Duchowe położnictwo
To od jakości więzi z ich opiekunem zależy dziecięcy rozwój, a także to, na jakich dorosłych wyrosną. Nawiązywanie więzi z dzieckiem zaczyna się już w chwili poczęcia. Okres prenatalny pozostawia w nim trwały ślad, a moment narodzin wpływa na kształtowanie się jego psychiki. W czasach gdy coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcia, a porody naturalne są coraz bardziej zmedykalizowane, istnieje na świecie miejsce, w którym można urodzić dziecko w rytmie własnego ciała, w atmosferze lekkiej, zmysłowej i z dużą dawką humoru. Farma Iny May Gaskin, bo o niej mowa, mieści się w Stanach Zjednoczonych. Ina, nazywana najlepszą położną świata i w 2011 r. nagrodzona m.in. tzw. alternatywną Nagrodą Nobla, przyjęła tam, w warunkach domowych, ponad dwa tysiące porodów. Żadna z rodzących nie zmarła, a liczba porodów, w których konieczne było zastosowanie cięcia cesarskiego, nie przekroczyła 5% (dla porównania – średnia przy porodach w warunkach szpitalnych to ponad 30%), czyniąc jej farmę najbezpieczniejszym miejscem do rodzenia w Stanach Zjednoczonych.
Ina May Gaskin jest też położną innowatorką. Opracowała, nazwany od jej nazwiska manewrem Gaskin, nowatorski sposób poprowadzenia przez położną ciała kobiety ułatwiający poród w przypadku dystocji barkowej. The Journal of Reproductive Medicine (1998) opublikował dane z badań klinicznych potwierdzających szybkość i skuteczność tej techniki i rekomendując jej stosowanie.
Zobacz: Duchowe położnictwo w Natuli.pl
Towarzysząc kobiecie w tym najbardziej naturalnym procesie, jakim są narodziny dziecka, zapewniając jej atmosferę akceptacji, podziwu i braku lęku, Ina nazywa siebie duchową położną. Swoje doświadczenia, obserwacje, a także historię rodzących z nią kobiet opisała w książce „Duchowe położnictwo”, która stała się jedną z najważniejszych książek dotyczących naturalnego porodu i od dekad jest ceniona zarówno przez rodzące, jak i położne na całym świecie. Dzięki praktykom Iny, jej wiedzy, szacunku do natury i drugiego człowieka coraz więcej położnych docenia siłę naturalnego procesu narodzin, a coraz więcej kobiet zaczyna wierzyć w swoją umiejętność urodzenia dziecka bez zbędnych interwencji medycznych.
Masaż Dotyk Motyla
Bez względu na to, czy kobieta urodzi naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, w domu czy w szpitalu, o czasie czy przed terminem, ma wiele możliwości, by zapewniać dziecku bliskość, miłość i budować z nim trwałą, bliską więź. Jednym z niezwykłych sposobów jest masaż całego ciała stworzony przez doktor Evę Reich. Charakteryzujący się łagodnością i delikatnością Masaż Dotyk Motyla początkowo stosowany u wcześniaków i noworodków stał się niezwykłym narzędziem nie tylko w kontakcie z najmłodszymi, ale także z dorosłymi.
Zobacz: Masaż Dotyk Motyla w Natuli.pl
Jego prostota umożliwia nauczenie się go nawet przez dzieci, a łatwość wykonania pozwala także zastosować go na sobie samym. Inspiracją dla masażu były rytmiczne, delikatne ruchy skrzydeł motyla i łagodność, z jaką ujmujemy go w dłonie, by nie strącić jego pyłku. U podstaw techniki masażu leżą doświadczenia dr Evy Reich zdobyte na oddziale pediatrycznym w Harlem Hospital, a następnie w jej pracy lekarza w Main, gdzie rozwijała tę technikę.
Dotyk Motyla dzięki swojej delikatności:
- uwalnia od napięć,
- łagodzi objawy stresu,
- poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu,
- uzdrawia traumy,
- odbudowuje energię,
- pomaga matce zrelaksować się w trakcie rodzenia i zregenerować siły po porodzie,
- pomaga matce/ojcu w nawiązaniu więzi z dzieckiem,
- odnawia utraconą więź w wyniku rozłąki matki z niemowlęciem,
- pomaga adoptowanym dzieciom w nawiązaniu relacji z rodzicami,
- działa rozluźniająco przy kolkach niemowlęcych,
- pomaga dzieciom z nadaktywnością.
Szczegóły dotyczące masażu zostały opisane w książce „Masaż Dotyk Motyla” Richarda C. Overly’ego, który obserwował Evę Reich przy pracy. To niezwykłe narzędzie, wspomagające zdrowie i rozwój od poczęcia do naturalnej śmierci, jest również ukazane na dołączonej do książki płycie DVD.
Świadomie wybierając swoją drogę, podejmując decyzje dotyczące przyjścia na świat naszego dziecka zgodnie z rytmem naszego ciała, zapewniając mu delikatny i łagodny dotyk oraz budując z nim bliską, trwałą relację, zapewniamy mu tym samym poczucie, że jest ważne, chciane i kochane.