Kategorie
ekowiadomości

W ciąży warto się opalać (z umiarem). Dlaczego?

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Peninsula Medical School w Exeter, Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Michigan, które zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Geriatric Psychology w 2009 roku, wynika, że witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i w zapobieganiu zaburzeń autoimmunologicznych, chorobach nowotworowych i innych chorobach przewlekłych.

witamina-d

Naukowcy od dawna wiedzą, że witamina D buduje i utrzymuje zdrowe kości i zęby, ale dopiero niedawno zaczęli badać rolę, jaką witamina odgrywa w zdrowiu poznawczym. Osoby w podeszłym wieku z niższymi poziomami witaminy D we krwi zdobywały niższe wyniki w testach pamięci, uwagi i orientacji w przestrzeni i czasie, niż osoby z prawidłowym poziomem witaminy.

Witamina D w ciąży

Wracając do zdrowia kości i zębów, naukowcy z Kandy przeprowadzili badania ponad 200 ciężarnych i doszli do wniosku, że poziom zwapnienia zębów dzieci może zależeć od niedoboru witaminy D u matki w czasie trwania ciąży. Ich zdaniem zwiększa on ryzyko niedorozwoju szkliwa oraz wystąpienia próchnicy wczesnego dzieciństwa. Dzieci mam biorących udział w badaniu przechodziły badania dentystyczne w pierwszym roku życia. Średni poziom witaminy D u ciężarnych wynosił 48 ± 24 nmol /l. U jednej trzeciej kobiet stwierdzono jej niedobór.

Dentyści opisali niedorozwój szkliwa u 22 proc. badanych niemowląt. U 23 proc. zaobserwowano objawy próchnicy wczesnodziecięcej, a u 36 proc. – jej pierwsze oznaki. Matki dzieci z próchnicą miały znacznie niższy poziom witaminy D w czasie ciąży niż te, u których dzieci próchnicy nie stwierdzono.

Witamina D, nazywana „witaminą słońca” jest produkowana naturalnie przez skórę po ekspozycji na światło słoneczne. Proces ten trwa od 15 do 30 minut, podczas bezpośredniej ekspozycji na słońce bez ochrony twarzy i rąk dla osoby o jasnej karnacji, a nieco dłużej dla osób o ciemniejszym odcieniu skóry.

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *