Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka

Dzieci są jedną z grup najbardziej podatnych na szkodliwe działanie smogu. O bezpieczeństwo najmłodszych można zadbać m.in. poprzez wyposażenie ich pokojów w oczyszczacze powietrza. Aby takie urządzenie było w pełni skuteczne, musi być dobrze dopasowane do pomieszczenia, w którym będzie pracowało oraz do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Wpływ oczyszczacza powietrza na zdrowie dzieci

Cząsteczki zanieczyszczeń tworzących smog mają mikroskopijne rozmiary, dlatego wraz z tlenem przedostają się do dróg oddechowych, a następnie trafiają do krwioobiegu i wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Najwięcej pochłaniają ich najmłodsi, ponieważ pobierają oni większe ilości powietrza w przeliczeniu na masę ciała niż ludzie dorośli. Dzieci nie mają też w pełni rozwiniętej odporności, dlatego zanieczyszczenia są w stanie wywołać w ich organizmach prawdziwe spustoszenie. Zdaniem lekarzy smog zwiększa ryzyko chorób, w tym zapalenia płuc i oskrzeli oraz nowotworów układu oddechowego, a także opóźnia rozwój intelektualny, co potwierdziły badania przeprowadzone w kilku krajach, m.in. w USA i Hiszpanii. Wprawdzie oczyszczacz powietrza nie chroni dziecka przez 24 godziny na dobę, ponieważ jest skuteczny tylko wewnątrz budynku, ale zabezpiecza przed kontaktem ze smogiem w domu, czyli miejscu, gdzie maluch spędza najwięcej czasu.

Oczyszczacz oczyszczaczowi nie równy, czyli co warto wiedzieć filtrach

Nie wszystkie oczyszczacze powietrza są w stanie wyeliminować pyły zawieszone, benzen oraz inne składniki smogu. Rodzaj usuwanych zanieczyszczeń uzależniony jest od typu filtrów, w jakie wyposażono urządzenie. Producenci wykorzystują różne technologie antysmogowe, ale najpopularniejszym, a jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie filtra węglowego oraz HEPA. Drugi z nich oprócz pyłów zawieszonych pochłania też pyłki, kurz i sierść, dlatego przynosi ulgę małym alergikom. System filtracyjny niektórych urządzeń wzbogacony jest o jonizację, lampę UV albo inne filtry, które stanowią wprawdzie zaletę sprzętu, lecz nie są niezbędne do zwalczania smogu.

Urządzenie na miarę potrzeb – kilka słów o wydajności oczyszczaczy

O wydajności oczyszczacza informuje CADR, czyli współczynnik dostarczania świeżego powietrza. Im większą powierzchnię ma pokój dziecka, tym wyższy musi być CADR, żeby urządzenie było w stanie utrzymać pomieszczenie w czystości. Jeżeli pokój ma wielkość 16 m², to wystarczy sprzęt o maksymalnym przepływie powietrza 128 m³/h, lecz w sypialni o powierzchni 30 m² CADR powinien wynosić przynajmniej 240 m³/h. Aby ocenić skuteczność oczyszczacza w danym pomieszczeniu, wystarczy podzielić CADR przez powierzchnię pokoju i upewnić się, że wynik jest większy lub równy 8. Wyszukanie dobrego sprzętu do pokoju dziecięcego – nawet o dużych wymiarach – nie sprawia większych trudności. Jak czytamy na blogu niebojsmoga.pl/oczyszczacz-powietrza-do-przedszkola/, więcej komplikacji pojawia się w momencie zakupu oczyszczacza do przedszkola. Dobrą informacją jest natomiast to, że wzrost świadomości na temat szkodliwego wpływu smogu na dziecięcy organizm sprawił, że w ubiegłym roku znacznie zwiększyła się liczba placówek wyposażonych w sprzęt oczyszczający powietrze.

Cicha praca dla komfortu i spokojnego snu

Producenci jak na razie nie wprowadzili na rynek niemych, a przy tym wysoce skutecznych oczyszczaczy, tak więc pracy każdego urządzenia towarzyszy pewien hałas. Zbyt głośne urządzenia mogą zakłócać dziecku sen, przez co wykorzystywanie ich w nocy jest niemożliwe. Oceniając głośność należy wziąć pod uwagę fakt, że większość oczyszczaczy pracuje w kilku prędkościach, a na każdej z nich generuje inny hałas. Dla przykładu głośność oczyszczacza oferowanego przez Klarta.pl w zależności od trybu wynosi od 34 do 57 dB, Sharpa KC-G40EUW 19-46 dB, a Xiaomi Air Purifier Pro 31-62 dB. W nocy oczyszczacz powinien być ustawiony na najwolniejsze obroty, a zatem wszystkie przedstawione powyżej urządzenia można uznać za odpowiednie do pokojów dziecięcych, gdyż ich minimalna głośność jest zbliżona do tykania zegara, a w przypadku oczyszczacza Sharp do głośności szeptu.

Dobry oczyszczacz w atrakcyjnej cenie

Na zakończenie warto poruszyć kwestię ceny oczyszczacza, gdyż wbrew pozorom nie zawsze jest ona odzwierciedleniem jakości i możliwości sprzętu. Jak wynika z informacji zgromadzonych przez ranking-oczyszczaczy.pl, wśród najtańszych modeli (kosztujących mniej niż 800 zł) także można znaleźć wiele urządzeń, które gwarantują wysoką efektywność i komfort użytkowania. Na cenę oczyszczacza wpływa kilka czynników, m.in. skład systemu filtracyjnego, renoma producenta oraz dostępność udogodnień i funkcji dodatkowych takich jak timer, tryb auto albo mobilne sterowanie. Chociaż drogie urządzenia oznaczają zwykle większą wygodę, to nie trzeba wydawać ponad 2000 zł, aby zapewnić swojemu dziecku dobre warunki do zdrowego rozwoju.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Nie dajmy sobie wmówić, że ktoś inny wie lepiej, jak karmić piersią nasze dzieci! Rozmowa z Magdą Karpienią

Czy plastik jest naprawdę lepszy od szkła?

Juul na poniedziałek, cz. 91 – Odpowiedzialność matek za relacje dzieci z ojcem – to nikomu nie przynosi korzyści

Przejdz do: