| Niesamowita moc przytulania

Niesamowita moc przytulania

Przytulanie poza tym, że jest miłe i przyjemne, jest również zdrowe. Codzienna porcja czułości działa dosłownie jak lekarstwo. Jeśli przytulamy się regularnie łagodzimy tym samym stres, zmęczenie, pobudzamy do pracy układ odpornościowy a także w pewnym stopniu pomagamy zwalczać infekcje. Udowodniono także zbawienny wpływ przytulania na osoby leczące się na depresję. Badania opublikowano w czasopiśmie Psychology Comprehensive.

Odrobina czułości przedłuża nam życie i daje wiele szczęścia. “Pozytywne emocjonalnie doświadczenie, jakim jest przytulanie, powoduje szereg reakcji biochemicznych i fizjologicznych w organizmie” – mówi psycholog dr Jan Astrom, który prowadził badania na ten temat.

Znana amerykańska psychoterapeutka i pionierka terapii rodzinnej, Virginia Satir, o przytulaniu powiedziała tak: “by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie”.

Przytulanie się:

   • odmładza;
   • dodaje energii;
   • po ok. dziesięciu sekundach przytulania obniża się ciśnienie krwi;
   • powoduje wzrost poziomu oksytocyny;
   • poprawia samopoczucie i podnosi samoocenę;
   • łagodzi stres.

Ginekolog dr Renee Horowitz dodaje, że “przytulanie może również uwolnić endorfiny, podobnie, jak po zjedzeniu czekolady czy wysiłku fizycznym”. Wydaje nam się jednak, że największą zaletą i mocą przytulania jest pozytywny wpływ na emocje. Czasem jeden gest zastępuje potok słów. Przytulanie łączy ludzi, pogłębia relacje między nimi.

Przytulanie najmłodszych

Dotyk jest naturalną potrzebą dziecka. Naukowcy postanowili sprawdzić, dlaczego dotyk jest dla maluchów tak ważny. Badacze z McGill University School of Nursing w Montrealu zbadali wpływ przytulania na odczuwanie bólu przez wcześniaki, którym trzeba było pobrać krew. Na podstawie obserwowania mimiki twarzy noworodków (filmowanej podczas zabiegu i tuż po nim) oceniali odczuwanie dyskomfortu przez maluszki w skali od 0 do 21. Okazało się, że kiedy dzieciom pobierano krew, gdy leżały w inkubatorze, poziom bólu mieścił się w przedziale od 11 do 13 punktów. U dzieci trzymanych w pozycji “na kangura” (czyli przytulonych brzuszkiem do brzuszka) przez tatę, poziom bólu był znacznie niższy – średnio 8,5 pkt w 30 sekund po zabiegu. Oczywiście to dotyk mamy najlepiej uśmierza ból. Grymasy na twarzy wcześniaków, trzymanych przez matki, zostały ocenione o około 1,5 pkt niżej – czyli na 7 pkt. Przytulanie daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres i daje ciepło.

Foto


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Czytaj na dziecisawazne.pl

wywiady
Instrukcja obsługi dziecka nie istnieje. Rozmowa z Joanną Dronką-Skrzypczak

karmienie piersią
Piersi – także (przede wszystkim) do karmienia dzieci!

wychowanie
Pozytywna dyscyplina – czy to w ogóle możliwe?

karmienie piersią
D-MER – kiedy karmienie piersią powoduje psychiczny ból

rodzina
Jak przekonać dziadków do Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy

edukacja alternatywna
Nauka języka obcego zwiększa rozmiar mózgu

niemowlę
Noszenie w chuście wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne rodzica

wychowanie
High Need Babies – wyjątkowe dzieci o wyjątkowych potrzebach

rodzina
15 pomysłów na zabawy sensoryczne

wychowanie
Niedaleko pada jabłko od jabłoni – jak to się dzieje, że dziedziczymy wzorce zachowań naszych rodziców?