Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Największe atuty plecaków szkolnych 

Plecak szkolny to prawdziwy przyjaciel dziecka i nastolatka, towarzyszący mu od pierwszych dni nauki w szkole podstawowej, często aż do okresu ukończenia studiów. Oczywistym jest, że jego zewnętrzny design oraz konstrukcja wnętrza zmieniają się wraz z wiekiem użytkownika i jego potrzebami, jednak poza drobnymi detalami we wszystkich modelach można dostrzec podobieństwa, które towarzyszą dzieciom i młodzieży w każdym plecaku.

Każdy z nowoczesnych modeli plecaków do szkoły posiada cechy, które można uznać za największe atuty, niezmienne przez kilkanaście lat korzystania, potrzebne zarówno dziecku w wieku 7 lat, jak i pełnoletniemu licealiście.

1. Konstrukcja pleców plecaka

Powinna być dopasowana do profilu ciała i wyposażona w odpowiednie usztywnienie, którego funkcję pełni aluminiowy stelaż. Dzięki zastosowanemu materiałowi jest on lekki i nie obciąża dodatkowo bagażu jednocześnie eliminując problem wrzynających się w plecy dziecka krawędzi książek czy piórnika. Stelaż jest wyjmowany, co pozwala na wygodne wyczyszczenie plecaka. Aluminiowe usztywnienie nie tylko poprawia komfort noszenia, ale też wpływa pozytywnie na postawę właściciela plecaka eliminując problem skrzywienia kręgosłupa. Warto również wspomnieć, że przy prawidłowym noszeniu plecaka na ramionach system pleców ze stelażem powoduje równomierne rozłożenie ciężaru plecaka na całą powierzchnię pleców- nie obciąża kręgosłupa. Usztywnione plecy można znaleźć między innymi w modelu CHI 701 C.

2. Ergonomiczne szelki i paski piersiowe

Są stałym elementem wyposażenia zarówno szkolnych tornistrów dla pierwszaków, jak i tych przeznaczonych dla starszej młodzieży. Szelki powinny być szerokie, aby ciężar plecaka nie powodował ich wbijania się w skórę ramion. Praktyczne jest też ich miękkie wyłożenie, które eliminuje dyskomfort.

Szelki posiadają też zazwyczaj podwójną regulację, która pozwala uwzględnić wzrost dziecka, a w przypadku gimnazjalistów dopasowywać plecak do szybkiego przyrostu, jaki ma miejsce w tym okresie rozwojowym. Dodatkowym elementem wspierającym położenie plecaka na plecach jest zapinany na klamerkę pasek piersiowy zapobiegający przesuwaniu się obciążenia nawet przy zmianie pozycji czy pochylaniu się. Przykład takiego rozwiązania można znaleźć w modelu HIT 811.

3. Kieszeń na butelkę z napojem

Można ją znaleźć zarówno w plecakach do drugiej czy trzeciej klasy podstawówki, jak i w modelach dla studentów. Zazwyczaj umieszczona z boku plecaka, na zewnątrz, dzięki czemu sięganie po napój nie wymaga otwierania i przeszukiwania wnętrza. Nie istnieje też zagrożenie wylania płynu do wnętrza i zniszczenie książek czy zeszytów.

Kieszeń może być skonstruowana w różny sposób, z elastycznym wykończeniem gumką, z dodatkowym paskiem przytrzymującym butelkę lub w prostej, ale głębokiej formie. Różnica sprowadza się jedynie do jej wielkości dopasowanej do wieku dziecka. Młodsi uczniowie mogą nosić do szkoły mniejsze butelki, dla starszych przewidziano nawet te o pojemności 1,5 litra. Przykład takiej kieszeni znajduje się w modelu CHI 706, gdzie nieużywaną kieszeń można schować do schowka przez zapięcie jej suwakiem.

4. Wewnętrzne i zewnętrzne kieszonki

Zapinane na zamek błyskawiczny, wyposażone w przegródki na długopisy, albo identyfikator do podpisywania plecaka są standardowym wyposażeniem każdego modelu. Kieszonki pozwalają bezpiecznie przenosić dokumenty, drobne pieniądze czy inne ważne przedmioty, ale również ułatwiają utrzymanie porządku w plecaku. Ich charakter bywa różny zależnie od tego, czy model przeznaczony jest dla siedmiolatka czy gimnazjalisty. Typem kieszonek pojawiających się w modelach dla starszych są te umieszczane w szelkach, przeznaczone na telefon komórkowy i wyposażone w wyjście na słuchawki oraz specjalne bezpieczne kieszenie wyposażone w dwa zamki, które pozwalają na przenoszenie kosztowności, portfela. Taką kieszeń znajdziemy w plecaku HIT 812.

Wszystkie plecaki Topgal. wyposażone są w takie usztywniane plecy, praktyczne kieszonki i ergonomiczne szelki, a jako cechy dodatkowe można też wymienić solidne dno odporne na przecieranie czy plecy wyłożone oddychającym materiałem poprawiającym komfort noszenia. Każdy z modeli spełnia najwyższe standardy w odniesieniu do komfortu, praktyczności i zdrowia dziecka.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.