Martha i William Searsowie
Wychowanie dziecka zaczyna się od wychowania rodzica. Już na etapie ciąży wiele młodych mam oddaje się lekturom nie tylko na temat dziewięciu miesięcy oczekiwania, ale także rozwoju małego dziecka i najlepszego sposobu traktowania go. Dobrym przewodnikami po tych pierwszych zmianach w życiu tworzącej się rodziny są Martha i William Searsowie. To doświadczeni w rodzicielstwie specjaliści, pielęgniarka i pediatra, którzy wychowali ośmioro dzieci w sposób, który nazwali Rodzicielstwem Bliskości. Martha prowadzi też szkołę rodzenia i jest doradcą laktacyjnym. Dwoje z ich dzieci zostało pediatrami i obecnie współpracuje z rodzicami, prowadząc Poradnię Pediatryczną Searsów w Kalifornii. Martha i William Searsowie są autorami licznych publikacji: “Księga ciąży”, “Księga dziecka”, “Księga snu” czy “Księga Rodzicielstwa Bliskości”. Odpowiadają na wiele pytań, które nurtują młodych rodziców, pomagają odnaleźć się w nowej roli ojcom, wspierają rodzicielskie wybory, a to wszystko z ogromną ilością pozytywnej energii, duża dozą zaufania do rodzicielskich kompetencji i bez sztywnych ram czy bezwzględnych zasad. Dużo mówią o komforcie i zadowoleniu dorosłego, podkreślając ważność potrzeb rodzica, bo szczęśliwy rodzic chętniej i lepiej zaspokaja potrzeby dziecka.

Zobacz książki Marthy i Williama Searsów w Natuli.pl

Jak zrozumieć małe dziecko
Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci
Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Evelin Kirkilionis
Kirkilionis jest badaczką rozwoju człowieka oraz doktorem biologii. W książce „Więź daje siłę” przybliża swoją teorię „intuicyjnego programu rodzicielskiego”, dopasowanego do biologicznych potrzeb dziecka. Autorka wspiera młodych rodziców, którzy mogą być zaskoczeni nową sytuacją, pomaga zrozumieć sygnały wysyłane przez dziecko oraz budować silną więź już od pierwszych dni życia. Jej wywody jasno wskazują, że teorie zachęcające do fizycznego dystansu względem dziecka czy jego wczesnego usamodzielniania są błędne. Potrzeba bliskości jest jedną z podstawowych potrzeb najmłodszych. Budowanie więzi to najlepsza lokata na przyszłość, którą warto pielęgnować mimo niekoniecznie przyjaznym przekazom społecznym czy braku wsparcia.

Zobacz książki Evelin Kirkilionis w Natuli.pl
Jesper Juul
Znany i ceniony duński pedagog Jesper Juul to już postać kultowa w środowisku świadomych rodziców. Choć nie daje gotowych recept na wychowanie dzieci, to jednak jego książki, jak choćby „Twoje kompetentne dziecko” czy „Nie z miłości”, otwierają przed młodymi rodzicami nowe perspektywy. Jego publikacje – inspirujące, konkretne, lecz nienarzucające się – przydają się na różnych etapach: towarzyszą od momentu powiększenia rodziny, przez trudy szkolne, aż do nastoletniości. Autor zwraca uwagę na rolę dorosłego w rozwoju dzieci – to nie wychowanie jest tym, czego potrzebują najmłodsi! Przyjazne przewodnictwo, szacunek, zdrowa relacja i przykład – to elementy kształtujące przyszłe pokolenia. Jeśli chcemy, aby dzieci traktowały nas z szacunkiem, troską i miłością, musimy sami je tak traktować.

Zobacz książki Jespera Juula w Natuli.pl
Alfie Kohn
Choć amerykańscy eksperci nie zawsze kojarzą się dobrze, wymieniając teoretyków wychowania, nie można pominąć dwóch: Alfie Kohna i Lawrence’a J. Cohena. Pierwszy z nich jest autorem książki „Wychowanie bez nagród i kar”, która może wywołać wielkie zamieszanie w głowach tradycjonalistów. Bo jak dobrze wychować dziecko bez listy sankcji za złe zachowania i gratyfikacji za dobre? Rodzicielstwo bezwarunkowe to trudna sztuka, ale do opanowania. A Kohn przekonuje rzeczowymi argumentami, dlaczego warto nie ograniczać rodzicielskiej miłości, pokazując konsekwencje takich postaw w przyszłości.

Zobacz książkę Alfie Kohna w Natuli.pl
Lawrence J. Cohen
Natomiast Lawrence J. Cohen przypomina rodzicom znaczenie zabawy. W swoich książkach „Rodzicielstwo przez zabawę” i „Siłowanki” autor zwraca uwagę, jak ważna jest zabawa. I wcale nie chodzi tu o układanie puzzli czy planszówki, ale zabawy kontaktowe, bo żywiołem dziecka jest ruch!

Zobacz książki Lawrence J. Cohena w Natuli.pl

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Marshall Rosenberg
Rosenberg to człowiek legenda. Jego filozofia Porozumienia bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication) to sposób komunikacji wart zastosowania nie tylko w relacji z dziećmi. Praktykowany w rodzinie, oparty na potrzebach i wzajemnym szacunku buduje silne więzi i relacje, które będą podwaliną dla dobrych stosunków w przyszłości. To podejście nie daje efektów tu i teraz. Nie tresuje dzieci, nie traktuje ich przedmiotowo ani z poczuciem wyższości. Jest dalekie od tradycyjnych modeli wychowawczych, opartych często na strachu i przekonaniu, że to dorosły zawsze wie lepiej. Dzieci wyposażone w narzędzia NVC mają silne poczucie własnej wartości, dobrze radzą sobie w sytuacjach konfliktowych oraz umieją pokonać trudności w życiu społecznym. Choć otwarcie się na potrzeby malucha nie zawsze jest łatwe i wygodne, to jednak Rosenberg namawia, aby patrzeć perspektywicznie, bo NVC jest inwestycją w przyszłość dziecka oraz całej rodziny.

Zobacz książki Marshalla Rosenberga w Natuli.pl
Adele Faber i Elaine Mazlish
Duet Adele Faber i Elaine Mazlish wydaje się być znany szerszej grupie rodziców. Na podstawie wydanych przez nie książek powstają Szkoły dla Rodziców uczące, jak prowadzić właściwą komunikację z dziećmi. Podobnie jak inni wspomniani autorzy Feber i Mazlish przypominają rodzicom, że dziecko nie jest ich własnością, a jako drugi człowiek ma takie sama prawa jak dorośli. Niby oczywiste, a jednak nie zawsze. Wydane przez nie poradniki wspierają rodziców na drodze do skutecznej wzajemnej komunikacji. Pomagają w dobieraniu odpowiednich zdań, słów, ale też podnoszą wartość słuchania najmłodszych, wsłuchiwania się w ich potrzeby. Dzięki licznym przykładom z codziennego życia porady zawarte w książkach Faber i Mazlish stosunkowo łatwo, przynajmniej teoretycznie, przenieść do własnego życia. Dla wielu dorosłych wychowanych tradycyjnie i dość schematycznie takie spojrzenie na relację dziecka z dorosłym może wydawać się rewolucyjne, a zmiany konieczne do wprowadzenia – trudne, jednak nie niemożliwe!

Zobacz książki Adele Faber i Elaine Mazlish w Natuli.pl
Agnieszka Stein
Patrząc na lokalne podwórko, nie sposób pominąć postaci znanej rodzicom z książek, artykułów czy webinarów – Agnieszki Stein. To psycholog dziecięca, która wiele zmieniła w rodzimym środowisku parentingowym. Z dystansem i szacunkiem do zasad obowiązujących w każdej konkretnie rodzinie pomaga rodzicom rozwiązywać codzienne problemy i stawiać czoła wychowawczym wyzwaniom. Jej książki „Dziecko z bliska” oraz kontynuacja „Dziecko z bliska idzie w świat” mogą przydać się zarówno młodym rodzicom, jak i tym nieco już doświadczonym, ale poszukującym wsparcia w codziennych sytuacjach, nie tylko z małymi dziećmi. Agnieszka Stein prowadzi też (w całej Polsce, a czasem i poza granicami) wiele warsztatów wspierających rodziców w trudach wychowania, odpowiada na pytania, jak radzić sobie ze złością czy agresją u dzieci, pomaga troszczyć się o potrzeby każdego członka rodziny, porusza też tematy związane z seksualnością dzieci. Bezpośredni kontakt z prowadzącą pomaga wielu rodzicom znaleźć właściwą drogę i rozwiewa różnorodne wychowawcze wątpliwości.

Zobacz książki Agnieszki Stein w Natuli.pl
Dobrze jest szukać autorytetów i czytać książki napisane przez mądrych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie rodzic jest ekspertem od swojego dziecka. Żaden specjalista nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, nikt nie da też gotowej recepty na dobre wychowanie dziecka. Miłość, wrażliwość, szacunek i świadomość – to naprawdę dobre drogowskazy na rodzicielskiej drodze. Budowanie relacji to proces, który rozpoczyna się w chwili pojawienia się dwóch kresek na teście ciążowym. Zawsze można zboczyć z wcześniej obranej drogi i słuchając potrzeb i dbając o więź, stworzyć naprawdę wyjątkowy i trwały związek ze swoim dzieckiem.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli