Kategorie
Niemowlę

Naturalna Higiena Niemowląt a pieluszki jednorazowe

Jednorazowe pieluszki, produkowane przy użyciu nowoczesnych technologii i będące dla wielu symbolem postępu, skutecznie ukrywają przed wzrokiem i nosem otoczenia potrzeby fizjologiczne niemowlęcia. Czy jednak rzeczywiście pomagają one rodzicom w opiece nad niemowlęciem?

Jednorazowe pieluszki, produkowane przy użyciu nowoczesnych technologii i będące dla wielu symbolem postępu, skutecznie ukrywają przed wzrokiem i nosem otoczenia potrzeby fizjologiczne niemowlęcia. Czy jednak rzeczywiście pomagają one rodzicom w opiece nad niemowlęciem?

Zastosowane w nich substancje żelujące i warstwy izolujące zaburzają u dziecka świadomość działania jego organizmu, nie pozwalając mu na naukę związku siusiu = mokro. Stosowanie  chłonnych jednorazowych pieluch zniechęca rodziców do częstego przewijania i sprzyja ignorowaniu potrzeb fizjologicznych dziecka. Maluch przywyka do korzystania z pieluszek, dostosowując się do oczekiwań rodziców. To zjawisko nosi nazwę „treningu pieluszkowego”.

Aby nie narażać dziecka na późniejsze trudności w nauce korzystania z toalety, spowodowane przebytym „treningiem pieluszkowym”, warto stosować Naturalną Higienę Niemowląt (NHN).

Stosując NHN:

  • zwracamy uwagę na sygnały niemowlęcia i odpowiadamy na sygnalizowane przez nie potrzeby fizjologiczne
  • przewidujemy potrzeby toaletowe dziecka na podstawie jego aktywności, pory dnia, rozkładu drzemek
  • utrzymujemy stałą komunikację z dzieckiem
  • w pewnych odstępach czasu łagodnie proponujemy dziecku skorzystanie z nocnika

Wychowanie bezpieluchowe można stosować od dnia narodzin, starając się pomagać dziecku w załatwianiu potrzeb toaletowych w higieniczny sposób (czyli do nocnika). Pieluszki, najczęściej wielorazowe, są wykorzystywane tylko jako dodatkowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianej mokrej „wpadki”. Najczęściej rodzice wybierają te rodzaje pieluszek wielorazowych, które nie zawierają warstwy izolującej skórę od wilgoci. Maluch, który czuje, że ma mokro, w naturalny sposób uczy się działania swojego organizmu.

Tak wychowywane niemowlę nie potrzebuje już wcale późniejszego treningu nocnikowego. Dorastając, staje się stopniowo coraz bardziej samodzielne w korzystaniu z toalety. Warto dodać, że zazwyczaj samodzielność ta następuje dużo szybciej, niż w przypadku dzieci wychowywanych w jednorazowych pieluszkach.

Foto: Vermin Inc

Autor/ka: Kinga Cherek

Pełnoetatowa mama piątki dzieci. Nosi w chuście, wychowuje według Naturalnej Higieny Niemowląt i lubi pieluszki wielorazowe. Swoje dzieci uczy w domu w ramach "spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą". Autorka pierwszej w języku polskim książki na temat Naturalnej Higieny Niemowląt – „Pożegnanie z pieluszkami, czyli jak łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko korzystania z toalety”. Właścicielka paru przyjaznych rodzicom miejsc w sieci: chusta.pl, bezpieluch.pl, szkolachustonoszenia.pl.

1 odpowiedź na “Naturalna Higiena Niemowląt a pieluszki jednorazowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.