fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Uczyć się zaufania do dziecka

Uczyć się zaufania do dziecka

Wszystkie moje dzieci przechodziły okres panicznego lęku przed myciem – a dokładniej spłukiwaniem – głowy, jednak tylko jedno z nich bało się tego tak bardzo, że naprawdę nie umiałam sobie z tym poradzić. Wszystkie znane mi do tej pory sposoby wypróbowywałam bez efektu. Młoda bała się mycia, a ja nie chcąc jej maltretować rozpaczliwie szukałam cudownego antidotum na ten lęk.

zaufanie

“Ja nie chcę”

Przez jakiś czas miałam wrażenie, że się udało. Zakrywała sobie ręcznikiem całą twarz i uszy, opierała odchyloną głowę na moim ramieniu i pokornie znosiła w ten sposób wszystkie zabiegi.
A potem wróciło. Nie, nie, ja nie chcę, mamusiu proszę, ja się boję. Pewnie nawet bym jej tej głowy po prostu nie myła, czekając na to, aż jej przejdzie – ale włosy były w tragicznym stanie.
I któregoś dnia nadarzyła się okazja. Sama weszła pod prysznic i – nie uprzedzając mnie – wmasowała sobie z entuzjazmem szampon we włosy. Zabawa była przednia do momentu, gdy uświadomiłam jej, że musimy tę mięciutką pianę spłukać.
Lament olbrzymi.
I kiedy wydawało mi się, że nie pozostaje mi nic innego, jak tylko dać jej ręcznik, zapewnić, że zrobię to szybko i opłukać jej głowę nie czekając na zezwolenie – wtedy właśnie mnie olśniło.
– Będę Ci lać wodę na głowę delikatnie, a kiedy się przestraszysz, powiesz: STOP – i natychmiast przestanę.
Uff, mam zielone światło.
Zaczynamy. Nie mijają 3 sekundy, słyszę STOP. Posłusznie przerywam spłukiwanie, daję jej chwilkę i pytam, czy możemy kontynuować. Zgoda, po 3 sekundach znów STOP. No, w takim tempie nie skończymy do jutra, ale znów posłusznie przerywam. Chwila oddechu, podejmujemy kolejną próbę. Trzecie STOP pojawia się po 5 sekundach zamiast 3, mamy zatem postęp. Potem jest już tylko lepiej, przerwy są coraz krótsze i coraz rzadsze. Kończymy, ale gdy wycieram jej włosy, okazuje się, że gdzieś jeszcze nie dopatrzyłam i musimy poprawić. Poddaje się bez wahania. Wie, że może mi ufać.

Wzmocnienie zaufania

Mam wrażenie, że gdybym zrobiła to bez jej zgody, ze spokojem i miłością, nie stałaby się jej jakaś dramatyczna krzywda. Staramy się szanować jej integralność, nie przekraczać granic. Z drugiej strony mam świadomość, że czasem po prostu trzeba, nie mogę negocjować w nieskończoność podania gorzkiego leku. Jasne, umycie głowy nie jest sprawą życia i śmierci ani nawet specjalnie zdrowia (no, nie od razu) – jednak w tej sytuacji nie ubiczowałabym się za narzucanie dziecku rozwiązań.
A mimo to cieszę się, że zyskałyśmy szansę na wzmocnienie wzajemnego zaufania. Ona może ufać mi, że chcę dla niej dobrze – również tak, jak ona rozumie „dobrze”; ja zaś wiem, że moja córka chce ze mną współpracować i jest otwarta na to, co dla mnie ważne.

Zyskałyśmy jeszcze więcej. Kilka dni po tej sytuacji młoda weszła sama pod prysznic, namoczyła sobie głowę, wmasowała szampon, po czym obficie go spłukała, zaciskając jedynie oczy. Żadnych ręczniczków przykładanych wokół głowy z iście szwajcarską precyzją.

Czasem zwolnić oznacza zrobić milowy krok naprzód.

Foto


Małgorzata Musiał

Na co dzień pracuje w toruńskim stowarzyszeniu Rodzina Inspiruje!, prowadząc warsztaty dot. wychowywania, realizując program „Szkoła dla rodziców” i organizując eventy dla rodzin z małymi dziećmi. Jest doradczynią noszenia w chustach oraz jednym z niewielu w Polsce mentorem grup SAFE, profesjonalnie wspierającym świeżo upieczonych rodziców. Skończyła studia pedagogiczne, jednak największym polem doświadczalnym jest dla niej – rzecz jasna – matkowanie trójce potomków. Tym doświadczeniem dzieli się na blogu www.dobrarelacja.pl
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dobrarelacja.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern