i nauczyciela sprawia, że „dobra szkoła” oznacza zazwyczaj coś innego. OSEA to właśnie miejsce na dyskusje o tej różnorodności oraz o sposobach godzenia oczekiwań, szukania rozwiązań przyjaznych i odpowiednich do sytuacji.

Więcej informacji:

Kontakt:

  • Kinga Pukowska
  • +48 603 905 605
  • fundacja@fundacjapolekont.pl

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

edukacja alternatywna
Czy oglądając bajki po angielsku, można nauczyć się języka?

wychowanie
Dzieci potrzebują naszego zaufania! (Krótki tekst o nadmiernej kontroli)

wychowanie
Seksualność trzylatki. Historia jednego popołudnia

wychowanie
Jak uważnie towarzyszyć dziecku? I dlaczego to takie ważne?

POLECAMY
Dom nad Morzem – wakacyjne marzenie

odżywianie naturalne
3 pomysły na quinoę w kuchni

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające