Sezon owocowo-warzywny w pełni. To najlepszy czas, by cieszyć się nie tylko ich smakiem, ale również cennymi wartościami zdrowotnymi i odżywczymi owoców i warzyw. Latem koniecznie sięgnijmy po morele, które poza tym że są smaczne i zdrowe, świetnie wpływają na dobrą kondycję skóry.
Morele zawierają dużą dawkę żelaza, wapnia, fosforu i potasu. Są bogatym źródłem beta-karotenu i witaminy B2. Zawierają też witaminy A, PP i E. A te suszone są bogatym źródłem błonnika. Ich spożywanie jest zalecane dla kobiet w ciąży, bo krwiotwórcze właściwości moreli podnoszą poziom hemoglobiny. Warto po nie sięgać także po długiej chorobie, aby zregenerować organizm, oraz zmagając się z anemią. Morele wzmacniają także kości, dlatego powinny być włączone do diety dziecka. Ale morele cechuje nie tylko dobroczynny wpływ na zdrowie. Również nasza skóra bardzo ich potrzebuje.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Z pestki moreli otrzymuje się olej, który jest naturalnym emolientem dla skóry. Jest to olej bardzo delikatny i lekki. Przezroczysty albo lekko żółty, charakteryzuje się przyjemnym, migdałowo-morelowym zapachem. Bardzo dobrze się wchłania, pozostawia skórę miękką i dobrze nawilżoną.
Olej z pestek moreli zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy i linolowy, witaminę A i bardzo dużo witaminy F. Bardzo dobrze nawilża skórę, regeneruje i przywraca jej zdrowy wygląd. Jest olejem bardzo często stosowanym w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, bo opóźnia starzenie się skóry. Jest także olejem idealnym do kąpieli dla niemowląt i małych dzieci oraz do masażu. Zapobiega swędzeniu, pieczeniu i przesuszeniu skóry.
Olej z pestek moreli można również wykorzystać do produkcji domowych kosmetyków. Oto kilka propozycji.
Masło na brzuszek dla przyszłych mam
Składniki:
- 30 g masła shea rafinowanego
- 30 g masła kakaowego
- 20 g oleju ze słodkich migdałów
- 15 g oleju z pestek moreli
- 5 g oleju z kiełków pszenicy
- 15 kropelek olejku mandarynkowego
- 10 kropelek olejku neroli – z kwiatów gorzkiej pomarańczy
Potrzebne będzie nam mieszadełko.
Masło kakaowe i shea rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dolewamy oleje, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Następnie w wysokiej miseczce, przy użyciu mieszadełka, wszystko dokładnie mieszamy przez kilka minut. W międzyczasie, kiedy temperatura olejów nieco spadnie, dolewamy olejku mandarynkowego i z neroli. Gotowe masełko przelewamy do czystego słoiczka i odstawiamy w chłodne miejsce, żeby stężało.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Waniliowo-cynamonowy olejek do kąpieli i masażu
Składniki:
- 100 ml oleju ze słodkich migdałów
- 100 ml oleju z pestek moreli
- 2 laski wanilii
- 1 laska cynamonu
Do szklanej butelki wlewamy oleje. Laski wanilii rozcinamy wzdłuż, posuwistym ruchem wyjmujemy nożem nasiona i dodajemy je do olejów. Na koniec wrzucamy do buteleczki cynamon. Wanilię można także dodać w postaci całych rozkrojonych lasek. Butelkę zamykamy, wstrząsamy i odkładamy w spokojne, suche miejsce na jeden – dwa tygodnie. Co jeden, dwa dni ponownie nią mocno wstrząsamy. Opcjonalnie, dla wzmocnienia zapachu, można dolać ok. trzech, czterech kropelek cynamonowego olejku eterycznego.
Przepisy pochodzą ze strony lilinaturalna.com