Kategorie
Ekowiadomości

Nobel dla twórcy in-vitro

Szwedzka Akademia Królewska przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii angielskiemu wynalazcy i propagatorowi „in vitro” Robertowi G. Edwardsowi.

Szwedzka Akademia Królewska przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii angielskiemu wynalazcy i propagatorowi „in vitro” Robertowi G. Edwardsowi.

Robert Geoffrey Edwards urodził się w 1925 r. w Leeds w Wielkiej Brytanii.
Jest współautorem (wspólnie z lekarzem Patrickiem Steptoe) pierwszego udanego zabiegu in vitro, którego dokonano w Anglii. 25 lipca 1978 r. urodziła się Louis Brown, pierwsze dziecko z probówki. W latach 70. Edwards i Steptoe spotykali się z liczną krytyką za prowadzenie swoich eksperymentów. Steptoe zmarł w 1988 r.

In vitro to procedura leczenia niepłodności polegająca na wytworzeniu ludzkiego zarodka poza organizmem matki i wszczepieniu go kobiecie z nadzieją na uzyskanie ciąży. Niepłodność jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę.

W komunikacie Komitetu Noblowskiego czytamy, że prace Edwardsa, rozpoczęte już w latach pięćdziesiątych XX wieku, pomogły wielu bezdzietnym parom mieć potomstwo. „Jego osiągnięcia umożliwiły leczenie niepłodności, schorzenia, które dotyczy dużej części ludzkości, w tym ponad 10 proc. par na całym świecie” – napisali członkowie Komitetu Noblowskiego w uzasadnieniu swojej decyzji.
Dzięki metodzie in vitro na świat przyszło około 4 milionów ludzi.
Emerytowany badacz z Uniwersytetu w Cambridge otrzyma 10 mln szwedzkich koron (1,49 mln dolarów).

Źródło: gazeta.pl

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.