Kategorie
Ekowiadomości

Niedobór witaminy D jest problemem globalnym

Naukowcy są coraz bardziej świadomi wagi witaminy D jest dla ludzkiego zdrowia. Jej niedobór może niekorzystnie wpłynąć na naszą kondycję, co potwierdzają wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez holenderskich naukowców, opublikowane w The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology.

witamina-d

To wiemy na pewno: witamina D jest niezbędna do wytwarzania i utrzymania kości i zębów w dobrej kondycji. Badania z ostatnich lat potwierdzają kluczową rolę tej witaminy w regulacji układu odpornościowego i innych ważnych procesów fizjologicznych. Badania wykazały również, że ilość wit. D wystarczająca do ochrony przed krzywicą, może być zbyt mała dla ochrony przed przewlekłymi chorobami, takimi jak: rak, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca i choroby autoimmunologiczne. Większe spożycie witaminy D może zapobiegać takim dolegliwościom lub nawet, ewentualnie, je leczyć.

Kluczem jest światło słoneczne

W badaniu z 2010 roku badacze zauważają, że 50 do 90 procent witaminy D jest wytwarzane w skórze człowieka pod wpływem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze światła słonecznego. Reszta pochodzi albo z diety, albo suplementów.

Naukowcy doszli do wniosku, że główne zmienne wpływające na poziom witaminy D we krwi człowieka to: szerokość geograficzna, na jakiej przebywa, czas spędzony na słońcu, pigmentacja skóry (ciemniejsza skóra wolniej niż jasna skóra absorbuje witaminę D) i blokowanie promieniowania ultrafiloetowego poprzez ochronę skóry kremem z filtrem lub ubranie.

Okazało się, że na niedobór wit. D bardzo często cierpią mieszkańcy Bliskiego Wschodu. Wynika to z faktu, iż kultura wymaga osłonięcia ciała ubraniem, przez co ekspozycja na słońce jest mocno ograniczona. Niedobór lub poziom umiarkowany wit. D w organizmie zaobserowano u mieszkańców Afryki. Z kolei to naukowcy sugerują, że może być to spowodowane ciemniejszym odcieniem ich skóry oraz uwarunkowaniami kulturowymi, które ograniczają ekspozycję na słońce. W Ameryce Północnej jest nieco lepiej niż w krajach Bliskiego Wschodu i Afryce, ponieważ mieszkańcy tego kontynentu chętnie sięgają po mleko (czyli wit. D pochodzi z pożywienia) i równie chętnie korzystają z suplementów.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Europa jest podzielona, tzn. na północy, gdzie ludzie mają jaśniejszy odcień skóry i wydawać by się mogło, że mogą cierpieć na niedobór wit. D, jest lepiej niż w krajach śródziemnomorskich. Dlaczego? Otóż Skandynawowie uwielbiają ryby, chętnie je spożywają, czy to w postaci potrawy, czy jako olej. Najlepiej w rankingu światowym wypadają mieszkańcy Ameryki Łacińskiej.

Badacze doszli do wniosku, że niedobór wit. D jest globalny i dotyczy niemal każdego rejonu świata. Dodają, że znaczny niedobór wit. D cierpią najczęściej imigranci. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, małych dzieci i osób starszych.

Opalać się, czy się nie opalać?

Chyba nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Fakt, słońce jest nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na dobrą sprawę mamy go najwyżej 4 czy 5 godzin w ciągu doby. A zwykle w czasie, kiedy pięknie świeci za oknem, jesteśmy w pracy, a nasze dzieci w przedszkolu czy szkole. W Europie Środkowej w okresie od października do marca nie ma optymalnych warunków słonecznych do powstawania wystarczającej ilości witaminy D. Najlepszy czas do syntezy skórnej panuje od kwietnia do września.

I druga strona medalu – należy rozważyć korzyści związane z ekspozycją na promieniowanie słoneczne a ryzykiem rozwoju raka skóry. Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji oraz niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, którym nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na słońce. Powszechne stosowanie ochronne filtrów przeciwsłonecznych, spędzanie wielu godzin dziennie w pomieszczeniach powoduje, iż synteza skórna jest niewystarczająca. Dodatkowo nasza dieta często jest uboga w produkty o wysokiej zawartości witaminy D (np. tran, ryby, żółtko jaja), co przyczynia się do niedoboru wit. D.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz na natuli.pl

Źródło: naturalnews.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Niedobór witaminy D jest problemem globalnym”

Niestety mam tą nieprzyjemność i mam jej niedobór, nie sądziłam że można mieć niedobór przy dobrze zbilansowanej diecie. Chociaż mało czasu spędzam na słońcu może to stąd.

opalać, ale z filtrem. Promienie słoneczne dostarczają witaminy D ale przez dziurę ozonową są szkodliwe. Dziecku Vita D, krem z filtrem i na dwór, ale w cień. Dorosłemu też to proponuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.