Kategorie
Polecamy

Jak wybrać nosidełko dla dziecka?

Mimo że nosidła do noszenia dzieci są produktami, po które sięgamy niezależnie od pory roku, to właśnie wiosną i latem zainteresowanie nimi wzrasta. Może to perspektywa rodzinnych pieszych wycieczek skłania rodziców do rozważenia takiego zakupu, a może wizja majówki lub wakacji? Bez względu na powód, warto wybierać rozważnie, ponieważ rynek nosideł jest niezwykle bogaty i nie każdy rodzaj sprzętu jest wart polecenia. Jak zatem wybrać dobre nosidełko dla dziecka i od kiedy można je stosować?

Od kiedy nosidełko?

Przy decyzji o zakupie nosidełka warto wziąć pod uwagę zasadę, którą kierują się fizjoterapeuci dziecięcy, biegli w temacie noszenia oraz doradcy noszenia dzieci. Ważne jest mianowicie to, że nosidełka przeznaczone są dla dzieci, które potrafią siadać samodzielnie, a tym samym są gotowe do utrzymania w nosidle pozycji siedzącej. Dla mniejszych niemowląt polecane są przede wszystkim chusty tkane (wiązane lub kółkowe). Prawidłowo zawiązane, umożliwiają bezpieczne noszenie dzieci już od pierwszych dni życia.

Jakie są rodzaje nosideł dla dzieci?

Rozróżniamy nosidła z:

  • panelem miękkim lub usztywnianym,
  • panelem wąskim lub szerokim.

Jakie zatem wybrać? Zapomnijmy o nosidłach ze sztywnym oraz wąskim panelem i wybierzmy nosidełko ergonomiczne, czyli takie, którego panel jest miękki (bez żadnego wypełnienia) i daje podparcie udom dziecka na całej długości.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Miękki panel sprawia, że nosidło dobrze przylega do ciała dziecka i dostosowuje swój kształt do jego pleców. Co więcej, niektóre nosidła uszyte są z takich samych tkanin, jak chusty do noszenia dzieci, co sprawia, że cała konstrukcja jeszcze lepiej współgra z ciałem dziecka (maluchowi łatwiej „umościć się” w nosidle, ponieważ tkanina pracuje w różnych kierunkach). Co więcej, tkaniny „chustowe” bardzo dobrze znoszą upływ czasu i nie mają tendencji do odbarwiania się.

Panel nosidła powinien sięgać od granicy jednego dołu podkolanowego do drugiego, przy jednoczesnym zachowaniu swobody zginania nóżek w stawach kolanowych (nosidło nie może być za szerokie!). Wpływa to istotnie na wygodę dziecka oraz rozwój jego układu kostno-stawowego, w tym stawów biodrowych.

Warto przestrzec przed nosidłami, które nie dość, że mają sztywny panel, to jeszcze nie uwzględniają podparcia dla ud dziecka. Nóżki dziecka zwisają bezwładnie, a dziecko zdaje się wisieć na kroczu. Takie nosidła mogą przyczyniać się do rozwoju dysplazji lub zwichnięć stawów biodrowych. W powszechnym żargonie nazywa się je „wisiadłami”.

Nosidła wiązane i klamrowe

Nosidła dla dzieci mają przeróżne konstrukcje, np:

  • nosidła wiązane (tzw. mei-tai’e), w których zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne wiąże się na podwójny węzeł (ich zakładanie jest banalnie proste, więc nie należy zniechęcać się perspektywą wiązania),
  • nosidła klamrowe, w których pas biodrowy i szelki zapinane są za pomocą atestowanych klamer,
  • nosidła hybrydowe, w których pas biodrowy ma zapięcie z klamrą, natomiast pasy naramienne są wiązane.

Chest to chest is the best!

Pamiętajmy o tym, że dzieci w chustach oraz nosidłach nosimy tylko przodem do rodzica (brzuch dziecka do brzucha rodzica lub brzuch dziecka do pleców rodzica). Nigdy nie nosimy przodem do świata, bez względu na to, co proponuje producent.

Jakie nosidła na początek?

Polski rynek oferuje szeroki wybór nosideł ergonomicznych dla dzieci, które umożliwiają noszenie dziecka zarówno na przodzie ciała, jak i na plecach. Dodatkowo nosidła wiązane i hybrydowe można założyć w taki sposób, by dziecko usadowiło się na biodrze rodzica. Jest to opcja szczególnie lubiana przez dzieci, które są już bardzo ciekawe świata, niezbyt chętnie współpracują w pozycji brzuch do brzucha, a z jakiegoś powodu nie są noszone na plecach.

Poniżej znajdą Państwo przykłady polecanych nosideł ergonomicznych dla dzieci, które można kupić w sklepie internetowym merinodzieciaki.pl.  

Nosidła Storchenwiege Babycarrier

Nosidła niemieckiej marki Storchenwiege to nosidła hybrydowe – w pasie zapinane są na klamrę, natomiast pasy naramienne wiązane są na węzeł. Ich największą zaletą jest to, że mają płynną regulację szerokości panelu, co oznacza, że możemy ją bardzo dokładnie dopasować do gabarytów dziecka. Raz jeszcze warto przestrzec przed kupowaniem nosideł „na zapas”, a więc za dużych w stosunku do potrzeb dziecka. Zbyt szeroki panel nosidła sprawia, że nóżki dziecka zostają zbyt mocno odwiedzione na boki, co niekorzystnie wpływa na jego całościową pozycję.

Merinodzieciaki nosidełko ergonomiczne Storchenwiege 3

Pas biodrowy w nosidle Storchenwiege jest usztywniony tylko w minimalnym stopniu, zaś bezpośrednio pod pupą dziecka nie ma żadnego wypełnienia. Ma to tę zaletę, że dziecku łatwiej jest „odkleić” pupę od ciała rodzica, a tym samym podkurczyć nóżki.

Po całkowitym rozsunięciu panelu, nosidło Storchenwiege Babycarrier ma rozmiary podobne do innych nosideł dostępnych na rynku i określanych jako rozmiar Standard, Babysize czy Mini. Z powodzeniem poniesie dzieci do około 15 kg.

Merinodzieciaki nosidełko ergonomiczne Storchenwiege 2

Nosidła Storchenwiege są uszyte z takich samych tkanin, z jakich powstają chusty do noszenia dzieci tej marki (tkaniny o splocie skośno-krzyżowym lub diamentowym). Są to tkaniny z bardzo dobrej jakościowo przędzy, która znana jest z tego, że z wygodą dla rodzica nosi również cięższe dzieci.

Kolejną zaletą tego nosidła jest to, że możemy w nim regulować szerokość panelu przy główce dziecka, a więc jeśli dziecko zaśnie i czujemy, że wymaga ono dodatkowej stabilizacji, możemy zwęzić panel i podtrzymać tym samym główkę. Dodatkową asekurację zyskujemy dzięki przyszytemu do nosidła na stałe kapturkowi.

Unikalnym pomysłem w konstrukcji nosidła Storchenwiege Babycarrier są skracane boki panelu, które poprawiają stabilizację boczną dziecka. Dziecko jest lepiej opatulone przez tkaninę.

Nosidło dostępne jest w wielu wersjach kolorystycznych. Umożliwia noszenie na przodzie, na plecach oraz na biodrze.

  • Cena nosidła Storchenwiege Babycarrier: 427 zł
  • Do kupienia: merinodzieciaki.pl
  • Do wypożyczenia: chustodzieciaki.pl

Nosidła LennyLamb

Nosidła ergonomiczne LennyLamb to produkt polski, cieszący się dużą popularnością w kraju i na świecie. Firma produkuje nosidła typu mei-tai oraz klamrowe. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że, podobnie jak nosidła Storchenwiege, uszyte są z takich samych tkanin, jak chusty marki LennyLamb.

Merinodzieciaki nosidełko ergonomiczne LennyLamb 2

W ofercie LennyLamb znaleźć można nosidła z tkanin o splocie skośno-krzyżowym, diamentowym oraz żakardowym. Część wzorów dostępna jest w ofercie stałej, natomiast inne powstają tylko w ograniczonych ilościach (edycje limitowane). Gama kolorystyczna nosideł jest bogata, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Ważną cechą nosideł klamrowych LennyLamb jest to, że pasy naramienne można skrzyżować na plecach, co poprawia wygodę podczas noszenia dziecka na przodzie. Są osoby, które tolerują tylko taki sposób noszenia, ponieważ dzięki temu unikają wrażenia, że szelki spadają z ramion.

Merinodzieciaki nosidełko ergonomiczne LennyLamb 1

Każde nosidło ma doszyty na stałe kapturek, dzięki któremu można osłonić dziecko przed słońcem oraz podtrzymać główkę, kiedy dziecko śpi.

Nosidła LennyLamb dostępne są w dwóch rozmiarach: Babysize/Mini oraz Toddler.

  • Cena nosidła Lenny Lamb: od 438 zł
  • Do kupienia: merinodzieciaki.pl
  • Do wypożyczenia: chustodzieciaki.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Nosidła Tula

Nosidła Tula cieszą się bardzo dużą popularnością. Marka oferuje nosidła w kilkunastu wzorach, a co jakiś czas wypuszcza również edycje limitowane.

Merinodzieciaki nosidełko ergonomiczne Tula 1

Nosidła Tula dostępne są w dwóch rozmiarach: Standard oraz Toddler. Dodatkowo, w ofercie firmy są specjalne przedłużki (Free-to-Grow), które umożliwiają poszerzenie panelu w sytuacji, gdy staje się on zbyt wąski. Co ważne, przedłużki te pasują do większości nosideł klamrowych dostępnych na rynku polskim.

W nosidłach Tula kapturek jest doczepiany na napki.

  • Cena nosideł: od 465 zł
  • Do kupienia tutaj: merinodzieciaki.pl
  • Do wypożyczenia: chustodzieciaki.pl

Nosidła Fidella

Nosidła ergonomiczne niemieckiej marki Fidella to nowość na rynku polskim. Z pewnością warto zwrócić na nie uwagę ze względu na fakt, że są nosidłami o największej możliwości regulacji wielkości spośród wszystkich nosideł „gotowców”, jakie można kupić w naszym kraju. Dają się regulować mniej więcej od rozmiaru 74 aż do rozmiaru 104. Ponieważ regulacja jest możliwa aż w trzech miejscach nosidła (szerokość panelu przy nóżkach dziecka, szerokość panelu przy główce dziecka oraz wysokość panelu), możliwe jest bardzo dokładne dopasowanie go do potrzeb dziecka.

nosidło2

Wszystkie rodzaje nosideł uszyte są z tkanin żakardowych, z których powstają również chusty do noszenia dzieci marki Fidella. Większość to 100% bawełna organiczna, ale są również modele z lnem czy konopiami, które znane są ze swej wytrzymałości.

Marka Fidella proponuje nosidła trzech typów:

  • nosidła wiązane typu mei-tai (tzw. FlyTai) – z szerokimi pasami naramiennymi, częściowo wypełnionymi tak, by zapewnić osobie noszącej maksymalny komfort noszenia,
  • klasyczne nosidła klamrowe,
  • nosidła typu onbuhimo, a więc bez pasa biodrowego.

Tym ostatnim poświęcę więcej miejsca, ponieważ nosidła onbuhimo mają pewne szczególne cechy, którym warto się przyjrzeć.

Nosidła onbuhimo to, jak wspomniano, nosidła bez pasa biodrowego. W swojej unowocześnionej wersji obsługiwane są bardzo szybko, ponieważ dociąganie szelek odbywa się z użyciem taśm blokowanych na klamerkach (a więc jak w zwykłych nosidłach klamrowych).

nosidło1

Onbuhimo nosi się zazwyczaj na plecach, ale nie ma problemu z umieszczeniem dziecka również na przodzie ciała – jest to również szybkie i wygodne.

Brak pasa biodrowego jest szczególnie doceniany przez kobiety w ciąży, ponieważ nic nie uciska brzucha, ale to nie jedyna korzyść. Dzięki temu, że onbuhimo nie mają pasa biodrowego, łatwo jest podkurczyć dziecku nóżki, nadać mu wygodną pozycję, a także umieścić je na dowolnej wysokości, ponieważ jest ona uzależniona głównie od stopnia ściągnięcia szelek. Nosidełko jest bardzo lekkie i po złożeniu wchodzi do damskiej torebki o średniej wielkości.

Wszystkie nosidła Fidella mają doszyte kapturki. Dostępne są w ciekawych wersjach kolorystycznych.

  • Cena nosideł: od 469 zł
  • Do kupienia tutaj: merinodzieciaki.pl
  • Do wypożyczenia tutaj: chustodzieciaki.pl

Jeśli mają Państwo wątpliwość, które nosidełko wybrać, polecamy kontakt ze sklepem prowadzonym przez Certyfikowaną Doradczynię Noszenia ClauWi®.

Autor/ka: Patrycja Klimek-Wierzbicka

- Psycholog, farmaceuta, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, Promotor Karmienia Piersią Centrum Nauki o Laktacji, lokalna Liderka Mlekoteki, mama dwóch synów. Wspiera rodziny od 2013 roku. Propaguje rodzicielstwo oparte na uważności, bliskości, zaufaniu do siebie i dziecka oraz szacunku dla potrzeb wszystkich członków rodziny. Autorka bloga www.pracowniawiezi.pl.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

5 odpowiedzi na “Jak wybrać nosidełko dla dziecka?”

nosidło to super sprawa, ja mam z luna dram, i lepiej mi się sprawdza niż chusta, bo łatwiej jest założyć dla męża :)

maluszek bez problemu i zadowolony? własnie szukam jakiegoś dla mojego miesięczniaka. i oglądałam ich wpadły mi w oko u nich dwa nosidła

ooo, możesz napisać model? pamiętam, ze oglądałam z tej firmy ale nie wiedziałam na które się zdecydować. chciałabym za jakieś dwa tygodnie już kupić, bo Mały zaczyna siadać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.