Kategorie
Ekowiadomości

Otwierajmy okna!

Jesień. Długie wieczory, ciepłe swetry i koce, herbata z miodem.

I zamknięte okna. W ten sposób zatrzymujemy ciepło, oszczędzamy energię, ale też… zanieczyszczenia. Choć to nieoczywiste, często powietrze w domu jest bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz, nawet w środowiskach miejskich.

otwierajmy-okna

Jakość powietrza wewnątrz budynku jest jednym z największych problemów środowiskowych. Prosta czynność jaką jest otwarcie okna, nawet kiedy na zewnątrz jest zimno, może drastycznie zredukować to zanieczyszczenie.

Pewnie zastanawiacie się, o jakich zanieczyszczeniach mowa. Lista jest długa, a na niej m.in. materiały budowlane, meble, odświeżacze powietrza, nieodpowietrzone lub źle działające piece, farby, chemiczne środki czystości, produkty do pielęgnacji, pestycydy i inne. Działanie niektórych z wyżej wymienionych zanieczyszczeń jest wiązane z nowotworami, rakotwórczymi substancjami chemicznymi, takimi jak formaldehyd. Wietrzenie pomaga także zredukować ilość  alergenów, takich jak roztocza kurzu, pleśń czy sierść zwierząt.

Biorąc pod uwagę fakt, że jesienią i zimą około 90 procent naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach, wietrzenie jest kluczem do tego, aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Otwierajmy okna codziennie, co najmniej na 5 minut, zwłaszcza przed spaniem!

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.