Kategorie
NATULI

Czy szkoła rodzenia jest potrzebna?

Obecnie, kobiety rodzące zamiast biernie czekać na polecenia i pomoc wykwalifikowanego personelu medycznego, coraz częściej domagają się tego, by aktywnie uczestniczyć w swoim porodzie, a nie być jedynie jego częścią. Rodzącym nie wystarcza samo przetrwanie porodu, wiele z nich rozumie, że same mogą nim pokierować i sprawić, że jego przebieg będzie krótszy i mniej uciążliwy.

Natura dała kobietom cudowny dar – intuicję. Każdy z nas ją posiada, lecz nie każdy jest jej świadomy. Aby otworzyć się i nauczyć jej słuchać podczas porodu, warto wybrać się do szkoły rodzenia. Tam, pod okiem wykwalifikowanych osób możemy przygotować się na twórcze doświadczenie jakim jest poród oraz do nowej drogi, jaką jest macierzyństwo.

Poród wymaga miłości, wielkiego wysiłku ciała i umysłu kobiety, a także – jeżeli taka jest wola rodzącej – obecności partnera, które owocują pojawieniem się nowej, oczekiwanej istoty. Pamiętajmy jednak, że nie możemy traktować go w kategoriach sukcesu lub porażki, większej lub mniejszej efektywności, ponieważ jest czasem zmian, również w nas samych, które przebiegają w sobie tylko właściwy sposób. Warto dobrze się do niego przygotować, również po to, by potrafić zaufać swojej intuicji .

Jak wybrać odpowiednią szkołę rodzenia ?

Przed przystąpieniem do szukania odpowiedniej szkoły rodzenia, warto zadać sobie pytanie: Czego od niej oczekujemy? Skuteczną metodą jest spisanie wszystkich nadziei z nią związanych, co pomoże w sprecyzowaniu naszych oczekiwań.

Nie kierujmy się tylko odległością, która dzieli nasz dom od szkoły rodzenia. Nie idźmy do niej z konieczności, czy obowiązku. Wybór odpowiedniej szkoły rodzenia, powinien być świadomą decyzją, która we właściwy, indywidualny sposób, przygotuje nas do narodzin dziecka i okresu rodzicielstwa.

Warto zwrócić uwagę na to:

 • czy kadra  ma ukończone szkolenia, które przygotowały prowadzących do pracy przyszłymi rodzicami
 • czy kadra uczestniczy w koferencjach, seminariach tematycznych dla swojego, ciągłego rozwoju
 • czy zajęcia prowadzone będą w formie warsztatowej (który ma bardziej praktyczny charakter), czy w postaci wykładu
 • jak liczne są grupy na zajęciach
 • jakie jest podejście szkoły do porodów niezmedykalizowanych (np. czy szkoła proponuje użycie znieczulenia zewnątrzoponowego)
 • czy w programie są profesjonalne warsztaty noszenia dzieci w chustach
 • czy w programie są np. warsztaty z masażu dziecka, lub udzielania pierwszej pomocy
 • czy omawiany jest temat ekologicznego wychowywania dziecka (np. naturalne pieluszkowanie, naturala pielęgnacja)
 • czy będziemy mieli zapewniony kontakt ze specjalistami również po porodzie.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia:

 • oswojenie lęku przed porodem (również lepsze zrozumienie tego, co będzie się działo na sali porodowej i po porodzie)
 • nabycie niezbędnych umiejętności potrzebnych w czasie porodu
 • zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie opieki nad dzieckiem i karmienia piersią
 • kontakt z innymi kobietami w ciąży.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Do szkoły rodzenia warto chodzić od około 22 tygodnia ciąży i zakończyć 3-4 tygodnie przed terminem porodu, żeby być przygotowanym, jeśli poród zacznie się wcześniej.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Foto: flikr.com/eyeliam

Autor/ka: Joasia Paluchiewicz

Pomysłodawczyni i współorganizatorka wrocławskiej Szkoły Rodzenia-Natura. Dyplomowana doula z powołania, Instruktor noszenia dzieci w chustach oraz doradca naturalnego pieluszkowania dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku oraz międzynarodowych konferencji dla lekarzy i położnych organizowanych przez Fundację Kobieta i Natura. Prywatnie: mama Tymka i Jasia. Jej marzenie- otwarcie Domu Narodzin, w którym kobiety bezpiecznie będą mogły rodzić w zgodzie z samą sobą.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.