Kategorie
Ekowiadomości

Naturalne sposoby na wszy

Większości ludzi wszy kojarzą się z brudem, zaniedbaniem, brakiem higieny – niesłusznie, mogą bowiem zaatakować każde, nawet najbardziej dbające o higienę dziecko

Pamiętam czasy gdy chodziłam do szkoły podstawowej i pielęgniarka szkolna regularnie sprawdzała uczniom głowy. Nie chodziło wtedy o łupież lecz o wszy. Nie wiem dlaczego większości ludzi wszy kojarzą się z brudem, zaniedbaniem, brakiem higieny – niesłusznie, mogą bowiem zaatakować każde, nawet najbardziej dbające o higienę dziecko. Uważa się jednak, że wszawica jest chorobą wstydliwą, nikt nie opowiada o niej głośno.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Miejsce występowania

Wszawica pojawia się najczęściej w żłobkach, przedszkolach i szkołach, czyli  tam, gdzie spora grupa rówieśników wzajemnie i nieustająco się tymi nieprzyjemnymi pasożytami bytującymi na owłosionej skórze głowy zaraża. Walkę z problemem muszą zainicjować rodzice.

Wszy mogą ulokować się w każdym rodzaju włosów, bujna fryzura czy loki nie stanowią w tym przypadku ochrony. Również regularne mycie głowy niewiele pomaga. Wszy bardzo łatwo przechodzą z człowieka na człowieka i również szybko się rozmnażają. Wesz żyje 7-10 dni, ale każdego dnia składa ok. 10 jajeczek (tzw. gnid). Z jaja po kolejnych 7-10 dniach wykluwa się dorosła wesz, która może przeżyć bez pożywienia (na meblach, w pościeli) do 48 godzin.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Objawy

Ugryzienie pasożyta powoduje nieprzyjemny świąd, a na skórze pojawiają się czerwone plamki, podobne do ukąszeń komara. Nagłe drapanie się dziecka po głowie, czerwone punkciki powinny wzbudzić nasz niepokój.

Prawdą jest, iż wszy „ciągną” do osób o szczególnym, „słodkim smaku”. Podobnie mówimy o przyciąganiu komarów. I tak dla wesz smak krwi może być także bardziej lub mniej słodki. Oczywiście, jest on indywidualny dla każdego człowieka, ale zdecydowanie dieta bogata w cukier będzie wzmacniała słodkość krwi i przyciągała wszy. Z drugiej strony, jeśli w zasięgu działania wesz nie będzie innego osobnika, to i tak zaatakuje każdego, kto znajdzie się w zasięgu.

Spokój

Wszy można pokonać i nie warto z ich powodu wpadać w panikę. Pamiętajmy, że stres rodziców bezpośrednio przekłada się na stres dziecka. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich dziecko może być narażone na kontakt z tymi pasożytami. Ważne jest by rozmawiać z dzieckiem o wszach. Wytłumaczyć mu czym są, jak się zachowują, jak będziecie się ich pozbywać.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Walka z pasożytem

Stare metody na pozbycie się wszy: moczanie głowy w alkoholu a potem owijanie jej na jakiś czas chusteczką, mycie skóry głowy wodą z mydłem, duszenie wesz w occie – nie do końca okazują się skuteczne. Warto więc sięgnąć po odpowiedni preparat. Nie należy zwlekać z leczeniem, ponieważ wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Należy uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Najczęściej preparaty nakłada się na włosy bez mycia, a to dlatego, żeby nie dostały się bezpośrednio do krwiobiegu, co mogłoby nastąpić przez świeżo umytą skórę głowy.

W aptece są dostępne specjalne grzebienie do wyczesywanie wszy. Zwykłe, ale także elektroniczne i elektrostatyczne (te ostanie w cenie od ok. 59 zł.), wytwarzają pomiędzy ząbkami niewielkie napięcie elektryczne, nieodczuwalne i niegroźne dla człowieka, które unieszkodliwia wszy oraz gnidy).

Olini

Świeży olej z rodzinnej olejarni

Oleje Olini tłoczymy zawsze na świeżo, na zamówienie, nie stoją na sklepowej półce. Dzięki temu zachowują maksimum swoich zdrowych właściwości i smaku.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Środki oparte na naturalnych składnikach:

  • Olejek z drzewa herbacianego – działa, ponieważ ma specyficzny silny zapach. Należy wetrzeć go w skórę całej głowy i zostawić na 2 dni.
  • Napar z piołunu (saszetki dostępne są w większości aptek i zielarni). Wcieramy w skórę głowy i zostawiam na noc bez spłukiwania.
  • Płyn Artemisol. Skład: nalewka z wrotyczu, nalewka z ziela piołunu, kwas octowy. Cena: około 7 zł.
  • Płyn Delacet. Skład: mieszanina nalewki z ostróżeczki z kwasem octowym. Cena to około 7,5 zł.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Naturalne sposoby na wszy”

U naszych dzieci wszy to czesty problem wrześniowy… :( Grzebyk elektryczny nie dzialal tak dobrze, jak myślałam – z gnidami sobie nie poradził :( My stosujemy Pipi Nitolic, nigdy nie musieliśmy powtarzać kuracji, a wszy i gnidy zostały zniszczone za pierwszym razem. Nie wywolal tez żadnej alergii u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.