Kiedy złe samopoczucie staje się nieodłącznym towarzyszem naszego życia i nie skutkuje przyjmowanie tabletek, większość z nas zaczyna szukać przyczyny. Jednym z pierwszych działań, które podejmujemy, jest zrobienie analizy krwi i moczu. I co się okazuje? Wyniki badań są dobre, a nasze samopoczucie ciągle pozostawia dużo do życzenia.
Równowaga kwasowo-zasadowa
Taki stan zdrowia oznacza, że zakłócona jest równowaga kwasowo-zasadowa, jeden z najważniejszych mechanizmów regulacyjnych naszego organizmu. Jest ona podstawą prawidłowego przebiegu procesów życiowych i niezbędnym warunkiem do zachowania zdrowia. Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do kryzysów, które nieleczone lub tylko zaleczane przeradzają się w schorzenia przewlekłe.
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Większość schorzeń, w tym chorób przewlekłych, takich jak reumatyzm, zawał serca, nowotwory, migreny, cukrzyca, kamica nerkowa, kamienie w woreczku żółciowym, dna moczanowa, powstaje wskutek zakwaszenia organizmu. Z zakwaszeniem mamy do czynienia nie tylko w zaawansowanych stadiach choroby. Występuje ono już wtedy, gdy męczą nas częste bóle głowy, kręgosłupa, gdy odzywa się zgaga, niespodziewanie pojawia się biegunka lub inne dolegliwości jelitowe. Zakwaszenie dotyczy nie tylko ludzi starszych i chorych, ale również dzieci. Nasz organizm jest bardzo tolerancyjny, ale do czasu. Kryzys następuje zwykle ok. 40-tego roku życia, kiedy lawinowo zaczynają pojawiać się rożne dolegliwości. W tym okresie życia odczuwane do tej pory sporadycznie dolegliwości mogą przejść w stadium przewlekle.
Dr Renate Collier, twórczyni terapii odkwaszającej i jej propagatorka, w swej pracy naukowej i praktyce lekarskiej udowodniła niezbicie, że by zachować zdrowie i pozbyć się dolegliwości, należy odżywiać się w dużej mierze produktami zasadotwórczymi i ograniczać kwasotwórcze. Podkreśliła, że jeśli odczuwamy jakieś problemy ze zdrowiem, należy zmienić nawyki żywieniowe i przestrzegać poniższych zasad:
- jadać z umiarem, bez pośpiechu,
- dokładnie przeżuwać pokarm i nasączać go śliną,
- nie najadać się do syta,
- spożywać 3 posiłki dziennie w odpowiednich godzinach, zgodnie z zegarem biologicznym.
Dr Collier wyznawała zasadę „im prościej, tym lepiej – im bardziej naturalnie, tym zdrowiej”.
Właśnie taka jest terapia odkwaszająca – prosta, naturalna i zdrowa.
Odkwaszenie organizmu daje ogromną szansę na poprawę samopoczucia i pozbycie się uciążliwych schorzeń i dolegliwości. Dodatkowym pozytywnym efektem jest utrata wagi, a tym samym lepszy wygląd oraz ogólna psychofizyczna odnowa organizmu.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Terapia odkwaszająca
Zły stan zdrowia, obojętnie, z jaką chorobą jest związany, wymaga odkwaszania organizmu. Podstawowym elementem terapii odkwaszającej jest odpowiednie odżywianie i zmiana dotychczasowego trybu życia. Przede wszystkim trzeba zacząć od zmiany rożnego rodzaju przyzwyczajeń. Jest to konieczne i logiczne, ponieważ jeśli dotychczasowy sposób życia doprowadził nas do złego samopoczucia, powstania jakiegoś schorzenia, to trzeba odciąć wpływ tych negatywnych czynników. Jeśli oczekujemy szybkich efektów, tym bardziej zdecydowane powinny być wprowadzane przez nas zmiany.
Zastanówmy się krytycznie, co jemy, jak się czujemy po zjedzeniu różnych potraw. Jeśli stwierdzimy negatywny wpływ jakiegoś jedzenia, zrezygnujmy z niego. Powinno to dotyczyć również potraw, które szczególnie lubimy. To, że coś nam smakuje, nie znaczy, że służy naszemu zdrowiu.
Produkty zakwaszające
Do produktów zakwaszających należą przede wszystkim kawa, czarna herbata, mięso, wędliny, słodycze, pieczywo, sery i przetwory mleczne. Jeśli dominują one w naszym codziennym jadłospisie, to prawdopodobnie organizm jest zakwaszony. Organizm zakwaszają również papierosy, alkohol, stres, zbyt intensywny, nieodreagowany wysiłek umysłowy.
Tak więc by odkwasić organizm, trzeba przynajmniej na jakiś czas wykluczyć te produkty z codziennego jadłospisu lub przynajmniej zdecydowanie je ograniczyć. Zdecydowanie należy zwiększyć ilość warzyw – one neutralizują nadmiar kwaśnych produktów przemiany materii.
Jeśli mowa o jedzeniu, trzeba pamiętać o układzie trawiennym. Od jego sprawności i zdolności przyswajania zależy nasze zdrowie – jak jemy, tak żyjemy. W ramach odkwaszania przeprowadza się łagodne oczyszczanie jelit i automasaż brzucha, które wspomagają regenerację jelit, a także masaż odkwaszający i chirogimnastykę.
Odżywianie w czasie terapii
Dieta składa się głównie z warzyw , gotowanych na parze lub w małej ilości wody. Niektóre z nich, takie jak ziemniaki i buraki, przygotowujemy w łupinach. W kuracji możemy jeść każde warzywo: marchew, pietruszkę, seler, brokuły, kalafior, kapustę, por, pasternak, cukinię i wiele innych. Przed warzywami jadamy sałatę, którą zimą może zastąpić kapusta kiszona. Oczywiście wszystko przyprawiamy ziołami, zieleniną, solą morską. Dodajemy pomidory, paprykę, ogórek, rzodkiewkę, kiełki i oleje: lniany, słonecznikowy, rzepakowy, oliwę z oliwek (tłoczone na zimno!!!).
Spożywamy również nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, orzechy, suszone owoce (niesiarkowane, czyli z certyfikatem ekologicznym). Jemy również owoce (mogą być gotowane na parze, np. jabłko, gruszka z cynamonem) – zawsze podajemy je przed warzywami. Pijamy zioła, zakwas buraczany, soki owocowe, warzywne, wywary warzywne – pamiętając, że czynimy to przed jedzeniem albo miedzy posiłkami. Poddając się terapii odkwaszającej, przestrzegamy jedzenia posiłków w określonych godzinach. To sprzyja zdrowiu, właściwemu trawieniu i wyrobieniu pozytywnych nawyków. Śniadanie spożywamy między 7:00 a 9:00, obiad między 13:00 a 15:00, a kolację do godziny 18:00.
Jak zrozumieć małe dziecko
Podręcznik świadomego rodzicielstwa
Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
7 odpowiedzi na “Odkwaszanie organizmu – nowe podejście do chorób przewlekłych”
Witam! Moje dzieci często łapią różne infekcje.Wydaje mi się że może być to spowodowane zakwaszaniem ich organizmów. Oczywiście staram się jak najlepiej je karmić ale jak to dzieci, nie szczególnie lubią warzywa i owoce. I tutaj mam pytanie. Moja koleżanka stosuje na zakwaszenie proszek zasadowy i twierdzi że jej pomaga bardziej niż rygorystyczna dieta. Czy mogę go podawać dzieciom w wieku 5 i 7 lat i czy wzmocni ich odporność.
Proszek zasadowy to po prostu Wapno, Magnez, witamina C i E. Zwykłe witaminy jakie znajdzie się w każdym suplemencie diety, tylko że w proszku. To zwykły chwyt marketingowy.
Plus Potas, Żelazo, Cynk, Selen i inne mikroelementy. Tylko że w proszku zasadowym masz kilkakrotnie więcej tych pierwiastków niż w innych suplementach a podstawową przewagą proszku zasadowego jest wchłanianie tych pierwiastków, dużo lepsze i dużo skuteczniejsze.Dodatkowo proszek oczyszcza twoje jelita, lepiej wchłania się pokarm i masz lepiej nawodniony organizm. Spróbuj sam pić proszek przez jakiś czas a przekonasz się o jego skuteczności.
Dominiko, ten tekst brzmi mi bardzo znajomo. pozdrawiam, Ania Kremnicka
Witam, Na zakwaszenie organizmu polecam zjeść baterię aklaliczną, KONIECZNIE MUSI BYC NOWA ! Polecam Pozdrawiam
Ja natomiast polecam pento kielbasy z biedronki .Jadam codziennin Ph poszlo w gore!
Ale co to znaczy że organizm jest zakwaszony? Niech ktoś to wytłumaczy. Przecież gdyby ph organizmu było kwaśne to byśmy nie żyli…