Kategorie
Edukacja Naturalne procesy uczenia się Rozwój intelektualny

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 7 szybkich i skutecznych sposobów

Nauka tabliczki mnożenia to potężne wyzwanie. Dla tych, którzy ten etap mają jeszcze przed sobą bądź są w jego trakcie (dzięki swoim dzieciom!), przygotowaliśmy kilka znacznie skuteczniejszych sposobów nauki tabliczki mnożenia niż nauka czysto pamięciowa. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Godziny żmudnego ślęczenia nad kartką w celu zapamiętania abstrakcyjnych liczb niejednemu spędziły sen z powiek. Jeśli wy również nie wspominacie tego zbyt dobrze, koniecznie sprawdźcie wybrane przez nas metody nauki tabliczki mnożenia. Hołdują one zasadzie, która mówi, że im więcej zabawy, tym lepsze efekty końcowe. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Uwaga! Reklama do czytania

Cudowne wierszyki, które przez zabawę wspierają rozwój językowy dzieci.

Sposoby na tabliczkę mnożenia. Zabawa z kartonikami

Czyli zabawa dla wzrokowców, zainspirowana tzw. fiszkami do nauki języków obcych. Do jej przeprowadzenia potrzebne będą kolorowe kartoniki. Na jednej stronie zapisujemy działanie, na drugiej – wynik. Gdy dziecko opanuje już część działań, można zaproponować wspólną zabawę. Gracze dzielą karty między siebie. Na zmianę pokazują przeciwnikowi po jednej karcie z zapisanym działaniem, sami widzą zaś drugą stronę – z wynikiem. Dzięki temu mogą sprawdzać, czy osoba, która musi rozwiązać równanie, robi to prawidłowo. Jeśli odpowiedź przeciwnika jest poprawna, oddają mu swoją kartę. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej. To doskonały sposób na naukę tabliczki mnożenia.

Tabliczka mnożenia dla bystrzaków. Matematyczne memory

Potnij sztywną kartkę na 10, 12 bądź 14 kawałków. Połowę z nich wypełnij działaniami, pozostałą część – wynikami tych działań. Następnie zaproś dziecko do gry. Rozłóżcie karty zapisaną stroną do dołu w dwóch osobnych kupkach – jednej z działaniami, drugiej z wynikami. Waszym zadaniem jest odsłanianie dwóch kart w jednej rundzie – po jednej z każdej kupki – i sprawdzenie, czy do siebie pasują. Jeśli tak, odkładacie je na osobną kupkę, liczą się one jako wasze punkty. Nauka liczenia w formie memory? Sprawdźcie!

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Mnożenie cyfr powyżej 5

Bardzo szybka technika nauki tabliczki mnożenia na palcach. Każda z dłoni ma 5 palców. Jeśli chcemy pomnożyć np. 7 x 7, musimy zgiąć po dwa palce u obu rąk, by odliczyć do 7. W ten sposób zgięte palce tworzą dziesiątki – jest ich w sumie 4 (4 zgięte palce, daje 40). Pozostałe (3 u jednej i 3 u drugiej ręki) mnożymy przez siebie. To daje wynik równy 9. 40 i 9 daje 49. To wynik tego równania (7 x 7 = 49). Bardzo dobrze jest to przedstawione w poniższym filmie:

Jak nauczyć dziecko mnożenia? Mnożenie geometryczne

Bardzo prosty i szybki sposób na opanowanie tabliczki mnożenia. Wybierz dwie liczby do pomnożenia (np. 2 x 3). Narysuj obie za pomocą linii prostych. Następnie policz punkty przecięcia. Pogrupuj je i policz całość, która powinna dać wynik (w tym przykładzie będzie to 6).

Dobra metoda nauki tabliczki mnożenia. Mnożenie razy dziewięć

Mnożenie przez dziewięć można opanować na dwa sposoby. Pierwszy polega na zapisaniu po kolei całej tabliczki mnożenia x 9 od góry do dołu. Następnie zapisujemy wynik – najpierw pisząc od góry do dołu cyfry od 0 do 9, a następnie to samo robiąc w odwrotną stronę. Wszystko przedstawione jest w poniższym filmiku:

Inna metoda jest nieco szybsza i jest metodą paluszkową. Zagnij palec z liczbą, przez którą mnożymy 9, w ten sposób otrzymasz wynik – po lewej stronie od zagiętego palca jest liczba dziesiątek, a po prawej – liczba jedności.

Zobacz też:

Zobacz też: Książki do nauki matematyki dla dzieci

Tabliczka mnożenia dla bystrzaków. Matematyczne historyjki

Czy wiesz, że do nauki tabliczki mnożenia można wykorzystać techniki mnemoniczne? Jeśli razem z dzieckiem nadacie cyfrom konkretny wygląd (np. 2 to kaczka, 8 to bałwan itd.), w łatwy sposób będzie można je sobie wyobrazić. A stąd już prosta droga do budowania historii, np. cztery drużyny bałwanków grają w piłkę (4 x 2), a przygląda im się zachwycony kaczor (3 = oczy, 2 = kaczor, wynik to 32). Te opowiadania zależą oczywiście od waszej wyobraźni i tego, jaki charakter nadacie wspólnie cyfrom, ale skojarzenia są dobrym sposobem zapamiętywania trudnych, abstrakcyjnych równań matematycznych. Metoda została opisana m.in. przez Moskiewski Instytut Nowoczesnego Kształcenia. Jeśli rozpoczynacie naukę mnożenia, koniecznie się z nią zapoznajcie.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Matematyka z kostką do gry

Do gry potrzeba: kilku ochotników, kostki oraz kartek do zapisywania wyników. Każdy uczestnik otrzymuje kartkę i zapisuje w linii pionowej cyfry od 1 do 10 wraz ze znakiem mnożenia. Pierwszy gracz rzuca kostką – liczba, która wypadnie, jest zapisywana na samej górze, tuż obok cyfry 1 i znaku mnożenia. Następnie kostka przechodzi do następnego gracza. Kolejek jest tyle, ile cyfr od 1 do 10. Wygra ta osoba, której zsumowane wyniki przedstawią największą wartość. Ten sposób to najlepszy dowód na to, że przy nauce tabliczki mnożenia można się doskonale bawić.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 7 szybkich i skutecznych sposobów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.