Kategorie
Archiwum

Nie bój się bać! O czym mówi lęk w ciąży i jak go oswoić

Wejście w rolę matki i ojca to jedna z największych zmian tożsamości, jakiej możemy doświadczyć w życiu. Dotychczas byliśmy kobietą i mężczyzną – teraz stajemy się oprócz tego matką i ojcem. Tej zmianie towarzyszy wiele emocji. Przyszli rodzice mogą doświadczać radości i nadziei, jednocześnie – nawet gdy rodzice dziecka cieszą się na jego przyjście i czekają na nie z nadzieją – pojawiają się także obawy, zwątpienie i lęk. Warto pamiętać o tym, że wszystkie te emocje są uzasadnione, normalne, a co więcej – ważne. Wszystkie emocje – zarówno te przyjemne, jak i te nieprzyjemne – są istotnym sygnałem dotyczącym naszych potrzeb.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Emocje mówią nam o tym, jakie nasze ważne potrzeby oczekują na zaspokojenie.

Lęk w ciąży

Odczuwam lęk i niepokój. O czym informuje mnie ten lęk? Warto zadać sobie trud rozpoznania jego źródeł. Czy moje obawy dotyczą porodu? Obawiam się tego, co może się zdarzyć?

Być może…

  • …potrzebuję zapewnić sobie bezpieczeństwo poprzez wybór takiego miejsca, w którym będę się czuła najbardziej komfortowo? Czy czuję się bezpiecznie w szpitalu, czy może we własnym domu?
  • …chcę, aby towarzyszyła mi położna, doula, której ufam?
  • …chcę stworzyć plan porodu, w którym zaznaczam, jakie zabiegi dopuszczam, a jakich sobie nie życzę?
  • …potrzebuję dowiedzieć się, który szpital został pozytywnie oceniony w akcji “Rodzić po ludzku”, a który nie i dlaczego?
  • …potrzebuję poszukać rzetelnej szkoły rodzenia, albo grupy wsparcia dla przyszłych mam, w której mogę porozmawiać z innymi kobietami w podobnej sytuacji życiowej?

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Może odczuwam lęk, myśląc o przyszłości – o tym, jak będzie wyglądało nasze życie z dzieckiem?

  • Gdzie będziemy mieszkali? Może ten lęk informuje mnie o potrzebie poszukania lepszego lokum dla powiększającej się rodziny?
  • Może potrzebuję wiedzieć, że mieszkanie, w którym będziemy mieszkać z maluszkiem jest wystarczająco obszerne, żeby wszystkich pomieścić i wystarczająco bezpieczne dla nowego lokatora?

Może lęk, który odczuwam dotyczy mojej relacji z partnerem/mężem?

  • Czy obawiam się tego, jak mój partner odnajdzie się w roli ojca?
  • Może mój niepokój wiąże się z tym, czy partner będzie dzielił ze mną obowiązki wychowania dziecka?

Być może krokiem w kierunku zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa będzie szczera i otwarta rozmowa, w której opowiesz partnerowi o swoich potrzebach i obawach. Niestety nie zawsze otoczenie zaspokaja nasze potrzeby w momencie, gdy je wyrazimy. Jednak szczere wyrażanie siebie jest jednym z ważnych kroków prowadzących do naszego rozwoju osobistego i zwiększania pewności siebie.

Niekiedy lęk i niepokój mogą być sygnałem o tym, że przyszła mama potrzebuje bliskości i wsparcia życzliwych osób, które mogą towarzyszyć jej w procesie stawania się mamą. Szczególnie cenne staje się towarzystwo innych przyszłych lub obecnych mam lub osób, które po prostu potrafią słuchać i dawać zrozumienie.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, czego potrzebują ich dzieci i poświęca wiele uwagi zaspokajaniu ich potrzeb. Warto kierować uwagę ku sobie, swoim (i dziecka) ważnym potrzebom i zatroszczyć się o siebie – to może nam pomóc w dobrym i spokojnym wejściu w nową, życiową rolę.

Foto

Autor/ka: Joanna Hajduczenia

Psycholożka i mama 1,5- rocznej Niny. W ramach Pracowni Osobistej prowadzi grupy dla kobiet w ciąży i dla młodych mam oraz wspiera kobiety w procesie stawania się mamą. Prowadzi warsztaty dotyczące psychicznego i emocjonalnego przygotowania do ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa.
Jej artykuły zamieszczane w serwisie są inspirowane wypowiedziami kobiet biorących udział w warsztatach „Będę Mamą”.
Od czasu kiedy została mamą, doświadcza mądrości natury i siły drzemiącej w kobiecym ciele. Prywatnie jest szczęśliwą mężatką, pasjonatką rozwoju osobistego i poznawania siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.