Kategorie
Produkty

Okulary przeciwsłoneczne to znacznie więcej niż modny gadżet!

Wraz z nastaniem pierwszych ciepłych i słonecznych dni powraca temat ochrony przed słońcem. Wiele mówi się przede wszystkim o dbaniu o skórę. Wiemy, jak bardzo szkodliwe konsekwencje niesienie promieniowanie UV, dlatego nie kwestionujemy tego, że należy chronić się przed słońcem. Zazwyczaj pamiętamy o nakryciu głowy i kremie z filtrem. To, o czym niewiele osób pamięta, to ochrona oczu.

Okulary przeciwsłoneczne są przeważnie traktowane jako modny gadżet, akcesorium, które przydaje się w czasie jazdy samochodem i podczas czytania gazety na plaży, nie przywiązujemy jednak do niego większej wagi pod względem zdrowotnym. A już na pewno nie traktujemy go jako coś koniecznego w kontekście dzieci. Tymczasem dziecięce oczy (podobnie jak ich skóra, która jest o wiele delikatniejsza niż u osoby dorosłej) potrzebują szczególnej troski i ochrony przed promieniowaniem!

Dlaczego należy chronić dziecięce oczy?

Gałki oczne dziecka kształtują się mniej więcej do 12–15 roku życia. Ich przednią warstwę stanowi rogówka, pod nią znajdują się soczewka, a jeszcze dalej siatkówka. Rogówka i soczewka tworzą naturalny filtr UV dla ludzkiego oka. Ich zadaniem jest ochrona siatkówki – najbardziej delikatnej i wrażliwej części oka, której rolą jest zmiana promieni słonecznych na impuls nerwowy (który następnie docieraja do mózgu i tam jest przetwarzany). Dziecięca soczewka nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, ciągle się rozwija, dlatego nie jest w stanie skutecznie filtrować wszystkich promieni UV, które do niej docierają. U dzieci poniżej 10 roku życia soczewka przepuszcza aż 75% światła UV! Dla porównania soczewka osoby dorosłej przepuszcza już tylko 25% promieniowania.

Zdjęcia producenta: Babiators. Okulary dostępne w naszym sklepie Okulozaur

Tymczasem delikatna tkanka siatkówki, znajdująca się pod soczewką, jest tak skonstruowana, że zawiera specjalne pigmenty, których rolą jest absorbowanie światła i reakcje fotochemiczne. To właśnie ona jest szczególnie narażone na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV. Wszelkiego rodzaju zmiany w siatkówce są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą powodować znaczne pogorszenie lub nawet utratę wzroku.

Do najczęstszych chorób oka spowodowanych właśnie promieniowaniem UV należą:

  • zapalenie rogówki i spojówki – to słoneczne poparzenie rogówki i spojówki. Objawia się bolesnością, suchością oka i łzawieniem. Może pogorszyć widzenie;
  • tłuszczyk i skrzydlik – zwyrodnienia spojówek, będące efektem zbyt długiej ekspozycji na promienie UV. Leczenie odbywa się poprzez operacyjne usunięcie zmian;
  • zaćma – zmętnienie soczewki oka. Choroba znacznie pogarsza widzenie, może upośledzać widzenie barw;
  • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) – to choroba siatkówki, która prowadzi do upośledzenia widzenia centralnego. W konsekwencji następuje pogorszenie wzroku, którego nie można przywrócić dzięki korekcji wzroku (noszenie okularów lub soczewek);
  • nowotwory okolic oka i gałki ocznej – np. czerniak tęczówki lub spojówki.

Oczywiście większość wymienionych tu chorób nie przytrafi się po jednorazowej ekspozycji na słońce (jedynie zapalenie rogówki i spojówki to wyjątki), są one raczej efektem długotrwałej i systematycznej ekspozycji oka na promieniowanie. Niemniej jednak, podobnie jak dzięki odpowiedniemu żywieniu w dzieciństwie chronimy nasze dzieci przed chorobami cywilizacyjnymi w późniejszym życiu (a przynajmniej minimalizujemy ryzyko ich wystąpienia), podobnie ochrona oczu od najmłodszych lat może zaprocentować w przyszłości i uchronić dzieci przed poważnymi problemami okulistycznymi w dorosłym życiu.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Okulary to nie tylko modny gadżet

Skutecznym sposobem, by chronić dziecięce oczy (ale i dorosłe również) przed promieniowaniem UV, są okulary przeciwsłoneczne. Przed ich zakupem warto jednak sprawdzić kilka rzeczy, by mieć pewność, że ochrona rzeczywiście będzie skuteczna:

  • kupuj okulary z pewnego źródła. Spójrzmy prawdzie w oczy, te kupione za 10 zł na molo nad morzem, najprawdopodobniej nie spełniają żadnych wymogów i poza tym, że mają przyciemnione szkła, nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem;
  • upewnij się, że soczewki okularów chronią cały obszar widzenia dziecka, także widzenie boczne;
  • wybierz elastyczne oprawki: dzieci bywają nieostrożne i bardzo dynamiczne, elastyczne oprawki są odporniejsze na połamanie i zniszczenie;
  • wybieraj okulary o średnim zabarwieniu szkieł – zbyt jasne nie będą stanowiły dostatecznej ochrony, zbyt ciemne będą zmuszały soczewkę oka do dodatkowego rozszerzania się;
  • zwróć uwagę na informację o przepuszczalności promieni słonecznych. Idealne okulary powinny blokować 99%–100% promieni UVA i UVB.
Zdjęcia producenta: Filibabba. Okulary dostępne w naszym sklepie Okulozaur

Real Kids Shades – idealna ochrona dziecięcych oczu

Wyżej wymienione cechy doskonale spełniają okulary firmy Real Kids Shades. Są elastyczne i odporne na zarysowanie, bezpieczne i solidnie wykonane. Szkła są nietłukące i wytrzymałe – poliwęglanowe. W razie potrzeby można je wymienić na szkła korekcyjne. Zapewniają 100% ochrony przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Dodatkowo nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych (m.in. rtęci, ftalanów czy bisfenolu A – BPA). Okulary są przeznaczone dla dzieci od 0 do nastu lat. Są w różnych rozmiarach, tak by móc je dopasować do aktualnych potrzeb dziecka (kategorie wiekowe 0+; 2+; 4+; 7+ i 10+). Zróżnicowane wzornictwo i kolorystyka nawiązują do aktualnych trendów. I co najważniejsze – ich cena jest przyjazna dla kieszeni!

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.