Kategorie
Dieta naturalna

Świadome jedzenie w 10 punktach

Dzisiejszy świat oferuje ogromny wybór dóbr, mających nas uczynić szczęśliwymi konsumentami. Taka ilość możliwości sprawia, że – aby nie podejmować przypadkowych decyzji – potrzebujemy jasnych kryteriów wyboru. Od tego, co jemy, w ogromnej mierze zależy nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Na co należy zwrócić uwagę, by cieszyć się zdrowiem?

Co jeść?

 1. Wybieraj prawdziwe jedzenie, a nie jedzeniopodobne, wysoko przetworzone wytwory technologii spożywczej. Prawdziwe jedzenie w pewnym momencie umiera gnijąc, produkty przetworzone możesz przechowywać niemal nieskończenie długo.
 2. Unikaj produktów, w których cukier króluje na jednym z trzech pierwszych miejsc w składzie (patrz: Jak czytać etykiety?)
 3. Unikaj produktów, nad których składem musisz się zatrzymać dłużej niż 5 sekund – im więcej składników, tym produkt jest bardziej przetworzony. Odrzucaj te produkty, których składników nie jesteś w stanie sobie wyobrazić – np. dioctan sodu, ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego…
 4. Unikaj produktów typu „light”, „niskotłuszczowy” i innych tego typu. Przyzwyczajeni do konsystencji i smaku pewnych produktów, tego samego szukamy w ich „odchudzonych” odpowiednikach; producenci uzyskują ten efekt dzięki różnego typu dodatkom do żywności oraz zwiększeniu zawartości węglowodanów – wszystko kosztem naszego zdrowia.
 5. Unikaj produktów udających coś czym nie są: np. margaryna (niby-masło) i słodziki (niby-cukier).
 6. Jedz głównie rośliny, najnowsze trendy dietetyczne wykazują wyższość diety wegetariańskiej nad innymi. Traktuj więc mięso raczej jako dodatek, nie podstawę codziennej diety.
 7. Jedz produkty sezonowe – kiedy osiągną dojrzałość, ich walory odżywcze są na najwyższym poziomie.
 8. Jedz produkty pełnoziarniste (np. mąki razowe zamiast “białych”), nierafinowane (np. oliwy i oleje).
 9. Jadaj jak najczęściej produkty, których pochodzenie jest ci znane. Targ, rynek, to miejsca, gdzie możesz porozmawiać z producentem, będącym jednocześnie sprzedawcą.
 10. Jadaj produkty wysokiej jakości. Zwracaj uwagę na to, czy cena jest proporcjonalna do jakości produktu.

[natuli]

Jak jeść?

 1. Pozwól sobie na uczucie niedosytu. Jedz częściej, za to mniejsze porcje.
 2. Jedz, gdy poczujesz głód – nie wtedy, gdy się nudzisz.
 3. Jedz powoli, by wiedzieć, kiedy przestać – sygnał z żołądka do ośrodka sytości w mózgu nie dociera w takim tempie, w jakim zdarza nam się pochłonąć dokładkę.
 4. Celebruj jedzenie. Jedz wspólnie z rodziną najczęściej jak to możliwe.
 5. Myśl o tym, co jesz. Rozsądne wybory to postawa zdrowego odżywiania się – ale raz na jakiś czas pozwól sobie na małe grzeszki.

Autor/ka: Magdalena Kubik

Z wykształcenia technolog żywności i dietetyk. Z zamiłowania propagatorka zdrowej kuchni i slow foods. Z połączenia wykształcenia i pasji stworzyła Gabinet dietetyczny fit & you gdzie przekazuję swoją wiedzę wraz z pozytywną energią. Prywatnie mama fantastycznego młodego mężczyzny (rocznik 2000) i spełniona żona.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *