Kategorie
recenzje

Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?

Byłoby wielką stratą, gdyby po tę książkę sięgnęły tylko osoby żyjące w patchworkowych rodzinach. Bo rozmowa, którą z Wojciechem Eichelbergerem  prowadzi Alina Gutek, układa się w uniwersalną opowieść o tym, jak tworzyć relacje.

Patchworkowa rodzina powstaje wtedy, gdy para mająca dzieci rozstaje się i wchodzi w nowe związki. To zjawisko występujące coraz powszechniej – przywołane przez autorów dane mówią o 64 tysiącach rozwodów na 193 tysiące małżeństw zawartych w 2016 roku i nie obejmują rozstań par żyjących w niesformalizowanych związkach. Książka Aliny Gutek, dziennikarki związanej ze „Zwierciadłem” i tematyką psychologiczną, oraz Wojciecha Eichelbergera, psychologa, psychoterapeuty i autora książek – podpowiada, jak żyć w takich rodzinach, ale i obok nich.

Podręcznik, który czyta się jak dobrą powieść

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

– 30% 24,50 PLN

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Jak stwierdza Eichelberger: „budowanie związków w rodzinie patchworkowej można porównać do zaocznych studiów psychologicznych na poziomie uniwersyteckim”. Książka stanowi swoisty podręcznik poruszania się po wspólnocie, którą tworzą byli i obecni partnerzy wraz z dziećmi oraz krewnymi. Jest bardzo konkretna. A ponieważ rozmowa toczy się wokół różnorodnych, wziętych z życia przykładów, czytelnicy mogą tu odnaleźć własne doświadczenia.

“Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć” w Natuli.pl

Dobre relacje dla dobra dzieci

„Oni – nasi byli partnerzy z dziećmi, nowymi połówkami lub bez nich”, „Moje, twoje, nasze i ich dzieci”, „Nasi rodzice, byli teściowie, nasze rodzeństwa, nasi krewni” – te przykładowe tytuły rozdziałów z książki Gutek i Eichelbergera pokazują skalę wyzwań, z którymi muszą się mierzyć osoby z patchworkowych rodzin. A wyzwań jest aż nadto – zarówno tych psychologicznych, jak i logistycznych, związanych z organizowaniem sobie codzienności, z tym jak dzielić się opieką nad dziećmi czy jak spędzać wakacje lub święta.

W książce można znaleźć pomoc w wielu niełatwych i niezwykle delikatnych kwestiach, między innymi takich jak budowanie relacji z macochą czy ojczymem własnego dziecka, dziećmi nowego partnera, ale też z własnym dzieckiem, które – „rozgrywane” przez drugiego rodzica – nie chce utrzymywać z nami kontaktu.

Rodzicielstwo i budowanie dla dobra dzieci dobrych relacji ze wszystkimi krewnymi to najważniejszy z poruszanych tematów. Książka daje konkretną i wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak być mądrym i odpowiedzialnym rodzicem w najtrudniejszych momentach, czyli wtedy, gdy rozpada się rodzina i gdy tworzą się nowe związki.

Dla rodzica, dla każdego

Książka Gutek i Eichelbergera może być jednak przydatna i cenna nie tylko dla patchworkowych, ale dla wszystkich rodziców. A także dla osób, które rodzicami nie są.

Pokazuje, że z wieloma wyzwaniami, z którymi zmagają się patchworkowe rodziny, (choć często w innej skali) mierzy się większość zwyczajnych rodzin.

Jej ważnym tematem jest rozstanie. A rozmowa o tym, jak podejmować decyzję o rozstaniu, jak się rozstawać i jak się zachowywać po rozstaniu – przede wszystkim wobec dzieci, ale też wobec wspólnych przyjaciół – z pewnością wzbogaci osoby rozważające rozwód lub mające to trudne doświadczenie za sobą.

To także lektura uświadamiająca, jak wielki wpływ na nasze życie ma przeszłość i rodzicielskie relacje, jak sobie z tym radzić i jak postępować, by oszczędzić przyszłych trudności własnemu dziecku.

Uświadamia również, że problemy związane z układaniem sobie relacji z bliższymi i dalszymi krewnymi występują powszechnie i niestety mało kogo omijają. Ale “Patchworkowe rodziny”, ucząc przetrwania w rodzinnych konstelacjach, uczą też po prostu komunikowania się z drugim człowiekiem.

Patchworkowa rodzina to szansa

Ta książka to oczywiście lektura obowiązkowa dla osób żyjących w tak skomplikowanych relacjach – pomoże im odnaleźć się i lepiej funkcjonować w pełnej wyzwań sytuacji, ale też  – co również bardzo ważne – dostrzec jej pozytywne strony. Bo „patchwork”, który oznacza przecież zszywanie z kawałków materiału większej całości, łączy często wiele bardzo różniących się od siebie osób. W tej różnorodności tkwi potencjał, który dobrze jest odkryć i docenić.

Wychowanie w duchu prostoty
35,10 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

Ale nikt, kogo wyzwanie tworzenia wielopoziomowego, skomplikowanego układu rodzinnego ominęło, nie powinien być rozczarowany rozmową Gutek z Eichelbergerem. Bo „patchwork” to po prostu poligon budowania relacji. I ta wciągająca rozmowa, zostawiająca czytelnika bardziej świadomym i gotowym na wyzwania, jest właśnie o nich.     

Autor/ka: Anna Bednarska

Studiowała dziennikarstwo, filologię polską i terapię przez sztukę. Była między innymi redaktorką, wykładowczynią i opiekunką do dzieci. Autorka sztuk teatralnych i powieści “Trudny mężczyzna”. W natuli.pl pisze o książkach i przeprowadza wywiady z autorami.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *