Patchworkowa rodzina powstaje wtedy, gdy para mająca dzieci rozstaje się i wchodzi w nowe związki. To zjawisko występujące coraz powszechniej – przywołane przez autorów dane mówią o 64 tysiącach rozwodów na 193 tysiące małżeństw zawartych w 2016 roku i nie obejmują rozstań par żyjących w niesformalizowanych związkach. Książka Aliny Gutek, dziennikarki związanej ze „Zwierciadłem” i tematyką psychologiczną, oraz Wojciecha Eichelbergera, psychologa, psychoterapeuty i autora książek – podpowiada, jak żyć w takich rodzinach, ale i obok nich.
Podręcznik, który czyta się jak dobrą powieść
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Jak stwierdza Eichelberger: „budowanie związków w rodzinie patchworkowej można porównać do zaocznych studiów psychologicznych na poziomie uniwersyteckim”. Książka stanowi swoisty podręcznik poruszania się po wspólnocie, którą tworzą byli i obecni partnerzy wraz z dziećmi oraz krewnymi. Jest bardzo konkretna. A ponieważ rozmowa toczy się wokół różnorodnych, wziętych z życia przykładów, czytelnicy mogą tu odnaleźć własne doświadczenia.
„Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć” w Natuli.pl
Dobre relacje dla dobra dzieci
„Oni – nasi byli partnerzy z dziećmi, nowymi połówkami lub bez nich”, „Moje, twoje, nasze i ich dzieci”, „Nasi rodzice, byli teściowie, nasze rodzeństwa, nasi krewni” – te przykładowe tytuły rozdziałów z książki Gutek i Eichelbergera pokazują skalę wyzwań, z którymi muszą się mierzyć osoby z patchworkowych rodzin. A wyzwań jest aż nadto – zarówno tych psychologicznych, jak i logistycznych, związanych z organizowaniem sobie codzienności, z tym jak dzielić się opieką nad dziećmi czy jak spędzać wakacje lub święta.
W książce można znaleźć pomoc w wielu niełatwych i niezwykle delikatnych kwestiach, między innymi takich jak budowanie relacji z macochą czy ojczymem własnego dziecka, dziećmi nowego partnera, ale też z własnym dzieckiem, które – „rozgrywane” przez drugiego rodzica – nie chce utrzymywać z nami kontaktu.
Rodzicielstwo i budowanie dla dobra dzieci dobrych relacji ze wszystkimi krewnymi to najważniejszy z poruszanych tematów. Książka daje konkretną i wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak być mądrym i odpowiedzialnym rodzicem w najtrudniejszych momentach, czyli wtedy, gdy rozpada się rodzina i gdy tworzą się nowe związki.
Dla rodzica, dla każdego
Książka Gutek i Eichelbergera może być jednak przydatna i cenna nie tylko dla patchworkowych, ale dla wszystkich rodziców. A także dla osób, które rodzicami nie są.
Pokazuje, że z wieloma wyzwaniami, z którymi zmagają się patchworkowe rodziny, (choć często w innej skali) mierzy się większość zwyczajnych rodzin.
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Jej ważnym tematem jest rozstanie. A rozmowa o tym, jak podejmować decyzję o rozstaniu, jak się rozstawać i jak się zachowywać po rozstaniu – przede wszystkim wobec dzieci, ale też wobec wspólnych przyjaciół – z pewnością wzbogaci osoby rozważające rozwód lub mające to trudne doświadczenie za sobą.
To także lektura uświadamiająca, jak wielki wpływ na nasze życie ma przeszłość i rodzicielskie relacje, jak sobie z tym radzić i jak postępować, by oszczędzić przyszłych trudności własnemu dziecku.
Uświadamia również, że problemy związane z układaniem sobie relacji z bliższymi i dalszymi krewnymi występują powszechnie i niestety mało kogo omijają. Ale “Patchworkowe rodziny”, ucząc przetrwania w rodzinnych konstelacjach, uczą też po prostu komunikowania się z drugim człowiekiem.
Patchworkowa rodzina to szansa
Ta książka to oczywiście lektura obowiązkowa dla osób żyjących w tak skomplikowanych relacjach – pomoże im odnaleźć się i lepiej funkcjonować w pełnej wyzwań sytuacji, ale też – co również bardzo ważne – dostrzec jej pozytywne strony. Bo „patchwork”, który oznacza przecież zszywanie z kawałków materiału większej całości, łączy często wiele bardzo różniących się od siebie osób. W tej różnorodności tkwi potencjał, który dobrze jest odkryć i docenić.
Uwaga! Reklama do czytania
Życie seksualne rodziców
Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.
Cud rodzicielstwa
Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Ale nikt, kogo wyzwanie tworzenia wielopoziomowego, skomplikowanego układu rodzinnego ominęło, nie powinien być rozczarowany rozmową Gutek z Eichelbergerem. Bo „patchwork” to po prostu poligon budowania relacji. I ta wciągająca rozmowa, zostawiająca czytelnika bardziej świadomym i gotowym na wyzwania, jest właśnie o nich.