Rozwój kręgosłupa:
Najbardziej intensywny etap rozwoju kręgosłupa, przypada na pierwszy rok życia dziecka. Początkowo wygięty kręgosłup noworodka (kifoza wynikająca z ułożenia dziecka w życiu płodowym), w miarę upływu czasu prostuje się i kształtuje.
- lordoza szyjna:
naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego, powstające między 4 tygodniem a 4 miesiącem życia; rozpoczyna się, gdy dziecko zaczyna podnosić główkę; pierwsze 7 kręgów kieruje się do góry i do przodu - kifoza piersiowa:
proces prostowania kręgosłupa w okresie nauki samodzielnego siadania, rozpoczynany wzmacnianiem mięśni brzucha, grzbietu, klatki piersiowej poprzez obroty, turlanie, pełzanie i raczkowanie; kolejne 12 kręgów przesuwa się do góry i do tyłu - lordoza lędźwiowa:
ostatni etap prostowania kręgosłupa, w okresie gdy dziecko uczy się chodzić w pozycji pionowej; 6 kręgów kieruje się do przodu i do góry
Kręgosłup dziecka poruszającego się samodzielnie w pionie jest wyprostowany i przybiera typowy kształt litery S.
Rozwój stawów biodrowych:
Noworodek ma niedojrzałe stawy biodrowe, jednakże w naturalny sposób układa nóżki tak, aby głowa kości udowej prawidłowo układała się we wnętrzu panewki. Jest to tak zwana “pozycja żabki” – czyli nóżki dziecka odwiedzone na boki pod kątem około 40-50 stopni i ugięte pod kątem około 100-110 stopni. Niefizjologiczne jest zmuszanie dziecka do prostowania nóżek, czy łączenia kolanek.
Chusta wiązana pozwala na zachowanie naturalnej pozycji dziecka, w trakcie noszenia przodem do rodzica. Odpowiednio związany i dobrze dopasowany materiał podtrzymuje zaokrąglone plecy niemowlęcia oraz pozwala na ułożenie nóżek w fizjologicznej pozycji żabki.
Jeśli istnieją przesłanki dotyczące dysplazji stawów biodrowych, niewskazane jest noszenie dziecka w pozycji kołyski.
Foto: Zdjęcia są ważne