fbpx
| Zaproszenie na spotkanie entuzjastów edukacyjnych! OSEA 2016 w Krakowie

Zaproszenie na spotkanie entuzjastów edukacyjnych! OSEA 2016 w Krakowie

Już po raz czwarty w Polsce, a pierwszy w Krakowie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej. OSEA to miejsce spotkań dla wszystkich związanych z procesem edukacji – zarówno rodziców, nauczycieli, jak i młodzieży. To czas rozmów, wymiany doświadczeń, prezentacji różnych wizji. Spotkanie odbędzie się 22–23 października 2016 r. w gościnnych progach Centrum Sztuki "Solvay" w Krakowie.

Ogólnopolskie Spotkanie Edukacji Alternatywnej po raz pierwszy odbyło się jesienią 2015 roku we Wrocławiu. Zjechali na nie entuzjaści z całej Polski, dla których głównym obiektem troski w tak zwanym procesie edukacyjnym nie są oceny i wyniki, a dziecko oraz jego indywidualny potencjał i wyjątkowość. Byli tam przedstawiciele różnych nurtów – metody Marii Montessori, pedagogiki waldorfskiej, gospodarze szkół demokratycznych i leśnych przedszkoli, edukatorzy domowi, a także nauczyciele z klasycznych szkół powszechnych.

osea

Współczesna szkoła opiera swoje działania na XIX-wiecznym systemie, którego celem było nauczenie takich podstawowych umiejętności jak czytanie i pisanie, niedostępnych powszechnie wśród ubogiej warstwy społecznej. Przez lata podstawa programowa, czyli to, czego uczą się dzieci, wielokrotnie ulegała zmianom, starając się przystosowywać do potrzeb i poziomu współczesnego świata. Jednak wiedza to nie wszystko. Coraz więcej osób widzi potrzebę zmiany w podejściu, metodzie i relacjach występujących w szkole. W ostatnich latach można zaobserwować znaczący wzrost różnorodnych placówek niepublicznych, które szukają innych sposobów na budowanie szkolnych współzależności w oparciu o empatię, partnerstwo, wzajemny szacunek i potrzeby.

Na krakowskim OSEA chcemy trochę spojrzeć w przyszłość – mówi Kinga Pukowska, Fundacja Polekont, współorganizator spotkania. – Zaprosiliśmy ekspertów do rozmów o tym, jakie kompetencje powinien mieć nauczyciel przyszłości, czy edukacja, jaką obecnie otrzymują nasze dzieci i młodzież, wyposaża je w umiejętności poszukiwane przez pracodawców oraz w jaki sposób zmiany w edukacji wpływają na większą zmianę, zmianę społeczną. Chcieliśmy również przypomnieć, że proces nauczania w szkole to nie tylko relacja uczeń – nauczyciel. Dlatego serdecznie zapraszamy rodziców, których rola w edukacji dzieci i młodzieży jest nie do przecenienia. Przygotowaliśmy liczne dyskusje, warsztaty i inne wystąpienia.

OSEA to przede wszystkim czas swobodnych rozmów i nawiązywania kontaktów. Nowością krakowskiego spotkania jest Strefa Młodzieży. To przestrzeń przygotowana z myślą o uczniach różnych szkół, którą organizuje i wspiera młodzież z warszawskiej szkoły demokratycznej. Przygotowana zostanie również przestrzeń dla rozmaitych nurtów w edukacji, aby osoby w nie zaangażowane miały możliwość spotkać się i wymienić doświadczeniami. Rodzice i nauczyciele zainteresowani różnymi formami prowadzenia szkół czy przedszkoli będą mieli okazję spotkać organizatorów i pracowników takich placówek, dowiedzieć się, czym się charakteryzują i jak wyglądają na co dzień. Odbędzie się również spotkanie dotyczące popularnie nazywanej edukacji domowej, czyli edukacji pozaszkolnej.

Spotkania w ramach OSEA to miejsce dla ludzi z pasją i dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań w edukacji. Różnorodność potrzeb każdego ucznia, rodzica i nauczyciela sprawia, że „dobra szkoła” oznacza zazwyczaj coś innego. OSEA to właśnie miejsce na dyskusje o tej różnorodności oraz o sposobach godzenia oczekiwań, szukania rozwiązań przyjaznych i odpowiednich do sytuacji.

Więcej informacji:

Kontakt:

  • Kinga Pukowska
  • +48 603 905 605
  • fundacja@fundacjapolekont.pl

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!

karmienie piersią
Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

wychowanie
Dzieci nie potrzebują idealnych rodziców