Kategorie
Ekowiadomości

Opakowania na żywność mogą wpływać na jakość nasienia mężczyzn

BPA – toksyczny składnik chemiczny używany do produkcji tworzyw sztucznych obniża jakość nasienia mężczyzn

Z pięciu lat badań przeprowadzonych na Kaiser Permanente’s Division of Research in Oakland (Kalifornia) wynika, że BPA może obniżyć jakość nasienia mężczyzn. BPA to toksyczny składnik chemiczny używany do produkcji tworzyw sztucznych, np. opakowań na żywność i napoje.

Naukowcy sugerują, że badania mogą być wytłumaczeniem faktu, że Amerykanie (naród szczególnie narażony na działanie BPA), mają problem z ilością i jakością nasienia mężczyzn.

Badania przeprowadzono na 218 chińskich pracownikach, którzy narażeni byli na dużą ekspozycję BPA w pracy i wykryto w ich moczu tę substancję. Wyniki badań wykazały, że mieli oni trzy razy niższe stężenie i żywotność plemników, niż wskazuje przeciętna.

Grupa naukowców prowadzona przez dr De-Kun Li odkryła jednoczesnie analogię u mężczyzn, którzy nie byli narażeni na działanie BPA, a wykryto w ich moczu ten składnik. Mieli oni tak samo obniżoną jakość nasienia, jak grupa narażona na zwiększoną ekspozycję BPA.

„Dowody wskazują, że w ciągu ostatnich kilku dekad jakość spermy spadła w niektórych populacjach ludzkich – i że może to być związane z narażeniem na substancje chemiczne powodujące zaburzenia endokrynologiczne, takie jak BPA” powiedział Gail Prins (fizjolog z University of Illinois College of Medicine, który nie był zaangażowany w badania). „Jestem przekonany, że Stany Zjednoczone powinny podjąć działania w celu ograniczenia stosowania tego środka chemicznego.”

Wyniki badań sugerują, że jakość nasienia i zaburzenia seksualne mężczyzn mogą być wynikiem narażenia na kontakt z BPA, bardziej niż inne choroby, np. rak.

Źródło: http://www.livescience.com

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.