Naturalne metody depilacji
| Naturalne metody depilacji

Naturalne metody depilacji

Depilacja posiada wielowiekową tradycję, sięgającą czasów starożytności. Owłosienie lub jego brak łączone było z magią, siłą, czystością i statusem społecznym. Po dziesięcioleciach społecznego dyktatu golenia, owłosiona pacha staje się dziś wyrazem kobiecej niezależności.

Letnia sukienka…

W starożytnym Egipcie do golenia używano oszlifowanych kamieni, ostrych muszelek oraz mieszanki wosku z żywicy, wody, cukru, cytryny, oliwy i miodu. Ówczesna depilacja nie była łączona z higieną, lecz z magią. Wierzono, że we włosach zaklęte jest zło, którego można się pozbyć właśnie poprzez golenie. Depilacja tyczyła zarówno kobiet, jak mężczyzn, a częściami ciała, które najczęściej przechodziły ten magiczny obrzęd były nogi, ręce, klatka piersiowa, głowa i twarz.

depilacja1

prostadepilacja.pl

Średniowiecze to czas zakrywania ciała, cielesność stała się grzechem. Łaźnie, gdzie zazwyczaj dokonywano depilacji, zostały zamknięte ze względu na choroby i zarazy. Depilacja odeszła do lamusa. Od XVIII wieku golizna pod pachami wraca do łask, zwłaszcza wśród kobiet z wyższych warstw społecznych. Ale w temacie golenia rok 1915 jest rokiem przełomowym. Za oceanem w czasopiśmie „Harper’s Bazaar” młoda, uśmiechnięta kobieta dumnie prezentuje wydepilowane pachy: „Letnia sukienka i współczesny taniec wymuszają usuwanie zbędnego owłosienia”. Depilacja popularyzuje się (jedynie pach i tylko u kobiet), najpierw w Stanach Zjednoczonych, a po II wojnie światowej również po drugiej stronie Atlantyku. W 1943 r. depilacji poddają się nogi – Betty Grable prezentuje jednoczęściowy strój kąpielowy, na nogach ma buty na obcasie i ani jednego włoska. Emancypacja odzieżowa staje się przyczyną niewolnictwa depilacji. Ruch hippisowki na moment hamuje ten gładki pęd, ale w latach 80.,  kiedy zostaje skonstruowany pierwszy elektryczny depilator, depilacji poddawane są już prawie wszystkie części kobiecego ciała.

Naturalnie o depilacji

W XXI wieku mamy mnóstwo możliwości i narzędzi do depilacji. Nie trzeba używać sztucznych, pełnych chemicznych związków kosmetyków. Warto poznać temat naturalnych metod pozbywania się owłosienia, dzięki którym można uniknąć podrażnień, uczuleń i urazów mechanicznych.  Przed depilacją warto oczyścić skórę, dzień przed zabiegiem zrobić peeling, nie nakładać innych kosmetyków, skóra nie może być tłusta. Najpopularniejszym sposobem naturalnej depilacji jest pasta cukrowa.

Przepis na pastę cukrową

Składniki:

  • 2 szklanki cukru;
  • 1/4 szklanki wody;
  • 1/4 szklanki soku z cytryny.

Wszystko gotować przez ok. 30 min, mieszać do momentu, gdy pasta będzie mieć kolor bursztynu. Można używać jej na ciepło i na zimno, po wystudzeniu. Z pasty należy uformować kulkę lub wałek i przyłożyć  w miejscu, z którego chce się usunąć owłosienie. Na sktórę należy nakładać pastę pod włos, a następnie wyrywać z włosem. Dobrze jest mieć ręce nawilżone olejem kokosowym lub migdałowym, by pasta nie przylepiała się do dłoni.

Innym naturalnym rozwiązaniem są naturalne woski do depilacji – pszczele z dodatkiem rumianku, azulenowe (żywiczne), które mają właściwości łagodzące.

Od starożytności znany jest również threading, czyli nitkowanie. Zabieg pochodzący z krajów arabskich. Kiedyś wykonywano go za pomocą silnie skręconej jedwabnej nici, dziś używa się bawełnianej. Umiejętne nitkowanie jest bardzo precyzyjne, można w ten sposób wyregulować brwi i pozbyć się włosków z twarzy. Jest to sztuka dość trudna, która wymaga umiejętności manualnych. W sieci dostępne są filmiki-trutoriale, np:

Usuwanie włosów z twarzy

O ile pod pachami może wyrosnąć Puszcza Białowieska, to zdecydowana większość kobiet nie akceptuje zarostu na twarzy. Włoski na policzkach, brodzie czy wąsik można usunąć poprzez wyżej opisanie nitkowanie, ale istnieją inne sposoby, które szczególnie przypadną do gustu osobom z ciemnym kolorem włosów. Mianowice włosy można rozjaśnić.

Przepis na pastę rozjaśniającą włosy

Składniki:

  • 1 ziemniak,
  • 1\2 cytryny.

Obranego ziemniaka zetrzeć na tarce, z połówki cytryny wycisnąć sok. Składniki wymieszać i powstałą papkę przecisnąć przez gazę. Wyciśnięty sok nanieść na wacik i smarować twarz. Skrobia potrafi rozjaśnić włosy nawet o jeden ton. Co jakiś czas można użyć również peelingu z mąki razowej i cytryny. Oba składniki mają działanie wybielające. Sok z cytryny lub pomarańczy należy nanieść na twarz i usiądź w słońcu.

Depilacja intymna

Pierwsze wzmianki o depilacji okolic intymnych pochodzą ze starożytnego Rzymu. Ten rodzaj depilacji miał świadczyć o czystości cielesnej, ale przede wszystkim duchowej, dlatego tę sztukę do perfekcji opanowały kapłanki. Muzułmanie, zarówno kobiety jak i mężczyźni, od dawien dawna są zwolennikami golenia część intymnych. Wąs? Tylko pod nosem!

Do depilacji miejsc intymnych, delikatnych i podatnych na infekcje, najlepiej używać kosmetyków naturalnych. Pasta cukrowa będzie w tym przypadku rozwiązaniem idealnym.

depilacja3

East News

Owłosienie = reprodukcja

Jak lepiej – z czy bez? Ożywiona dyskusja tyczy się najczęściej depilacji miejsc intymnych. Nawet eksperci nie są w tej kwestii jednoznaczni – z jednej strony owłosienie pełni funkcję naturalnej bariery przed zarazkami, jest filtrem. Z drugiej, zwolennicy golenia zauważają, że włosy gromadzą wilgoć, przeszkadzają w utrzymaniu czystości i generują „nieprzyjemne” zapachy. Antropolodzy twierdzą, że owłosienie u człowieka miało spełniać funkcję kondensowania zapachu potu, który jest bogaty w feromony. A od feromonów niedaleko do rozmnażania.

depilacja2

Emer O’Toole, spectator.co.uk

W 2014 owłosienie przeszło do mainstreamu. Włosy łonowe puklami wydostają się z majtek na manekinach American Apparel, Emer O’Toole, dziennikarka „The Guardian” nie goli się przez 18 miesięcy i wieści na forum swojej gazety, że ten obowiązek obowiązkiem już nie jest. Cameron Diaz, amerykańska aktorka, w swoim poradniku „Body Book”, opiewa owłosienie łonowe. Madonna, Penelope Cruz, Miley Cyrus, Kelly Rowland – krzaki królują na czerwonych dywanach, stają się dodatkiem do sukni haute couture. W sieci można znaleźć mnóstwo zdjęć gwiazd i celebrytek, które świadomie i dumnie prężą owłosione nogi i pachy.

Niezależnie od osobistych preferencji, ważne by dbać o swoje ciało i swoje zdrowie. Współcześnie mamy mnóstwo możliwości i wystarczającą wiedzę, by uniknąć zagrożenia. Nawet o włos.


Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dziadkowie i dziecko – pozwól im się porozumieć po swojemu

olini
Prosta rzecz, która poprawi dietę twojego dziecka

wychowanie
Jak praktykować rodzicielstwo bliskości z dzieckiem w wieku szkolnym?

wychowanie
“Instrukcja obsługi” dziecka nie istnieje! Szukając jej, możesz stracić to, co najcenniejsze

wychowanie
Wczesne czytanie, czyli jak NIE zarządzać rozwojem dzieci

wychowanie
Uprościć rodzicielstwo! „Wiele dzisiejszych problemów z zachowaniem obserwuje się u dzieci, które mają zbyt wiele rzeczy oraz żyją zbyt szybko”

POLECAMY
“Nic tak nie tworzy przyszłości, jak marzenia”. O czym marzą polskie dzieci?

niemowlę
Świąteczny czas może być trudny dla niemowląt

rodzina
“Zjedz uszka, bo babci będzie przykro”, czyli jak radzić sobie z presją przy świątecznym stole?

wychowanie
Mózg dziecka na świątecznych zakupach