Kategorie
Niemowlę

Noszenie w chuście a rozwój fizjologiczny dziecka

Przyglądając się fizjologicznym zmianom niemowlęcia w kontekście noszenia w chuście, należy skupić się na dwóch zasadniczych aspektach: rozwoju kręgosłupa oraz rozwoju stawów biodrowych dziecka.

Przyglądając się fizjologicznym zmianom niemowlęcia w kontekście noszenia w chuście, należy skupić się na dwóch zasadniczych aspektach: rozwoju kręgosłupa oraz rozwoju stawów biodrowych dziecka.

Rozwój kręgosłupa:
Najbardziej intensywny etap rozwoju kręgosłupa, przypada na pierwszy rok życia dziecka. Początkowo wygięty kręgosłup noworodka (kifoza wynikająca z ułożenia dziecka w życiu płodowym), w miarę upływu czasu prostuje się i kształtuje.

Etapy rozwoju kręgosłupa:
  • lordoza szyjna:
    naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego, powstające między 4 tygodniem a 4 miesiącem życia; rozpoczyna się, gdy dziecko zaczyna podnosić główkę; pierwsze 7 kręgów kieruje się do góry i do przodu
  • kifoza piersiowa:
    proces prostowania kręgosłupa w okresie nauki samodzielnego siadania, rozpoczynany wzmacnianiem mięśni brzucha, grzbietu, klatki piersiowej poprzez obroty, turlanie, pełzanie i raczkowanie; kolejne 12 kręgów przesuwa się do góry i do tyłu
  • lordoza lędźwiowa:
    ostatni etap prostowania kręgosłupa, w okresie gdy dziecko uczy się chodzić w pozycji pionowej; 6 kręgów kieruje się do przodu i do góry

Kręgosłup dziecka poruszającego się samodzielnie w pionie jest wyprostowany i przybiera typowy kształt litery S.

Rozwój stawów biodrowych:
Noworodek ma niedojrzałe stawy biodrowe, jednakże w naturalny sposób układa nóżki tak, aby głowa kości udowej prawidłowo układała się we wnętrzu panewki. Jest to tak zwana “pozycja żabki” – czyli nóżki dziecka odwiedzone na boki pod kątem około 40-50 stopni i ugięte pod kątem około 100-110 stopni. Niefizjologiczne jest zmuszanie dziecka do prostowania nóżek, czy łączenia kolanek.

Zwracając uwagę na powyższe etapy rozwoju można zaobserwować, jak noszenie dziecka w chuście wpisuje się w naturalne zmiany zachodzące w jego organizmie. Zaokrąglenie pleców noworodka jasno wskazuje, że nie jest właściwe długie przebywanie dziecka w pozycji leżącej. Noszenie pozwala natomiast utrzymywać dziecko w pozycji z zaokrąglonymi plecami i naturalnie odwiedzionymi na boki nóżkami.

Chusta wiązana pozwala na zachowanie naturalnej pozycji dziecka, w trakcie noszenia przodem do rodzica. Odpowiednio związany i dobrze dopasowany materiał podtrzymuje zaokrąglone plecy niemowlęcia oraz pozwala na ułożenie nóżek w fizjologicznej pozycji żabki.

Przy układaniu dziecka w chuści, należy pamiętać o zachowaniu symetrii dziecka, aby zapobiec wadom postawy i skrzywieniom kręgosłupa w przyszłości. Ponadto ułożenie nóżek w pozycji żabki jest zależne od prawidłowego zaokrąglenia pleców dziecka. Prostując kręgosłup dziecka „na siłę” ułożenie nóżek również będzie nieprawidłowe.

Jeśli istnieją przesłanki dotyczące dysplazji stawów biodrowych, niewskazane jest noszenie dziecka w pozycji kołyski.

Foto: Zdjęcia są ważne

Autor/ka: Kinga Pukowska

Prezeska Fundacji Polekont - Istota Przywiązania. Od 2004 roku wspiera młodych rodziców na początku ich drogi w zakresie Rodzicielstwa Bliskości oraz Slow Parenting. Trenerka rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach i mediatorka. Działa również jako doula Stowarzyszenia Doula w Polsce, doradczyni chustowa oraz specjalistka w zakresie żywienia dzieci i dorosłych. Prywatnie żona i mama trójki dzieci w Edukacji Domowej. Swoje doświadczenia opisuje na blogu Pozytywy Edukacji.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *