Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Nie tylko odparzenia – poznaj najczęstsze dolegliwości u niemowlaka

Niemowlęta to delikatne istoty, które wymagają szczególnej troski i uwagi, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zdrowie. Jako rodzice musimy być dobrze poinformowani o powszechnych dolegliwościach dotykających nasze dzieci. Poznanie i zrozumienie ich przyczyn ma kluczowe znaczenie dla wczesnego wykrywania, zapobiegania i odpowiedniego leczenia. Przyjrzymy się najczęstszym problemom, z którymi borykają się niemowlęta. Jak sobie z nimi radzić?

Odparzenia

Chociaż mówimy tu nie tylko o odparzeniach, przewrotnie właśnie od nich zaczniemy. To nadal jedna z najczęstszych przypadłości u dzieci, która bardzo martwi rodziców. Odparzenia pieluszkowe to nie tylko powierzchowna niedogodność, ale też duży dyskomfort dla maluszka. Dlatego pamiętaj o częstym zmienianiu pieluszek i zapewnieniu niemowlęciu czystej i suchej skóry w okolicach pieluszkowych. To właśnie wilgoć powoduje macerację skóry, a w efekcie podrażnienie i czasem nawet przerwanie jej ciągłości. W tym przypadku działa powiedzenie, mówiące że lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. Dlatego podczas zmiany pieluszki dokładnie wycieraj, susz i natłuszczaj – na przykład kremem Bambino, który każda mama ma w swojej kosmetyczce. Dodatkowo warto zrezygnować co jakiś czas z używania chusteczek nawilżonych, skórę okolicy pieluszkowej umyć czystą wodą, osuszyć i natłuścić odpowiednim preparatem. W profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry sprawdza się również wietrzenie pupy – niesamowita frajda dla niemowlaka i starszych dzieci. Jeśli ten temat spędza Ci sen z powiek, dowiedz się więcej z tekstu: Odparzona pupa? Poznaj 8 sposobów na ten problem.

Kolka

Jeśli nie wiesz, dlaczego Twoje dziecko płacze, winowajcą może być kolka jelitowa, pojawiająca się w około 4-6 tygodniu życia niemowlaka. To prawdziwe wyzwanie, zarówno dla niemowlaka, jak i dla rodziców. Nie bój się konsultacji z lekarzem pediatrą, ponieważ najczęstszą przyczyną kolek jelitowych jest nietolerancja laktozy. Lekarz pediatra będzie umiał odpowiednio zdiagnozować dziecko i je ewentualnie leczyć. Zdarza się, że przyczyna wystąpienia kolki jest jednak nieznana. Kiedy więc widzisz, że dziecko płacze, a wszystkie sprawdzone sposoby na ukojenie nerwów nie pomagają, prawdopodobnie malec boryka się z kolkami. Napady pojawiają się głównie wieczorami i mogą pojawiać się codziennie do nawet piątego miesiąca życia. Jak sobie z tym radzić? W aptekach znajdziesz kropelki na kolki oraz termofory z pestek winogron na mały brzuszek. Warto zadbać o komfort cieplny dziecka – sprawdź, czy nie jest mu za ciepło lub zimno. Jak już jednak wspomnieliśmy, w przypadku pojawienia się kolek pierwszym krokiem powinno być udanie się do pediatry, by wykluczyć lub potwierdzić znane przyczyny ich występowania.

Infekcje

Od przeziębień, przez infekcje ucha, po ropiejące oko – niemowlęta są podatne na przeróżne infekcje. Nie unikniesz ich, choć możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbaj o odpowiednią higienę rąk – myj dłonie dokładnie przed i po zmianie pieluszki, a także po każdym kontakcie z powierzchniami zewnętrznymi. Zadbaj o odpowiednie mydło – takie, jak Bambino, które nie wysusza skóry i jest bezpieczne dla dzieci i mam. Unikaj kontaktu z chorymi osobami, a także po prostu bądź blisko maluszka. Unikaj przeciągów, ale nie bój się wietrzenia pomieszczeń, w których znajduje się dziecko. Zbyt ciepłe pomieszczenie stwarza idealne warunki do mnożenia się bakterii a w przypadku wirusów – do dłuższego utrzymywania się ich w powietrzu. Karm piersią na żądanie i dużo przytulaj swoje dziecko, by wspierać jego odporność.

Pleśniawki

To powszechna infekcja grzybicza, znana również jako kandydoza, szczególnie atakująca jamę ustną i gardło u niemowląt. Spowodowana jest nadmiernym wzrostem grzyba Candida Albicans, zwykle występującym w organizmie jako flora fizjologiczna. Problem pojawia się dopiero, gdy Twoje dziecko jest osłabione np. po przebytej antybiotykoterapii lub infekcji wirusowej. Wówczas grzyb ten może wywoływać pleśniawki w jamie ustnej.

Skąd więc się bierze? U noworodków może dojść do zakażenia już w trakcie porodu, ponieważ infekcje grzybicze pochwy w ciąży są bardzo częste. W takim przypadku infekcja może minąć samoistnie. Zbawienne tutaj jest karmienie piersią, ponieważ mleko kobiece ma udowodnione działanie m.in przeciwgrzybicze. Warto też pamiętać, że smoczek z butelki oraz smoczek „uspokajacz” są świetnymi miejscami rozwoju różnych patogenów a w tym przypadku – drożdżaka. Dlatego też mogą przedłużać występowanie infekcji. Warto po każdym użyciu smoczków wyparzyć we wrzącej wodzie. U starszych dzieci infekcja grzybem Candida Albicans może być skutkiem przebytej antybiotykoterapii lub infekcji wirusowej. Osłabiony organizm jest wtedy szczególnie narażony na infekcje grzybicze. 

Jednym z najbardziej oczywistych objawów pleśniawek jest obecność białych plam na języku, wewnętrznej stronie policzków, a nawet podniebieniu. Dyskomfort spowodowany infekcją sprawi, że Twój zwykle szczęśliwy i uśmiechnięty bobas stanie się bardzo drażliwy. To zrozumiałe – ssanie i połykanie będzie dla niego bolesne. Próbując karmić możesz zauważyć jak odrywa się od piersi lub butelki, krzywi, a nawet płacze.

Regularnie czyść usta i język dziecka miękką, wilgotną pieluszką tetrową lub gazikiem. Pomoże to w usunięciu nadmiaru mleka lub mieszanki, które mogą przyczyniać się do powstania pleśniawek. Pamiętaj o częstym wyparzaniu akcesoriów do karmienia – smoczków, butelek, kubeczków niekapków czy łyżeczek. Jeżeli karmisz piersią zwracaj uwagę, aby nie dochodziło do obrażeń okolicy otoczki i brodawki, gdyż może to spowodować zakażenie u Ciebie. Pomocniczo w leczeniu objawów korzystaj z dostępnych w aptece żeli łagodzących i przeciwbólowych. W przedłużających się infekcjach, gdy Twoje dziecko jest zmęczone dolegliwościami bólowymi i niechętnie je, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Wiedza na temat powszechnych dolegliwości u niemowląt jest niezwykle istotna dla rodziców i opiekunów. Ułatwia skuteczne radzenie sobie z ewentualnymi problemami zdrowotnymi Twojego maluszka. Od odparzeń skóry po kolki i reakcje alergiczne, istnieje wiele problemów, z którymi Twój skarb będzie się borykał w pierwszych miesiącach swojego życia. Pamiętaj, że każdy bobas jest wyjątkowy, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, aby rozwiać wszelkie obawy.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.