fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Jak pomóc dziecku przetrwać w szkole? 10 porad dla rodziców

Jak pomóc dziecku przetrwać w szkole? 10 porad dla rodziców

Edukacja jest obowiązkowa. Nie trzeba jej jednak odbywać w szkole publicznej. Obok niej istnieją przecież szkoły społeczne i edukacja domowa. Mimo to większość naszych dzieci chodzi właśnie do szkół publicznych, gdzie w trakcie 45 minut w 30-osobowej klasie mają przyswoić sobie wiedzę przewidzianą w podstawie programowej. A często i wiedzę wychodzącą poza podstawę.

Szybko, moim zdaniem za szybko, dzieci dowiadują się, że w szkole chodzi o to, żeby przetrwać, że my też musieliśmy przez to przejść, że do wakacji jeszcze tylko xx dni.  

Ponieważ lubiane przez większość dzieci szkoły waldorfskie czy Montessori są za daleko albo są za drogie, mamy dla was 10 sprawdzonych sposobów, by dziecko czuło, że:

 • szkoła to nie tylko jego sprawa,
 • szkoła to nie sprawa być albo nie być,
 • jest ważniejsze niż szkoła.

Jak przetrwać w szkole?

 1. Nie pytaj: „Jak było w szkole?”. Zapytaj „Jak się czujesz?”. To jest bezpieczne dla obu stron, a ponadto dotyka tego, co jest żywe w dziecku. Jeśli jest to akurat otrzymana ocena, usłyszana skarga czy wyrażone oczekiwanie, dowiesz się o tym.
 2. Pozwól myśleć krytycznie. Także o szkole i nauczycielach. Słuchaj. Nie przerywaj. Nie wypytuj. Gdy skończy, zapytaj: „Czy czujesz…, bo potrzebujesz…?” (np. Czy jesteś zdenerwowana, bo chciałabyś móc w szkole wyrazić swoje zdanie? Czy smutno ci, bo zostałeś źle zrozumiany, bo nauczyciel nie wziął cię pod uwagę, przydzielając zadania? Czy czujesz się bezsilny, bo potrzebujesz widzieć efekty swojej pracy?).
 3. Traktuj otrzymywane przez dziecko kary i nagrody tylko jako dodatek.
 4. Nie karz dziecka. A już w szczególności za to, za co zostało ukarane przez nauczyciela.
 5. Nie nagradzaj za dobre oceny, osiągnięcia sportowe czy artystyczne.
 6. Doceniaj szczerość i uczciwość dziecka. Zawsze. Podpisz bez wyrzutów uwagę w dzienniczku. Przyjmij bez złośliwych komentarzy informację o jedynce z matematyki. Jeśli uważasz za konieczne powiedzenie czegoś, powiedz o swoich uczuciach i potrzebach.
 7. Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
 8. Traktuj poważnie szkolne trudności swojego dziecka. Zapytaj, jak mu pomóc. I nie wychodź przed orkiestrę… Pomysł dziecka jest cenniejszy niż twój, bo jest jego własny.
 9. Ufaj jego słowom. Trzymaj jego stronę. Graj w jednej drużynie ze swoim dzieckiem. Kiedy nauczyciel skarży się na nie, wysłuchaj i niczego nie obiecuj, nie składaj deklaracji typu: „Ja już sobie z nim/nią porozmawiam”.
 10. Zamień: „Jakoś to przeżyjesz”, „Nie taki diabeł straszny”, „Każdy musi przez to przejść”, „To tylko 3 lata, dasz radę”, na: „Słyszę, że nie chcesz chodzić do szkoły”, „Powiedz mi, jak mogę ci pomóc”, „Martwię się, kiedy słyszę, że…”, „Chcę znać twoje zdanie na temat tego nauczyciela”.
 11. W chwilach trudności kuj żelazo, póki… zimne. Ochłoń. Oddychaj. Zadzwoń do przyjaciółki. Poszukaj wsparcia u innego dorosłego.

Polecamy rozmowę o szkole Moniki Szczepanik i Agnieszki Stein: Rozmowa o szkole nauczycielach i… dzieciach.


Monika Szczepanik

Mama dwóch dziewczynek, trenerka empatycznej komunikacji, pedagog. Organizuje zimowe i letnie obozy rodzinne w duchu Porozumienia bez Przemocy. Wierzy słowom Rosenberga, że "wystarczy, aby jedna osoba znała język PbP, i to już zwiększa zrozumienie i więź w komunikacji". Współorganizatorka Konferencji Empatii.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://konferencjaempatii.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść