Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| Nie pal w ciąży!

Nie pal w ciąży!

Główny Inspektorat Sanitarny wskazuje, że ponad jedna trzecia Polek spodziewających się dziecka pali papierosy. To dane z 2010 roku, ale najdokładniejsze, jakie do tej pory zebrano. Jeśli więc wydaje ci się, że palenie w ciąży to problem marginalny, rozejrzyj się dokładnie wokół.

Jedna trzecia Polek pali w ciąży

Badanie przeprowadzono na 382 polskich oddziałach szpitalnych, na których przebywały matki z noworodkami. W sumie przepytano około 3300 kobiet. Odpowiedzi udzielały nie tylko one, ale również opiekujący się nimi lekarze i pielęgniarki. 11 proc. kobiet przyznało, że w ciąży regularnie paliło papierosy. Ale aż 38 proc. matek popalało. W Warszawie w trakcie ciąży paliła zaś co trzecia kobieta.

Badania pokazują też, że większość matek ma świadomość tego, że palenie szkodzi zdrowiu dziecka. To duży postęp w porównaniu ze świadomością, jaką miały kobiety jeszcze dwadzieścia lat temu, gdy palenie w ciąży było znacznie bardziej powszechne. Kobietom wciąż brakuje jednak wiedzy szczegółowej. Ogólnik pod hasłem „palenie szkodzi dziecku” działa tylko chwilowo, ale nie jest w stanie zatrzymać nałogu. Dlatego warto przypominać o realnych konsekwencjach palenia dla dziecka, których nie da się przeoczyć.

Konsekwencje to nawet śmierć dziecka

Największy jak dotąd raport poświęcony najczęstszym uszkodzeniom płodu związanym z paleniem papierosów w czasie ciąży opublikował zespół naukowców pod kierownictwem prof. Allana Hackshawa z University College w Londynie. Raport ukazał się w 2007 roku w prestiżowym piśmie „Human Reproduction Update”. Wynika z niego między innymi, że palenie w ciąży zwiększa ryzyko wad rozwojowych, przedwczesnego porodu oraz poronienia, a także może przyczyniać się do niewykształcenia kończyn płodu. Dziecko po urodzeniu może mieć problemy z układem pokarmowym, zajęczą wargę lub cierpieć z powodu wytrzewienia (pętle jelit znajdują się poza jamą brzuszną).

Inne badania wskazują dodatkowo, że dzieci palących matek rodzą się zazwyczaj z niższą wagą, częściej dopada je zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, infekcje dróg oddechowych, choroby alergiczne, a nawet nowotwory. W okresie dorastania dziecko może mieć problemy z nauką i z właściwymi relacjami z otoczeniem. Związane jest to z tym, że palenie w ciąży upośledza rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Ośrodek ten u dzieci wystawionych na działanie nikotyny rozwija się wolniej i gorzej niż u dzieci, których rodzice (matka) nie palą.

Dlaczego tak się dzieje?

Dziecko w brzuchu matki palącej narażone jest na stały kontakt z 5 tysiącami substancji toksycznych, z których około 70 zdefiniowano jako substancje rakotwórcze. W tytoniowym dymie znajdują się m.in.: tlenek węgla, amoniak, kwas cyjanowodorowy, butan, metanol, chlorek winylu, formaldyhed, fenol, smoła i wiele innych. Groźne dla dziecka jest zarówno palenie papierosów przez matkę, ale także sytuacja, gdy przebywa ona w pomieszczeniach z osobami palącymi. Zdrowiu dzieci zagrażają również matki palące po urodzeniu.

Udowodniono bowiem, że palenie po porodzie:

 • wpływa na znaczne pogorszenie jakości snu dziecka,
 • powoduje, że dziecko częściej cierpi z powodu kolek,
 • wpływa na zmniejszenie łaknienia dziecka,
 • powoduje nadpobudliwość u dzieci,
 • wpływa na rozwój alergii w późniejszym życiu.

Przed tytoniem nie chroni też mleko mamy!

Nikotyna jest obecna w mleku mamy i absorbowana przez dziecko. Matka karmiąca, która pali, może być pewna, że w jej pokarmie:

 • zmniejszeniu ulega biodostępność wapnia, witaminy D3 oraz witamin A i E,
 • następuje upośledzenie jakościowe i ilościowe mleka (nikotyna zmniejsza wydzielanie prolaktyny, mleko jest też o 19 proc. uboższe w tłuszcz, co przekłada się na słabszy przyrost masy ciała dziecka),
 • występuje zwiększona ilość metali ciężkich, m.in. kadmu,
 • zmniejszeniu ulegają właściwości immunologiczne mleka,
 • zwiększa się stężenie kancerogennego kwasu orotowego,
 • zwiększa się poziom stresu oksydacyjnego u dziecka,

Palenie skraca też czas laktacji.

Jeśli masz w swoim otoczeniu kobietę, która nie chce bądź nie może zerwać z nałogiem, a wiesz, że spodziewa się dziecka, zadbaj o odpowiednie wsparcie dla niej. Być może nie ma wystarczających informacji na temat szkodliwości palenia w ciąży, być może sama nie może poradzić sobie z problemem palenia. Naszym zdaniem spokojna, nieoceniająca rozmowa nie musi być w tym przypadku nadużyciem, ale wyrazem troski o życie i zdrowie małego człowieka.

Foto: fkikr.com/julieeb


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Nie dajmy sobie wmówić, że ktoś inny wie lepiej, jak karmić piersią nasze dzieci! Rozmowa z Magdą Karpienią

Czy plastik jest naprawdę lepszy od szkła?

Juul na poniedziałek, cz. 91 – Odpowiedzialność matek za relacje dzieci z ojcem – to nikomu nie przynosi korzyści

Przejdz do: